Stoupání, které zakončilo 126 km dlouhou etapu s téměř dvěma tisíci nastoupanými metry, bylo natolik obtížné, že se dojíždělo po jednom, po dvou.

Ricardo Zoidl byl v cíli o 23 vteřin dříve než dvojice Márton Dina a skvělý už zkušenější vrchař Hrinkow Advarics Jonas Rapp. A to 36letému rakouskému cyklistovi se čtyřletou praxí ve WorldTour, který vyhrál i předešlý etapák Okolo Řecka (2.1), stačilo na posun z osmého na první místo.

Márton Dina za Ricardo Zoidlem zaostal na konečném 2. místě o 12 a Jonas Rapp na 3. už o 35 vteřin.

Skvěle si vedl v etapě i Karel Camrda (ATT Investments), který dojel hned za trojicí nejlepších. Do desítky se vešli ještě další dva čeští cyklisté: 7. Michael Boroš (Elkov-Kasper) a 8. Michal Schuran (ATT Investments).

"Mou hlavní rolí od začátku etapáku bylo pomáhat Mártonovi, což platilo i o dnešku. V průběhu etapy pracovali všichni kluci, takže jsem ušetřil dost sil na závěr. Tam už jsem měl volnou ruku. S Zoidlem a Mártonem, kteří zaútočili zhruba 3 km před cílem, jsem se neudržel, takže z toho bylo čtvrté místo," řekl Karel Camrda.

Michael Boroš shrnul dnešní den takto: "Etapa probíhala celkem poklidně, většinou po větru, takže to pěkně odsjepalo. Před cílovým kopcem se tempo začalo stupňovat, probíhala poměrně pěkná selekce, takže už pod kopcem byli lidi docela unavený. My jsme s sebou neměli nějakého super vrchaře, bylo to tedy na mně. Myslím, že sedmé místo není úplně špatný."

Michael Boroš v konečném pořadí uzavřel první desítku, za což pobral 3 UCI body, což je stejně jako získal jeho spolujezdec Lukáš Kubiš za 2. místo v druhé etapě. Lukáš byl celkově klasifikován na 13. místě. Třetím nejlepším českým cyklistou je na 18. místě Martin Voltr (Pierre Baguette), který dnes vyhrál vrchařskou prémii, což mu v konečném účtování vyneslo 4. místo ve vrchařské soutěži.

Márton Dina sice neobhájil loňské prvenství, ale vyhrál dvě etapy, po nichž vezl bílý dres lídra závodu, k tomu přidal dnešní pódium v etapě i celkové. Druhý byl i ve vrchařské soutěži. UCI to ocenila 49 body. Za konečné 7. místo coby nejlepší z českých cyklistů přidal dalších 5 Michal Schuran. V souhrnu je to stejný počet, jaký získal tým celkového vítěze, tedy rakouský Felt-Felbermayr.

"Upřímně řečeno, jsem z umístění zklamaný. Kluci pro mě po všechny dny odváděli úžasnou práci a vynakládali neuvěřitelné úsilí. Chtěl jsem se jim odměnit vítězstvím, ale Zoidl byl jednoduše silnější než já. Chci poděkovat klukům i podpůrnému týmu, že v průběhu celého etapáku odváděli práci na víc jak sto procent! Tyhle dny mě opravdu silně naladily a motivovaly do dalších závodů!" vyslovil své hodnocení a poděkování Márton Dina.

Za ATT Investments pak závod shrnul letošní nováček na pozici sportovního ředitele Vojta Řepa: "Za nás další povedený závod. Poslední tři týdny se nám vrací úsilí, které do přípravy a závodů vkládáme. Chtěli jsme vyhrát, ale Ricardo je momentálně ve skvělé kondici, což dokázal už na Okolo Řecka. Mluvil jsem s jeho sportovní ředitelem a oni vše ladí na Okolo Rakouska. Není důvod být zklamaný. Dosáhli jsme tu na výborné výsledky, byli jsme jedním z nejviditelnějších týmů, kluci podali perfektní týmový výkon. Kromě těch, kteří byli vidět přes výsledky, tedy Márton Dina, Michal Schuran a Karel Camrda, bych vyzdvihnul i Dana Turka, který byl naprosto excelentní a celý tým v průběhu etap skvěle řídil. Spokojený jsem i s výkonem Honzy Bittnera, který se po zranění vrátil jako naprosto plnohodnotný člen týmu."

A navázal pohledem dopředu: "Třítýdenní blok závodů jsme na všech frontách zvládli výborně, což nám všem v ATT Investments dodá klid, optimismus a odhodlání do dalšího bloku, který po relativně volnějších necelých třech týdnech vyvrcholí mistrovstvím republiky."