Nejlepší čeští cyklisté obvykle jezdí za zahraniční týmy úrovně World, případně Pro Tour. Několik z nich se pohybuje i v zahraničních Continental týmech. Naopak v českých kontinentálních týmech – vyšší úroveň u nás nemáme - se tu a tam objeví zahraniční cyklista, ale vždy jde spíše o výjimku.
Tedy pomineme-li období, kdy např. v e´Dsysteme-ZVVZ jezdilo v roce 2005 sedm cizinců, v PSK Whirpool-Author v roce 2009, kdy to tým zkoušel v úrovni ProConti, čtyři Němci včetně nejznámějšího Danila Honda a v projektu Etixx-iHNed coby farmě Quick-Stepu byli v roce 2013 na soupisce z 13 závodníků pouze 3 Češi. Ty doby jsou prozatím pryč.
Aktuálně působí v sestavě Tufo-Pardus Prostějov Polák Wojciech Pszczolarski, v AC Sparta Praha Nizozemec Ronald Ligtenberg a v ATT Investments Slovák Matúš Štoček a Němec Mika Heming.
Právě 22letý Mika Heming se v úvodní části letošní sezóny stal výraznou postavou české cyklistické scény, když dokázal nashromáždit už 61 UCI bodů.
Nejvíc 25 jich získal za 3. místo v konečném pořadí lucemburského Fléche du Sud (2.2). Dalších 15 přidal za 5. místo na Rhodes GP (1.2). 11 bodů si přivezl z Karpatských Kurýrů (2.2U) za 1. místo v etapě, 2. v prologu a 6. celkově. 7 bodů přidal za vítěznou etapu při Tour of Rhodes (2.2) a konečně 3 body za 8. místo v Dánsku při GP Herning (1.2).
Je jen minimum českých cyklistů z úrovně kontinentálních týmů, kteří by mohli v tomto ukazateli Mikovi aktuálně konkurovat.
To je dobrý důvod dozvědět se o Mikovi něco víc než jen suchá čísla výsledků z cyklistických závodů.
Mika, jak ses dostal k cyklistice? Dělal jsi i jiné sporty? Odkdy jsi začal s cyklistikou jako s hlavním sportem?
K cyklistice jsem se dostal přes svého strýce a bratrance. Sledoval jsem je na závodech a moc mě to bavilo. Můj bratranec Tim mi byl vždycky velkým vzorem a metou. Nikdy nebyl profesionál, ale vždycky jsem chtěl být jako on a to byla moje hlavní motivace. Bylo mým velkým přáním s ním závodit, ale bohužel k tomu nikdy nedošlo. S cyklistikou jako hlavním sportem jsem začal před šesti lety, předtím jsem hrál dlouho fotbal a dělal i triatlon.
Tři roky jsi jezdil za německé kontinentální týmy. Co tě vedlo k přestupu do ATT Investments? A jak se tyhle týmy liší?
Při Czech Tour v roce 2020, kde jsem byl členem Maloja Pushbikers, jsem se seznámil se svou přítelkyní. Kvůli ní jsem se přestěhoval do České republiky a hledal tu vhodný kontinentální tým, protože by bylo organizačně velmi komplikované působit i nadále v německém týmu. Týmy se nijak zásadně neliší. Jen nyní je to obtížnější s komunikací, protože se zatím musí odehrávat téměř výhradně v angličtině.
Nyní tedy žiješ v Praze. Ale odkud pocházíš z Německa?
Normálně žiju na západě Německa nedaleko od hranic s Nizozemskem.
Nahlíženo pouze výsledky, je první část letošní sezóny tvou dosud nejúspěšnější. Čím si to vysvětluješ?
Je to docela jednoduché. Systematická a tvrdá práce. Měl jsem skvělou zimní přípravu především díky vedení ATT Investments, které organizovalo tréninkové kempy v Calpe! O to větší byla i moje motivace. Trénink se stal systematičtější. Dbal jsem víc i na výživu. Takže výsledkové zlepšení je skvělé, ale nespadlo z nebe. Musel jsem pro to hodně udělat.
Kterých výsledků si ve své cyklistické kariéře nejvíce ceníš a proč?
Samozřejmě první etapové vítězství na UCI závodě v Řecku byl moc pěkný zážitek a hodně si ho cením. Ovšem třetí místo v konečném pořadí Fleche de Sud bylo neméně úžasné!
Máš v plánu se živit cyklistikou, dokud to půjde, a dostat se třeba až do World Tour, případně německé reprezentace?
Mým hlavním cyklistickým cílem je dostat se v dalších letech do World Tour. Ani ne tak pro peníze jako zkušenost z cyklistiky na nejvyšší světové úrovni. Myslím, že je v mých schopnostech dostat se výkonnostně na tuto úroveň. Zda se to podaří však nezáleží jen na výkonu, ale na řadě dalších okolností a lidí. A závodit za německý národní tým byl vždycky můj sen. To jsou tedy mé sny, na jejichž uskutečnění pracuji. Realistickým cílem je zdárné ukončení studia oboru mediální designér.
Koho z německých cyklistů považuješ za svůj vzor, inspiraci?
V minulosti byl mým idolem Jan Ullrich. Samozřejmě nikoli kvůli dopingu, ale kvůli jeho osobnosti a stylu závodění. Zajímám se o něj jako o člověka. Sledoval jsem o něm spoustu dokumentů, pouštěl si jeho závody. Bohužel v Německu je aktuálně občas v hledáčku zájmu veřejnosti jen kvůli svým alkoholovým excesům.
Německá cyklistika musela překonat období, kdy se speciálně německá televize kvůli dopingovým skandálům od cyklistiky odklonila. Je v tomto ohledu už vše zase v normálu?
Rozhodně to ještě není ono. Celostátní televize vysílá cyklistiku stále více, ale stále to není na takové úrovni, jako tomu bylo dříve. Dopingové aféry silniční cyklistice ubraly hodně na popularitě. Když jsem například řekl ve škole, že dělám silniční cyklistiku, můj učitel vyjádřil názor, že bez dopingu není možné se dostat na vrchol.
Které ze závodů další části letošní sezóny sis stanovil jako ty, v nichž bys chtěl opravdu uspět?
Mým cílem je uspět na mistrovství své země. Věřím, že mám šanci dosáhnout velmi dobrého výsledku. Také chci být ve výborné kondici i v etapových závodech UCI kategorie jedna, které má můj tým v plánu pro letošní sezónu.
Rýsuje se v konkrétnějších obrysech tvoje působení v cyklistice v příštím roce?
Jsem už sice schopen vyhrávat závody, ale jak to bude příští rok, se teprve uvidí. Budu i nadále tvrdě pracovat, radovat se z dobrých výsledků a učit se z chyb.
Děkuji a přeju hodně dalších úspěchů!