Obdobně jako u Valónského šípu jde o závod nejvyšší kategorie UCI, proto budou na startu všechny World Tour týmy, a dále vybrané týmy Pro Tour: francouzské Arkéa-Samsic a Total Direct Energie a belgické Alpecin-Fenix, Bingoal-Wallonie Bruxelles, Sport Vlaanderen-Baloise a Circus-Wanty Gobert.
Trasa je koncipována velmi podobně jako Valónský šíp s jedním podstatným rozdílem: závěr není ve stoupání, ale naopak poslední dva kilometry jsou po rovině, jimž předchází tříkilometrové klesání. Jinak je ale prošpikována mnoha kratšími a mnohdy velmi prudkými kopci. Přičemž závod postupně graduje tak, že sice celá trasa je velmi zvlněná, ale to hlavní z celkových 257 km přichází na řadu v posledních sto kilometrech, kdy bude nutno překonat 12 stoupání.
Mezi nejnáročnější počítejme na 179. km Col de Stockeu (1 km, 12,5%), na 220. km Cote de La Redoute (2km, 8,9%), na 233. km Cote des Forges (1,3 km, 7,8%) a na 243. km Cote de La Roche (1,3 km, 11%). Hned po La Roche přijde ještě jeden kopec a z jeho vrcholu je to do cíle 10 km.
Pokud koukneme na loňské výsledky, pak bude jasné, pro jaký typ jezdců je tahle klasika příhodná. Je natolik profilově obtížná, že není určená pro sprintery, a ani těžší klasikáři, kteří se prosazují na dlážděných klasikách, tu nenacházejí živnou půdu. Vždyť vloni za osamoceným Fuglsangem i taktéž sólo dokončivším Formolem dorazila do cíle sedmičlenná skupina ve složení Schachmann, Yates, Woods, Gaudu, Landa, Nibali a Teuns. Takže především zdatní vrchaři, přičemž šanci mají i ti, kteří nejsou úplnými specialisty na extrémně dlouhá alpská či pyrenejská stoupání, mezi něž lze ze jmenovaných počítat Schachmanna a Teunse.
Tuhle skutečnost dokladuje i vítěz z roku 2018, jimž byl Bob Jungels, který ovšem odjel 20 km před cílem a těžil z vlastní výborné formy, ale i logického taktizování stíhací skupiny. Za ním už ovšem skončili Woods a Bardet, tedy zase výborní vrchaři s velmi dobrou akcelerací.
Suverénně nejúspěšnějším cyklistou za posledních dvanáct let je na Lutychu Alejandro Valverde, který tu třikrát vyhrál a dvakrát obsadil jak druhé, tak třetí místo. Ale letos ho na startu neuvidíme.
Kdo z aktuální startovní listiny se tedy nabízí jako potencionální kandidát vítězství?
Sestavu Deceuninck-Quick Step vede Julian Alaphilippe. EF Pro Cycling může hrát hned s vícero kartami: Michael Woods, Rigoberto Urán, Felipe Martínez, Alberto Bettiol. Do širšího okruhu favoritů můžeme dále počítat Warrena Barguila (Arkéa-Samsic), Damiana Carusa (Bahrain-McLaren), Benoit Cosnefroye (AG2R), Simona Geschkeho (CCC), Marca Hirschiho (Sunweb), Michala Kwiatkowského (Ineos), Dana Martina (Israel), Guillaume Martina (Cofidis), Rudy Molarda a Valentina Madouase (oba Groupama-FDJ), Tadeje Pogačara (UAE), Richie Porta (Trek-Segafredo), Primože Rogliče (Jumbo-Visma), Maxe Schachmanna (Bora-Hansgrohe), Michaela Valgrena (NTT) a Adama Yatese (Mitchelton-Scott).
Předpokládejme, že nejpravděpodobnější jsou dva scénáře. Buď odjede někdo samostatně, jako tomu bylo v posledních dvou letech, nebo do cíle dorazí společně menší skupina odolných a výbušných vrchařů. Pak větší šanci na vítězství budou mít ti, kteří v této specializaci mají lepší sprinterské kvality. Dojde-li k realizaci druhé varianty, pak z těch, které jsme jmenovali, mají větší šance Alaphilippe, Roglič, Woods, Cosnefroy, Hirschi a Kwiatkowski.
Startovní listina Lutychu je velmi podobná té z Valónského šípu. I proto budou na startu stát totožní čeští cyklisté: Jan Hirt, Roman Kreuziger a Petr Vakoč. Vezmeme-li v úvahu jejich letošní výsledky, pak by nás mohli pouze velmi mile překvapit.
I když v minulosti byl tohle závod pro Romana Kreuzigera: v letech 2011 až 2018 se tu umístil 5x do desítky, nejlépe hned první rok na 4. místě, v roce 2015 dokončil 5. a ještě předloni na 8. místě.
Závod vysílá Eurosport od 13:30 hod.
Jak je zvykem, jede se i ženská verze, samozřejmě kratší 135 km a ve srovnání s mužskou i profilově méně náročná. Zde bývá okruh favoritek užší než v mužské kategorii. Takže když budeme jmenovat Nizozemky Van der Breggen (Boels-Dolmans) či Van Vleuten (Mitchelton-Scott) coby hlavní favoritky, tak pravděpodobnost, že se spleteme, není velká. Jelikož ale dojezd není na kopci, mají dobré šance i Marianne Vos a Ashleigh Moolman (obě CCC), Elizabeth Deignan a Elisa Longo Borghini (obě Trek-Segafredo), Demi Vollering (Parkhotel), Liana Lippert (Sunweb) či Marlen Reusser a Mikayla Harvey (obě Paule Ka). Naopak šance to snižuje pro Uttrup Ludwig (FDJ).
V sestavě Paule Ka opět startuje Nikola Nosková. S ohledem na její výsledky na mistrovství světa i Valónském šípu o ní platí totéž, co o našich mužích.
I ženy budou k vidění na Eurosportu, konkrétně od 11:25 hod.