Miguel Angel Lopez (Astana) byl nejodvážnějším závodníkem 4. etapy Kolem Katalánska a díky tomu získal nejenom etapový triumf, ale také dres vedoucího závodníka celkového pořadí. Kolumbijský vrchař nejdříve zaútolčil devět kilometrů před cílem, byl ale dostižen dalšími favority. Při dalším pokusu o únik se Adam Yates (Mitchelton - Scott), Egan Bernal (Sky) a Nairo Quintana (Movistar) navzájem hlídali a nechali Lopeze uniknout.

Ani následný útok Yatese a Bernala nevedl k dostižení Lopeze a ten se tak kromě etapy radoval i z průběžného vedení. Druhý skončil Gregor Mühlberger (BORA-hansgrohe) a třetí Marc Soler (Movistar), kteří strávili celý den v úniku a dostiženi byli až v cílovém stoupání.

Bernal a Yates ztratili 16 sekund na Lopeze, Quintana ztratil 19 sekund.

V celkovém pořadí vede Lopez s náskokem 14 sekund před Yatesem, třetí Bernal 17 sekund a čtvrtý Quintana 25 sekund.

Thomas De Gendt (Lotto Soudal) se sice propadl v celkové klasifikaci, ale udržel vedení v bodovací soutěži a také je nejlepším vrchařem. Nejlepším mladým závodníkem je vedoucí Lopez.