Sestavu tedy tvoří bývalý elitní silničář Petr Vakoč (Canyon/Isadore), který se teď sám označuje za profesionálního jezdce gravelu, loni dojel druhý na jednom z nejprestižnějších podniků Unbound, letos třetí na skotském Grallochu, a teď naposledy druhý na Swiss Alpine a o víkendu na SeaOtter Europe v Gironě třetí. „Pokoušeli jsme se o nějaké akce, ale ve finiši jsem skončil třetí. S formou jsem spokojený,“ uvedl.
Dále pak jedou další „smluvní“ silničáři Adam Ťoupalík (nizozemská kontinentální stáj TDT-Unibet), Tomáš Kalojíros (slovenský Pierre Baguette), s nimi i Richard Haberman (Sparta) a Petr Fiala (Integray L27). „Moc se těším, trať mám načtenou, párkrát jsem tam už byl. Počítám, že se pojede hodně divoce v počátku, kde hrozí pády i defekty. Pak se pole vykrystalizuje a uvidí se, jak se natáhne. Myslím, že si budeme moci pomoci, trať selektivní moc není,“ chystá se Fiala.
Bikerskou část tvoří maratonci Martin Stošek (Canyon/Sidi), držitel medailí z mistrovství světa, letos šestý minulý víkend v Snowshoe, Marek Rauchfuss (Česká spořitelna/Accolade), Filip Adel, a především Jaroslav Kulhavý (oba Superior), jediný držitel bikerské pětikoruny (olympijský vítěz, mistr světa, mistr světa v maratonu, vítěz světového poháru i Cape Epic), zde spíš více v roli ambasadora značky.
Adela a Stoška čeká ještě v neděli poslední světový pohár v maratonu MTB na 100 km v Lake Placid v USA, pak v úterý rychlý přesun do Evropy. „Připravený jsem dobře, počítal jsem s tím, podobný blok jsme odjeli už v létě okolo českého mistrovství na gravelu,“ věří Adel. „Záleží, jak přežiju to cestování a změnu času, to bude hodně náročné. Na to už jen dojet v tak natřískaném poli bude třeba hodně dobrá výkonnost a k tomu ještě aby se ti vyhnuly trable s materiálem.“ Letos totiž ve svých obou gravelových startech utrpěl defekt, takže snad má vybráno… Pojede na osvědčeném „endurance“ kole X-Roadu.
„Bude to pro mě něco nového. Trať je dost dlouhá asi spíš pro silničáře, hrát roli bude určitě ještě povrch. Po dlouhé sezoně už cítím únavu, ale dám do toho všechno,“ říká všestranný Rauchfuss, který pravidelně jezdí i mistrovství světa v zimním triatlonu. Pojede na krosce Specialized Crux a na místě bude také řešit pláště. „Může se jet až 42 mm šířka, není žádné omezení, ale jezdí se i na silničkách a na 32 mm gumách. Volba materiálu bude hrát velkou roli,“ dodává.
Tým doplní ještě nejvíc cyklokrosař Tomáš Bakus (ČEZ Tábor), který se ukázal letos dobře třeba na Lawi Tour Classic, a pak Luboš Pelánek, 43letý silniční veterán, který působil v roce 2008 i v týmu Lampre v Itálii.
No, a nezapomeňme na cyklokrosovou královnu Kristýnu Zemanovou (Brilon Mladá Boleslav). „Beru ho spíš jako součást přípravy, i když bych tam ráda udělala nějaký pěkný výsledek, když už tam pojedu. Ještě neznám všechna jména, která na startu budou, tak nedokážu říct, jaké umístění by pro mě bylo vysněný. Ale rozhodně bych tam chtěla předvést co nejlepší výkon a dostat se někam do popředí,“ chystá se. Další medailistky z českého mistrovství Jitka Čábelická, která je po operaci ramene, a viceprezidentka UCI Kateřina Nash, která žije u Lake Tahoe v Americe, budou chybět… Chystá se i řada českých hobíků ve věkových kategoriích.
Gravel nemá samostatnou komisi na Českém svazu cyklistiky, proto čerstvě „spadá“ pod cyklokros, ke kterému má asi nejblíž. Českou výpravu tak zajišťuje Petr Svoboda z Hlinska, pořadatel české série Gravel Bohemia Cup. „Jedeme společně s pětičlenným doprovodným týmem, máme reprezentační dresy a zajišťujeme i ubytování na jih od Bruselu někde uprostřed trati. Někteří kluci pojedou se svými týmy,“ říká muž, který usiluje pro Hlinsko o získání statutu Gravel World Series pro rok 2026 – letos bylo součástí 25 závodů po celém světě.