„Je to poslední závod, než si dám pauzu, takže z toho čerpám energii. Už se cítím svěží a také díky olympijské medaili z minulého týdne se na to moc těším,“ vysvětluje Evenepoel své nadšení z pařížského závodu na páteční tiskové konferenci. Už má za sebou náročný závodní program a především svou první Tour de France, ale ještě chce jeden úspěch. „Zkušenost z Austrálie mi říká, že dva týdny po velké Tour mám další vrchol formy. Doufejme, že tomu tak bude opět i v sobotu,“ připomíná svůj triumf na světovém šampionátu v roce 2022, který získal čtrnáct dní po vítězství na Vueltě.
Jenže Evenepoelovo nadšení může snadno zkazit netradiční pojetí olympijského závodu, především málo početné týmy. „Nemám tušení, jaké to bude, ještě nikdy jsem nejel závod s tak malým týmem. Myslím, že máme štěstí, že jako jedna z mála zemí můžeme startovat se čtyřmi jezdci. To je výhoda. Bude důležité, abychom dobře spolupracovali. Tiesj a Jasper jsou tu, aby měli vše pod kontrolou a aby svou roli hrály jejich zkušenosti a přehled o závodě. Myslím, že jsou to muži střižení na to, aby fungovali jako kapitáni na silnici a měli vše pod kontrolou,“ důvěřuje svým krajanům Benootovi a Stuyvenovi.
Belgičané si ve čtvrtek projeli pařížský okruh Evenepoela zaujalo především stoupání na Montmartre. „Je to nejtěžší kopec na okruhu, ale kromě toho je také nejužší. Každý ví, že to může být místo, kde se dá něco změnit. Na Montmartru bude důležitá pozice. Navíc se jede na dlažebních kostkách. Nebudu říkat, že se toto stoupání dá přirovnat k Oude Kwaremontu, ale trochu se mu podobá.“
S tím však absolutně nesouhlasí Wout van Aert, který má s Oude Kwaremontem mnohem víc zkušeností. „To stoupání v Paříži není nijak extra prudké, ale jede se hodně dlouho. Chápu Remcovo srovnání s Oude Kwaremont, i když je velmi odlišné...“
„Tady vidíte mé minimální zkušenosti s Kolem Flander,“ smál se Evenepoel. „Na okruhu jde odjet kdekoli. Na mistrovství světa ve Wollongongu jsem také neodjel ve chvíli, kdy si všichni mysleli, že se to musí stát. Bude to prostě malý peloton, takže se to může stát kdekoli.“
Van Aerta trasa závodu trochu překvapila. „Montmartre je těžší, než jsem si myslel. Ostatní stoupání byla o něco lehčí, než jsem si myslel. Závěrečný okruh je každopádně o něco lehčí, než jsem si představoval. Ale po tak dlouhém závodě, který měří více než 270 kilometrů, se na Montmartru, ale i na jiných místech, dá udělat rozdíl.“
„Trať neustále stoupá a klesá. Jsou tam podle mě ještě dva delší úseky do kopce, které jsou určitě záludné. Někteří trať přirovnávají k městskému okruhu na šampionátu v Glasgow. Tam si myslím, že trať byla techničtější a měla v sobě několik opravdu strmých úseků. Tady to není tak hrozné. I když ty dlažební kostky jsou něco, co jsme v Glasgow zase neměli. Navíc jsme tam jeli posledních 150 kilometrů na okruhu přes město, což je také rozdíl oproti tomu, když teď jedeme jen asi posledních 50 kilometrů na městském okruhu.“
Obhájce stříbrné medaile z Tokia si projel také část dlouhého okruhu na začátku závodu. „To je také zajímavá část a určitě důležitá. Poprvé je Montmartre na posledních 50 kilometrech. Takže závod se dá určitě otevřít už v nájezdu. Je v něm poměrně dost stoupání a jede se téměř nepřetržitě nahoru a dolů. Ale i tam je těžké určit jeden bod, který je obtížnější než ostatní. Nejedná se totiž o nijak prudká stoupání. Nejsou ani dlouhá, ale to, jak jdou rychle po sobě, dělá závod těžký.“
Van der Poel očekává, že se závodit mezi favority začne hodně brzo a Evenepoel s tím souhlasí. „Myslím si to. Vždyť na startu je malý peloton asi devadesáti jezdců. Takže to může začít vypadat jako finále už brzo.“ A kdo bude pro Belgičany největším soupeřem? „Mathieu je vždy nebezpečný. Tom Pidcock je také v dobré formě, viděli jsme to v pondělí v závodě horských kol. Je to trať, na které se může dařit mnoha jezdcům. Ale myslím, že to samé o nás říkají i ostatní soupeři. Měli bychom se soustředit hlavně na sebe. Mathieu ale patří mezi pět největších favoritů,“ pokračuje Evenepoel. „Pro mě je jediným největším favoritem Mathieu van der Poel,“ oponuje Van Aert. „Když se podíváte na jednodenní závody z posledních let, stále vyčnívá. Očekávám, že zde předvede stejně dobrý výkon jako v těch ostatních závodech, které vyhrál.“
S možným překvapením v podobě vítězství nějakého outsidera Van Aert nepočítá. „O překvapení nemůže být řeč, protože startuje devadesát mužů a padesát z nich jsou skvělí jezdci.“ Zároveň se mu nelíbí, že se bude závodit bez vysílaček a přehled tím bude omezený, na což si stěžoval i na posledních světových šampionátech.
Věří Van Aert sám sobě po náročném průběhu letošní sezóny? „Rychle jsem se zotavil z časovky a v posledních dnech jsem zvládl dobře potrénovat. Všechno šlo podle plánu. Jestli jsem na tom lépe než minulou sobotu, těžko říct.“