Vacek se k závodění vrátil krátce po nemoci, naskočil rovnou na E3 Classic a Gent-Wevelgem, což byl pro jeho tělo šok. „Po nemoci jsem neměl moc času se do toho nějak dostat, objet delší tréninky, natrénovat nějaké hodiny a postupně zvyšovat intenzitu, naopak jsem do toho vlítnul docela ostře a musím říct, že jsem teď pár dní, nebo spíš pro týdnů trpěl,“ povídá dvaadvacetiletý cyklista. 

„Na E3 tým věděl, že to nebude excelentní, tým neměl ode mě velká očekávání. Chtěli, abych měl závody zase trochu v nohách a zažil závodní atmosféru, protože hlavní cíl jsou teď Flandry a Roubaix a člověk potřebuje nějaký závodní rytmus,“ pokračuje Vacek.  

„E3 jsem zabalil někde po třech čtvrtinách závodu. Gent-Wevelgem už byl trochu lepší, řekl jsem týmu, že klidně budu pracovat a tahat od začátku, když odjede únik a věřím, že mi to pomůže. Před Flandry jsem potřeboval tělo dostat pod tlak. Bylo to důležité, i když na výsledkové listině stojí, že jsem nedokončil, tak jsem objel celou trať závodu až do cíle a dost mi to pomohlo. Jsem rád, že jsem neseskočil z kola nevykašlal se na to. Zachoval jsem klidnou a dojel jsem to, věděl jsem, že mi to pomůže.“

ZW-102271-scaled-1600x0-c-default.jpg

Po nedělní klasice Gent-Wevelgem si krátce odpočinul, ale v posledním týdnu před Kolem Flander objel i šestihodinové tréninky, aby ho 270 kilometrů dlouhý závod nepřekvapil. „Posledních pár dní se cítím o dost líp, tělo už reaguje jinak na zátěž a intervaly, dokázal jsem objet pár pěkných tréninků v hezkém počasí a věřím, že na ty Flandry už to bude o dost lepší. Jsem spokojený s tím, jak to zotavování šlo.“  

Budeme závodit agresivně, slibuje za tým Lidl-Trek 

Flandry a Roubaix jsou pro klasikářskou část celku Lidl-Trek vrcholem sezóny, jednička sestavy, zkušený Mads Pedersen, usiluje dlouhodobě o vítězství na monumentu a tohle jsou jeho dvě poslední šance v letošním roce. Vacek bude Dánovi k ruce. 

„Je to extrémně dlouhý a náročný závod, největší v Belgii, takže počítám s tím, že to bude dost velké utrpení. Ale morálku mám dobrou, začal jsem si zase věřit, cítím se líp, tělo reaguje dobře a věřím, že Flandry bych mohl objet slušně.“

„Neříkám, že jedu na pódium nebo na vítězství, to je extrémně náročný, ale věřím, že dokážu aspoň pomoci třeba Pedersenovi k vítězství. Jako tým se budeme snažit závodit agresivně, abychom dostali Madse do co nejlepší pozice. Uvidíme, co udělají Pogačar a Van der Poel, myslím, že se začne závodit dost brzo a očekávám jatka. Bude to dojíždět po skupinkách,“ předpovídá Vacek. 

Loni nebyl na Flandry nominován, ale s závody ve Flandrech už má hodně zkušeností a víc, co je třeba. „Jde hodně o pozice, když dokážu být dobře pozičně, tak mi to ušetří síly a pak už to je o čisté výkonnosti ke konci, kdo prostě udělá ten jeden nástup a rozdíl. Jako tým máme už super úspěchy z minulých závodů, máme skvělou atmosféru, jsme na dobré vlně. Doufám, že se mi pojede dobře a ukážu co ve mně je.“ 

Gravelová vychytávka se osvědčila

Tým Lidl-Trek zaujal na předchozích závodech nasazením gravelové sady Sram Red AXS XPLR s jedním převodníkem vpředu a třinácti pastorky na kazetě na kolo Trek Madone. Podle Vacka je to pro dlážděné závody vhodné řešení. 

ZW-6655-scaled-1600x0-c-default.jpg

„Od letoška máme gravel setup na silničních kolech. Normální silniční šaltr od Sramu na kostkách přeskakoval, takže jsme někdy dost ztráceli v kopcích a některých pasážích. Teď jsme vyzkoušeli ten gravelový setup s pevným šaltrem s upevněním z obou stran a je to o dost lepší,“ říká Vacek upřímně. Sada XPLR má mohutnou přehazovačku s přímým uchycením ve standardu UDH, se kterou lze použít kazeta jedním převodem navíc. Rozsah tedy nechybí. „Je tam trochu jiná kazeta, na kterou si člověk musí zvyknout a zatím to nese ovoce a jsme s tím všichni spokojení. Vpředu mám 54 zubů a vzadu gravel kazetu,“ dodává Vacek.