Roman Kreuziger se nejprve objeví na bruslích: „Kromě posilovny mám od minulého týdne do konce listopadu v plánu asi osm hokejových tréninků kvůli výbušnosti, což je pro mne zajímavá změna. Chci zůstat ještě pár dní bez kola a věnovat se jiným sportům. Poté se s manželkou Míšou, ale bez dětí, přesunu do Livigna, to už bude po předcházejícím uvolněném období návrat do reality. Kolo, posilovna, túry.“
Po krátkém čase posezónního uvolnění čeká šestnáctého cyklistu loňské Tour de France zpřísnění denního režimu. „Výživová specialistka Jana Žídeková mi připraví nějakou dietu, to abych na vánoční svátky mohl ochutnat i kousek cukroví. V prosinci už přijde v termínu 8. až 19. soustředění s týmem ve Španělsku někde mezi Calpe a Olivou.“
Právě po španělském soustředění by měl mít Roman Kreuziger jasno o startu na Tour de France: „Na soustředění přijde nejprve seznámení s novými členy týmu, poté se bude dolaďovat závodní program na příští rok. Cyklističtí fanoušci již jistě vědí, že start Tour de France v Nice bude extrémně těžký, což je velká změna proti zvyklostem, člověk bude muset přijet hned na úvod v nejlepší kondici. A šest dnů po závěru Tour de France v Paříži se jede olympijský závod v Tokiu.“
Každého asi napadne, zda se dá zajet na špičkové úrovni Tour de France a zároveň být mezi nejlepšími v Tokiu na olympijských hrách. RK: „Olympiáda je jednou za čtyři roky a znamená reprezentovat republiku, je jedním z mých velkých cílů v příštím roce. Uvidíme, jak vyřešíme závodní program, zvážíme, která grandtour by byla vhodná. Chci být na OH připraven, šance startovat na olympijských hrách se neopakuje každoročně, navíc tamní trať by mi měla vyhovovat. Věřím, že pokud je závodník v dobré kondici na Tour de France, vydrží mu to až do olympiády. Bude to podobné jako se San Sebastianem. Ovšem nepříjemný bude časový posun, protože člověk poletí v pondělí ráno z Paříže až do Tokia. Tour de France zůstává Tour de France a ta letošní mi dala motivaci, abych to příští rok opět zkusil.“
Příští rok bude na TdF jediná časovka. RK: „V tomto směru to nebude klasická grandtour, protože ta jediná časovka je předposlední den, a navíc horská na známou Planinu krásných dívek. První část asi pojedeme na časovkářském kole, druhou na normálním, je to extrémní kopec.“
Roman Kreuziger se mimo závody nadále věnuje i projektu Grupeto, jehož šéfkou je jeho manželka Michaela Kreuzigerová. Grupeto je exkluzivní klub spojující hobby cyklisty a profesionální jezdce, nabízí svým členům workshopy a tréninky. RK: „Užili jsme si hezký víkend s Grupetem na Horské Kvildě. Bylo to fajn, navíc se povedlo počasí. Byl tam i můj týmový kolega Bernie Eisel, dále Karel Vacek a Matyáš Janoš, který nedávno zajel český juniorský rekord v hodinovce.“
Z plánů do sezóny příští se ještě vraťme slovy Romana Kreuzigera k té letošní, jejímž vrcholem pro něj byly Ardenské klasiky, Tour de France a MS. Poprvé se Roman Kreuziger postavil na start na Okolo Valencie. RK: „Mám dobré pocity především z toho, jak fungoval tým hned v úvodu roku, vlastně to lépe ani nemohlo jít. Příslibem do budoucna je opravdu výborná atmosféra v týmu, ta bude podstatná pro další úspěchy.“
Jenže… Tým Dimension Data nakonec optimismus z úvodu sezóny nenaplnil. Během roku vyhrál pouze 7x a jen jedinou etapu či závod kategorie World Tour – první etapu na Critérium du Dauphiné, kde se radoval Edvald Boasson Hagen (dosáhl na 3 ze 7 vítězství týmu, další 3 má na kontě Giacomo Nizzolo).
První velký cíl roku – trojice Ardenských klasik – dopadla pro Romana Kreuzigera bolestivě. Po 18. místě na Amstel Gold Race přišel pád a odstoupení na Valonském šípu. Následující Lutych – Bastogne – Lutych Roman Kreuziger dokončil v bolestech na 79. místě. RK: „Byl to po všech stránkách extrémní závod a v chladném počasí nakonec zraněné rameno ztuhlo a tělo řeklo ne.“
Přesto v něm zůstával optimismus. RK: „Někdy nezaškodí dostat ránu, padnout až na dno, aby se člověk mohl odrazit nahoru, probojovat se zpátky. Výsledkově spokojeni být nepochybně nemůžeme. Atmosféra v týmu není pesimistická, určitě nám chybí výsledek, ale parta je dobrá. Potřebujeme zlomit okamžik, zvednout se. Odhodlání panuje, nic jiného nezbývá. Jaro nám už uteklo, nejhorší by nyní bylo, kdybychom začali panikařit. Jednou se to zlomí."
Druhým velkým cílem sezóny byla Tour de France. RK: „Kdyby se nám podařilo vyhrát etapu a já jsem byl v první patnáctce, brali bychom to jako úspěšnou Tour de France.“ Nepodařilo se. Etapu tým nevyhrál a Roman Kreuziger skončil nakonec těsně za svým plánem na 16. místě. RK: „Klobouk dolů před těmi, kteří byli lepší a skončili přede mnou. Na druhou stranu jsem spokojený s tím, že jsem si po delší době vyzkoušel jet závod na pořadí, viděl jsem, že se umím připravit, že to jde, dokázal jsem, že ještě nepatřím do starého železa. Závodit na celkovou klasifikaci mne motivovalo a bavilo. Ale nenalhávejme si, že nám nechybí etapové vítězství. Chybí.“
Posledním cílem roku bylo mistrovství světa ve Velké Británii. Před ním Roman Kreuziger nedokončil obě kanadské klasiky World Tour. RK: „Cítil jsem už v pátek, že nejsem fit. Trápilo mě nachlazení a v průběhu víkendu se to výrazně zhoršilo. Před mistrovstvím světa to není ideální, ale doufám, že se z toho brzo dostanu a vrátím se co nejdřív do tréninku.“
Následující mistrovství světa a 13. místo Zdeňka Štybara ohodnotil RK takto: „Extrémní den v extrémních podmínkách. Ale pro všechny to bylo stejné, takže si nestěžujeme. Zdeněk zajel dobře, byl tam a po Bergenu a Innsbrucku jsme předvedli další slušné umístění. Vím, že pomýšlel výš, ale za podmínek, které panovaly, výsledek bereme. Dojelo jen 46 závodníků, to mluví samo za sebe. Já osobně jsem věděl, že to dnes nebude velká hitparáda. Potýkám se pořád s následky nemoci, ale chtěl jsem tam nechat všechno a být Štybymu co nejdéle k ruce. Jel jsem do chvíle, kdy jsem byl přínosem, pak jsem odstoupil.“
Nezbývá, než popřát Romanovi Kreuzigerovi vše nejlepší do příští sezóny, aby byla ve všem lepší, než ta letošní. Nikdo jiný z českých cyklistů nedosáhl na takové výsledky v historii Tour de France. Přestože etapu na TdF zatím Roman Kreuziger nikdy nevyhrál, v celkové klasifikaci byl už čtyřikrát v nejlepší desítce. Kdyby to bylo v roce 2020 popáté, česká cyklistika by jásala. A samozřejmě totéž platí v případě té vítězné etapy.