Boj o dlouhý únik tentokrát nebyl tak nekonečný jako v posledních letech, tým AUE Emirates-XRG se sice pokoušel vyslat dopředu některého ze svých závodníků, ale nebylo mu to dovoleno, takže se nakonec vpředu ocitli Abram Stockman (Unibet Tietema Rockets), Jasper De Buyst (Lotto), Oier Lazkano (Red Bull-Bora-Hansgrohe), Kim Heiduk (Ineos Grenadiers), Rory Townsend (Q36.5), Max Walker (EF Education-EasyPost), Jonas Rutsch (Intermarché-Wanty) a Markus Hoelgaard (Uno-X Mobility).
Únik nedostal moc prostoru, protože v pelotonu panovala před nájezdem na kostky nervozita, která logicky vedla k pádům. Jeden takový pád vyřadil ze závodu Jaspera Stuyvena (Lidl-Trek), problémy hlásil také Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck), který se sklouznul po asfaltu. A Filippo Ganna (Ineos) se musel dlouho dotahovat po špatně načasovaném defektu už na prvním dlážděném sektoru. Ganna i Philipsen se dopředu vrátili, ale později na to doplatili.
Pogačar poprvé zaútočil více než sto kilometrů před cílem
Před pádem Pogačara v sektoru číslo 9 se toho však pod jeho taktovkou stalo mnohem víc. Lídr týmu UAE Emirates-XRG totiž poprvé zaútočil už 103 kilometry před cílem, ještě před nájezdem na nejtěžší dlážděný úsek Arenberg. V tomto sektoru oceněném třemi hvězdičkami nejdříve zrychlil Mads Pedersen (Lidl-Trek), který chtěl mít co nejlepší pozici do nájezdu na Arenberg, ale Pogačar vycítil příležitost a způsobil první dělení.
Na Arenbergu, 95 kilometrů před cílem, si Pogačar najel na čelo opět a peloton natáhl. Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) tentokrát přiložil ruku k dílu a peloton definitivně rozerval. Zbavil se tím třeba Wouta van Aerta (Visma-LaB), který prožíval obrovskou krizi. Po nájezdu na asfalt Van der Poel opět zrychlil a dostal do problémů i Pogačara, Pedersena a další favority.
Ti nejlepší právě za Arenbergem dojeli skupinu uprchlíků a situace se stabilizovala. Na čele jelo čtrnáct jezdců, mezi kterými byli Van der, Poel, Pogačar, Pedersen, Philipsen, Florian Vermeersch (UAE) a další jezdci, naopak zde chyběli Van Aert, Ganna, Stefan Küng (Groupama-FDJ) a další jezdci.
Van der Poel chtěl hodně závodit a 87 kilometrů před cílem zaútočil na asfaltu, což dalo Pogačarovi pořádně zabrat, mistr světa si Nizozemce dojížděl dlouho a za sebou táhl Pedersena, Philipsena a překvapivě také Stefana Bisseggera (Decathlon). Tato pětice okamžitě začala pravidelně střídat a najíždět náskok. Na Pogačarovi bylo v tu chvíli znát, že se necítí nejlépe, zavolal si svoje mechanické auto a napil se něčeho z malé lahvičky. To ho trochu probudilo a s útoky rozhodně ještě neskončil.
Pedersena vyřadil z boje o vítězství defekt
K útoku zavelel už na sektoru číslo 15, v technicky náročném dlážděném úseku nastoupil a dotáhnout se na něj dokázal jen Van der Poel. Pedersen totiž musel řešit defekt předního pláště. Pro Dána to byla obrovská smůla, byl dostižen druhou skupinou a najednou ztrácel minutu na čelo.
Stejná problém měl i Bissegger, takže také vypadl z první skupiny. Philipsen se naopak dopředu vrátil a jezdci týmu Alpecin-Deceuninck přečíslili Tadeje Pogačara. Ten však nijak nespekuloval a se soupeři pravidelně střídal. Stále totiž měl spoustu možností útočit. V sektoru Mons en Pevele, pětihvězdičkovém úseku 46 kilometrů před cílem, to však byl Van der Poel, kdo chtěl odjet a připravil tím akorát situaci k útoku Pogačara, který se zbavil Philipsena.
Od Van der Poela by bylo logické nestřídat, jenže Philipsen už mlel z posledního a nemělo cenu na něj čekat.
Jedna chyba rozhodla
Pogačar stále věřil, že v souboji s Van der Poelem, dvojnásobným vítězem Roubaix, může vyhrát. Proto zaútočil v sektoru číslo 9 a dostal Nizozemce pod tlak. Jenže to přehnal a do pravoúhlé zatáčky najel v příliš vysoké rychlosti a zaplul do trávy u cesty. Van der Poel to zvládl mnohem lépe, projel kolem svého rivala a pokračoval sám. Pogačar nespadl nijak tvrdě, jen si vystoupil ze svého Colnaga, bohužel mu však spadl řetěz a ve stresu ho nedokázal rychle nahodit zpět a musel měnit celé kolo.
Za kostkami ztrácel 20 sekund a ještě se nevzdával, během pár kilometrů dokázal odstup stáhnout na 13 sekund. Jenže když vyprchal adrenalin, Van der Poelovi zbylo víc sil a začal svůj náskok navyšovat. O výsledku definitivně rozhodl další defekt Pogačara 21 kilometrů před cílem. Po něm už Slovinec trochu ztratil motivaci a během krátké chvíle ztrácel více než minutu.
Nijak proto nedokázal využít defektu Van der Poela v sektoru Carrefour de l'Arbre 16 kilometrů před cílem. Lídr závodu vyměnil celé kolo a do cíle v Roubaix dorazil s náskokem 1:18. Potřetí za sebou dorazil na slavný velodrom sám a jako teprve třetí muž v historii získal čistý hattrick. Na rekord Rogera De Vlaemincka a Toma Boonena už mu chybí jen jeden triumf.
Pedersen, Van Aert a Vermeersch si zazávodili o třetí místo
Pogačar v posledních kilometrech trpěl jako málokdy, dokonce si musel uř trochu obávat o druhé místo, protože vzadu se závodilo na plný plyn o pódium. Pedersen totiž nechtěl z Francie odjet s prázdnou a opakovaně útočil. A musel se zároveň bránit proti spojeným silám Belgičanů.
Pedersen pokryl útok znovuzrozeného Van Aerta a Floriana Vermeersche v sektoru číslo 6 a závod o třetí místo se zúžil na tyto tři jezdce. Na útok Van Aerta 4 kilometry před cílem dokázal odpovědět a na velodrom jela trojice pohromadě. Pedersen držel vedoucí pozici s Van Aertem v háku, spurt rozjel už v poslední zatáčce a s přehledem Belgičany porazil. Čtvrtý skončil Van Aert a pátý Vermeersch.
S odstupem 3:46 dojížděla další trojice, kde byl nejrychlejší Rutsch, nejlepší muž z dlouhého úniku porazil Bisseggera a Hoelgaarda.
Všichni čeští závodníci dokončili, nejlepší byl Tomáš Kopecký (Unibet Tietema Rockets) na 33. místě s odstupem 5:41. Pavel Bittner (Picnic PostNL) a Petr Kelemen (Tudor) projeli cílem společně se ztrátou 12:16. Mathias Vacek (Lidl-Trek) dokázal výrazně pomoci Pedersenovi před rozhodujícími dlážděnými sektory a po Arenbergu nebyl daleko od čela závodu, ale později spadl a s roztrženým obočím dokončil se ztrátou 18 minut.