A co desátého sprintera olympijských her 2012 v Londýně a sprintera startujícího i o čtyři roky později v Rio de Janeiru k tomuto kroku přivedlo? "Je to jednoduché vysvětlení. Prostě sprint již mě nenaplňoval jako dříve, chci zkusit něco jiného. Nebylo to náhodné rozhodnutí, dá s říci, že jsem o tom přemýšlel již dříve. Poprvé mě to napadlo již po Riu, ale pak jsme měli medaili ze světového poháru a to mě zase nakoplo. Tak jsem si řekl, že kvalifikaci na Tokio ještě dám. Snažil jsem se připravit sto procent na svoji třetí olympiádu, ale nevyšel mi světový šampionát a zajistili jsme si jen jedno účastnické místo. Na třetí olympiádu bych stejně rád, jen Tokio nestihnu a když mi to půjde, tak bych rád startoval v Paříži," říká evropský šampion v keirinu z roku 2015.
"Záleží na typu člověka, ale dnešní sprint je jen o rychlosti, síle a výbušnosti. Trénink je mnohem více zaměřen na sílu, posilovnu, a to již není zcela to, co mě bavilo. Já jsem spíše cyklistický typ, na kole mě baví jezdit," pokračuje Pavel Kelemen, který na závodě Světového poháru ve vysokohorském prostředí v Aguascalientes v Mexiku roku 2014 skončil třetí a časem 9,558, a na letmých 200 metrů nakrátko držel i světový rekord.
Jeho rozhodnutí vzali trenéři v Dukle Brno prý dobře. "Musím říci, že mě mile překvapili. Petr Klimeš, s nímž jsem devět let spolupracoval mi bude chybět, hodně stál za mými úspěchy a medailemi. Rozebrali jsme si to, a i on mi řekl, že ten stereotyp vidí a přiznal, že to i trochu čekal. I pan Buchta mi popřál štěstí a řekl, že jsem velký kluk, že to rozhodnutí je moje. V Brně jsem za devět let zažil plno věcí, úspěchů i legrace. Chtěl bych tímto Dukle Brno poděkovat za jednu životní etapu a Dukle Praha zase za, že mi dává příležitost si splnit další sen a uspět ve vytrvalostních disciplínách," zdůraznil Pavel Kelemen.
Smlouvu má v Brně do konce října, ale vedení klubu mu povolilo trénovat, jak potřebuje. "Tréninky od Dukly Praja již mám a zatím trénuji víceméně individuálně. Je to tak trochu jiný sport, změna na vytrvalost. Najíždím kilometry, aby se z ´benzína´ stal ´diesel´. Prakticky nemám s vytrvalostními disciplínami žádnou zkušenost, jezdil jsem bikros a potom hned přešel do mužů na sprint. Je to pro mě nová výzva a moc se na ni těším."
O tom, že přechod nebude jednoduchý a zdlouhavý je si vědom. "Stejný krok udělal Řek Volikakis. Nedá se říci, že by mě inspiroval, ale určitě mi ukázal, že ze sprintera lze udělat dobrého vytrvalce. Já si myslím, že svoji postavou bych se mohl adaptovat i trochu rychleji. Počítám, že mi to taky bude trval dlouho než se dostanu na nějakou úroveň a potom po roce snad již využiji svoji dynamiku a až doženu vytrvalost, tak bych mohl sklízet ovoce."
A jakou má představu o disciplínách, které by chtěl jezdit? "Určitě bych chtěl svoji další kariéru cílit na olympijskou disciplínu, tedy omnium. Také by mě lákaly dvojice, to ale teprve čas ukáže. Mohl by mi sedět i scratch a vylučovačka, ale kdoví jak mi to půjde. Ale kdybych podvědomě necítil, že ano, tak bych ten krok neudělal," čiší z Pavla Kelemena odhodlání.
Jeho bratr Petr z Dukly Praha přestoupil naopak do silniční stáje CCC Development Team, takže se tak trochu minuli. "Neodešel úplně, je v Praze pořád absolvujeme tréninky spolu. Také bude na dráze jezdit, takže se na ní jistě potkáme. Když spolu na silnici jezdíme, tak je úrovní někde jinde a já zatím hlavně trpím, ale věřím, že do roka jej doženu."
Trénovat bude pod bývalým úspěšným českým reprezentantem Milanem Kadlecem. "Já jej zažij ještě jako závodník. Byl to super borec a známe se dlouho. Má plno zkušeností a jistě mi má co předat," dodal Pavel Kelemen.
"Moc jsme to nečekali, ale postavil se k tomu tak, že chce zkusit jiný obor. Je to pro nás těžké, ale na druhou stranu dostanou šanci mladí. Přijít o Kelemena sranda není, na druhou stranu jej chápeme. Je to borec, který byl na dvou olympiádách, je mistr Evropy a udělal pro nás toho dost a my mu jen budeme držet pěsti. Je to závodník s velkým ´Z´ a s tou jeho hlavou by to mohl zvládnout," řekl Svatopluk Buchta, vedoucí trenér Dukly Brno.