Letos se většina lídrů a favoritů shodla na tom, že objet Dwars door Vlaanderen před Kolem Flander je dobrý nápad. A historii jim dává za pravdu. Před dvěma lety vyhrál Van der Poel a o pár dní později triumfoval i na Ronde. Jel také o rok dříve, když skončil druhý a v roce 2021 objel oba závody vítěz Flander Kasper Asgreen. Dokonce taky Alberto Bettiol v roce 2019 absolvoval oba závody a Niki Terpstra o rok dříve. Do roku 2017 se Dwars door Vlaanderen konalo v jiném termínu, ještě před E3 Prijs Gent-Wevelgem, takže závod tehdy nebyl posledním testem formy. Ale význam DDV v dalších letech nelze zpochybnit.
Proto se letos na start po šesti letech vrací Wout van Aert, a to rovnou v roli favorita. Tým Visma-Lease a Bike bude chtít těžký průběh závodu, aby se jezdci ve žlutých dresech mohli střídat v nástupech. To znamená, že nemusí vyhrát jen Van Aert, ačkoliv je pravděpodobně z celého startovního pole nejsilnější. Uspět může třeba Matteo Jorgenson, na DDV často vítězí jezdci, kteří jinak plní hlavně role domestiků, jako jsou Christophe Laporte a Yves Lampaert.
Trať měří 188,6 kilometru a leží na ní dvanáct kopců a osm dlážděných úseků. Prvním stoupáním je Hellestraat, po kterém rychle následuje Varentstraat, první dlážděný úsek závodu. Poté přijdou na řadu Volkegemberg a Holleweg.
100 kilometrů od cílové pásky se s hellingy roztrhne pytel. Výjezdy Hotond, Knokteberg a Kortekeer jsou sice dost daleko od cíle, ale nebylo by překvapením, kdyby Visma-Lease a Bike nebo jiný ambiciózní tým začal útočit už tady. Zvlášť když nedlouho poté jsou na řadě dlážděné úseky Maria-Borrestraat a Berg Ten Houte. Cyklisté si rozhodně neodpočinou ani na následujícím Kanariebergu.
Po Kanariebergu je desetikilometrová pauza mezi klíčovými místy závodu. Jenže to bude jen velmi krátká pauza, všichni budou muset být připraveni na Knokteberg a Hotond, vzápětí další průjezd úsekem Maria-Borrestraat a poté výjezd na Ladeuze. To jsou poslední opravdu těžká místa Dwars door Vlaanderen, zbývající kilometry se jedou na okruhu v okolí cílového Waregemu.
V posledních kilometrech se bude závodit na silnicích, které někteří jezdci znají z menší klasiky Nokere Koerse s dlažebními kostkami Doorn, Huisepontweg, dvakrát Herlegemstraat a nakonec Nokereberg. Asi pět kilometrů před cílem leží poslední dlážděný úsek.
Dwars door Vlaanderen se dá vyhrát z úniku i ve spurtu peloton, což bude chtít tým Alpecin-Deceuninck. Bez Van der Poela, zato s Jasperem Philipsenem na startu patří k favoritům. Jenže většina dalších favoritů bude chtít těžký závod a vyhrát z úniku. Na startu bude Tim Wellens z UAE Emirates, který vždy patří k nejaktivnějším jezdcům, Groupama-FDJ nasadí Stefana Künga, Laurance Pithieho a Valentina Madouase, Movistar přijel s Oierem Lazkanem, Soudal Quick-Step má Juliana Alaphilippa a poprvé od pádu na E3 se představí Alberto Bettiol, lídr EF Education-EasyPost. Podle jeho výkonu na DDV zjistíme, zda je možné ho stále považovat za člena širšího okruhu favoritů Kolem Flander.
Naopak Philipsen, Biniam Girmay, Michael Matthews, Arnaud Démare, Alexander Kristoff a Corbin Strong by spíše ocenili, kdyby se o vítězství spurtovalo.
A pak je tu tým Lidl-Trek, který aspoň na papíře vypadá dokonce silnější než Visma-Lease a Bike. Madsi Pedersenovi nestačil ani dvojboj E3/Gent-Wevelgem a je opět v akci, navíc ho podpoří Jasper Stuyven a Toms Skujinš. A na případný spurt se může šetřit Jonathan Milan.
Závodit bude český cyklista Pavel Bittner, v sestavě DSM-Firmenich PostNL by měl pomáhat Johnu Degenkolbovi a Nilsi Eekhoffovi. Bittner nebude chybět ani na Kolem Flander.
Dwars door Vlaanderen startuje ve středu 27. března od 12:15 a cíle se očekává mezi 16:30 a 16:50. Závod vysílá Eurosport od 14:15.