Před startem Valonského šípu se zúčastnila devíti jednorázových závodů v Belgii, Itálii a v Nizozemsku. V každém z nich se dokázala Puck Pieterse umístit v nejlepší desítce. Další kýžené vítězství po loňském etapovém triumfu na ženské Tour de France přišlo pro jednu z nejlepších cyklokrosařek světa až ve středu 23. dubna. Suverénním výkonem si totiž Nizozemka podmanila belgickou klasiku La Fleche Wallonne.

„Stálo mě to všechny síly. Jsem šťastná, že jsem vyhrála. Závod celkově začal překvapivě jednoduše. Pokaždé byly na Mur de Huy a dalších stoupáních jen menší zrychlení. Moje týmové kolegyně udělaly skvělou práci a jakmile jsem se v závěru dostala na čelo, říkala jsem si, že to kvůli nim musím dotáhnout. Ještě pořád tomu ale vlastně nevěřím,“ svěřila se po závodě vítězná Puck Pieterse.

Než se ale dostalo na finální boj o vítězství na posledních stovkách metrů závodu, musel peloton čítající sto třiačtyřicet cyklistek zdolat dalších sto třicet devět kilometrů valonským terénem. Právě obtížnost terénu přilákala do Belgie nejlepší klasikářky světa.

Jedním z nich byla i třiadvacetiletá Cédrine Kerbaol v dresu americké sestavy EF Education-Oatly. První francouzská vítězka etapy na Tour de France zaútočila z pelotonu téměř šedesát kilometrů před cílem. Okamžitě dojela před pelotonem jedoucí Nizozemku Anne Knijnenburg a na prvním přejezdu stoupání Cote de Cherave se na čele závodu osamostatnila. Dlouhý ambiciózní útok ale Cédrine Kerbaol ovoce nepřinesl a šest kilometrů před cílem tak Francouzka vyklidila pozice na čele klasiky.

Po dojetí Cédrine Kerbaol se v prořídlé hlavní skupině rozhořel boj o pozice na legendární Mur de Huy. V udávání tempa se vystřídaly týmy Lidl-Trek, Canyon-Sram nebo UAE ADQ. Kdo ale vyklidil přední místa v pelotonu byla Lotte Kopecky, která se tak musela osamocená loktovat na konci skupiny.

Jakmile přibližně třicetičlenný peloton najel na poslední kilometr, začala udávat tempo Juliette Labous. Francouzka v modrých barvách celku FDJ-Suez se snažila nachystat pozici pro nizozemskou kolegyni Demi Vollering. „Udělali jsme přesně to, co jsme chtěli. Podařilo se mi udělat pozici pro Demi. Chtěla jsem na čele vydržet ještě o něco déle, ale neměla jsem dostatek sil,“ popsala rodačka z Roché-lez-Beaupré.

Ihned poté, co Juliette Labous opustila čelo závodu, jala se na steč za druhým vítězstvím na Valonském šípu v kariéře Demi Vollering. Plán na druhý klasikářský triumf sezóny ji ale překazila Puck Pieterse. Ta jako jediná dokázala odolat vysokému tempu své krajanky a na metě sto padesáti metrů před cílovou páskou jí vystřelila z háku jako šíp z luku. Demi Vollering na tento nástup zareagovat nedokázala a z prvenství se tak radovala rodačka z Amersfoortu Puck Pieterse.

„Byl to tvrdý boj. Juliette udělala skvělou práci pro Demi, která na posledních stovkách metrů zkusila jet z čela, ale Puck byla suverénně nejsilnější. Musím poděkovat svým týmovým kolegyním, které mi celý den pomáhali. Byl to klasicky náročný Valonský šíp. Teď už se ale těším na další závody,“ zhodnotila závěr závodu třetí v cíli Elisa Longo Borghini.

Čtvrtá dojela do cíle loňská vítězka závodu Katarzyna Niewiadoma. „Závod byl celkem divný. Ze začátku byla dost zima. Boj o pozice byl dost vyostřený. Mur de Huy je opravdu stoupání, které nic nedaruje, takže musíte jet celou dobu na sto procent. Dala jsem do toho vše, ale nedokázala jsem udělat poslední útok. Nechala jsem se předjet několika závodnicemi, které mě pak přivřely o bariéry a to pro mě znamenalo konec,“ glosovala polská závodnice Canyonu-Sram.