Po včerejším prologu se dnes cyklisté pustili do 1. etapy se startem i cílem v Košicích. Měřila 159 km a obsahovala 4 vrchařské a 3 rychlostní prémie.

Na první vrchařskou se začalo stoupat už 3 km po ostrém startu. Ale ještě než se tak stalo, došlo k pádu 4 cyklistů a pouze jeden nenasedl zpět na bicykl. Jai Hindley z týmu DSM si zlomil si klíční kost a závod pro něj skončil. Ten Hindley, který loni skončil 2. na Giro d´Italia, letos 7. na Okolo Polska a od příštího roku nová posila Bora-hansgrohe.

Topforex se nechal slyšet, že tady chce být vidět mj. tím, že bude chodit do úniků. A dal se do realizace tohoto cíle hned od startovní čáry, takže v prvním pokusu o únik čtyřčlenné skupiny se ocitl Petr Klabouch. Jenže v balíku byl zájem o body na VP, takže ještě před vrcholem tahle aktivita vzala za své.

Jeden pokus vystřídal kolem vrcholu prémie pokus další a ten už byl úspěšnější. Před pelotonem se ocitla osmička cyklistů ve složení Adriá a Castrillo (oba Kern Pharma), Budzinski (Mazowsze), Garosio (Bardiani), Haring (Dukla BB), Lunder (Gazprom), jenž ještě před pár dny brázdil silnice jižních Čech, Petrelli (Friuli), který první VP vyhrál, a Sunderland (Qhubeka). Začali se dělit o následující prémie a postupně si vybudovali náskok až 3 minuty. V pelotonu panoval pokoj, o tempo se tu staraly především cyklisté BikeExchange, Bora-hansgrohe a Deceuninck-Quick Step.

Petrelli bodoval i na druhé VP na 26. km, i když jen na posledním bodovaném 3. místě. I tak mu to stačilo, aby si tenhle 20letý Ital udržel virtuální vedení ve vrchařské soutěži.

První rychlostní prémii vyhrál a připsal si 3 bonifikační sekundy Roger Adriá, který se letos umístil 6x do dvacítky na kratších etapových závodech, nejlépe 7. na Vuelta Asturias, jehož vítězem se stal Nairo Quintana. Pochlubit se může i 5. místem na mistrovství Španělska v hromadném závodě, když dojel jen o 3 vteřiny později než novopečený mistr Španělska Omar Fraile z Astany.

Na 72. km byl umístěn vrchol třetí VP, tentokrát kategorie 2. Petrelli sice bodoval opět na 3. místě, jenž jeho krajan Andrea Garosio prémii vyhrál a v součtu s tou druhou mu to dalo víc bodů, takže se virtuálně převlékalo. Garosio je především vrchař a letos se objevil mj. i na Sazka Tour, kterou dokončil na 25. místě.

Následovalo 40 km, v jejichž průběhu se kleslo o 400 výškových metrů k úpatí dnešní poslední vrchařské prémie. V závěru tohoto úseku byly umístěny dvě rychlostní prémie. Obě se staly kořistí norského cyklisty Eirika Lundera, čímž se stal v průběhu dnešní etapy se 17 body nejpilnějším sběratelem na rychlostních prémiích před Adriou, který jich nasbíral o 3 méně. Důležitější ovšem bylo, že na prémiích se přidělovaly i bonifikační vteřiny do celkového pořadí a Lunder jich posbíral 8, o jednu víc jak Adriá.

Bezprostředně po poslední RP se začalo stoupat na prudký (6 %) téměř 5km Klenov a vedoucí skupina se začala trhat. Stoupání využil k nástupu Jaime Castrillo, prémii vyhrál a odpoutal se od zbytku skupiny. Garosio bral alespoň druhé místo a definitivně si tak přivlastnil dres nejlepšího vrchaře pro zítřejší den.

Z vrcholu VP zbývalo do cíle ještě víc jak 40 km převážně klesavého charakteru. Uprchlíci, jak Castrillo, kterému je 25 let a v letech 2018-2019 jezdil za Movistar, tak zbylých pět se sice snažilo, ale peloton se neodvratně přibližoval. Ještě to zkusila trojice, kterou vytvořil Castrillo se Sunderlandem, který k němu dojel společně s Hagenem z týmu Israele, a vydrželo jim to až na metu 6 km před cílem.

A pak už mohl začít tvrdý boj o pozice do závěrečných stovek metrů. Sympaticky se bez přehnaného respektu k velkým týmům pohybovali kolem čela hlavní skupiny poměrně dobře organizovaní cyklisté Elkov-Kasper. Když ale došlo na samotné finále, to už opanovaly World týmy.

Dominik Neuman na ilustračním snímku z etapáku Okolo jižních Čech

Jannik Steimle v zeleném dresu i z druhé pozice průběžné klasifikace pracoval pro Álvara Hodega. Tomu jako poslední rozjel spurt Michael Morkov. Na zadní kolo Hodega se dokázal dostat Peter Sagan, který opět dokázal, jak skvěle se umí v takových situacích orientovat. A vypadalo to, že by i byl schopen Kolumbijce v dresu Deceuninck-Quick Step reálně ohrozit, ale už nebylo kudy ho objet. Bylo z toho tedy "jen" druhé místo.

Z českých cyklistů dokončil nejlépe Dominik Neuman (Elkov-Kasper) na 8. místě, nejlepší z Topforexu byl na 12. místě Matúš Štoček.

Čas vítěze získalo 79 závodníků. Byl mezi nimi kompletní Elkov-Kasper, z Topforexu Štoček, Tyrpekl a Camrda, Jan Stöhr z CAT Trenčín, jakož i Roman Kreuziger a Karel Vacek.

Álvaro Hodeg, který se posunul do čela průběžného pořadí: "Tým odvedl vynikající práci. Celou etapu mě chránili. V závěru mi připravili dokonalou pozici. Věděli jsme, že nebezpečná bude především Bora-hansgrohe, jedoucí na Petera Sagana. Od příštího roku odcházím do UAE, v Deceuninck jsem prožil skvělé roky a v posledních závodech hodlám pro tento tým odvést tu nejlepší práci a to i jako poděkování za úžasné 4 roky."

Peter Sagan se posunul v průběžné klasifikaci na 2. příčku. Nejlépe umístěným českým cyklistou je po dnešku Jan Bárta (Elkov-Kasper) na 19. místě s odstupem 14 sekund na Hodega.