Dnešní etapa byla opět zvlněná. Na závodníky čekaly znovu tři sprinterské a tři vrchařské prémie. Startovalo se v Protivíně v nadmořské výšce kolem 400 metrů a končilo se po 162 km ve Studené o 200 metrů výš. Celkem cyklisté nastoupali 1800 výškových metrů.

Do etapy nastupoval v pozici vedoucího závodníka 19letý Arnaud De Lie z týmu Lotto-Soudal U23, který už má od následujícího roku podepsáno na dva roky do World týmu. Jeho náskok se počítal na vteřiny, vždyť ještě 61. závodník jich ztrácel jen 23. Za ním už byl ale odskok víc jak 3 minuty.

Včerejší stupně vítězů (zleva): Patryk Stosz, Arnaud De Lie, Milan Fretin

Do skupiny těch, kteří měli odstup v řádu vteřin, patřili všichni čtyři jezdci Elkov-Kasper, kompletní šestice Topforex ATT Investments a tři muži Sparty Praha. Prostějov, Favorit a Výběr Čech tu měl po dvou lidech. Nejlépe postaveným z českých cyklistů byl díky včerejší vyhrané sprinterské prémii Jakub Otruba (Elkov-Kasper) na 11. místě se ztrátou 10 vteřin, za ním bylo od 15. do 20. místa poskládáno 5 cyklistů Topforexu s časem o vteřinu horším.

Což znamenalo, že Topforex byl v soutěži týmů na 3. místě s odstupem 8 vteřin na nizozemský VolkerWessels, Sparta ztrácela 13 a Elkov 16 vteřin.

Závěr dnešní etapy byl zajímavý tím, že v Domašíně, něco přes 2 km před cílovým místem, uhnul konvoj vlevo na Horní Pole, kde na cyklisty čekal sice neklasifikovaný, ale víc jak kilometr dlouhý kopec s průměrným sklonem přes 4 %. A přes něj se pak na 7,5 km dlouhém cílovém okruhu museli dostat ještě dvakrát, než finišovali na ulici 1. Máje ve Studené.

I dnešní etapu kontrolovaly především dva týmy: ruský Gazprom a belgický Lotto-Soudal U23.

Stejně jako včera odjel Švýcar Stüssi z Vorarlbergu a jediné, o co mu šlo, byly body na vrchařských prémiích. Měl totiž zájem udržet si i před poslední etapou puntíkatý dres nejlepšího vrchaře. Tentokrát mu dělal společnost Jan Ryba ze Sparty. A jelikož nikoho neohrožovali - Ryba ztrácel 9,5 minuty, Stüssi o 3 více - tak jim jejich aktivitu peloton dlouho toleroval. Takže skutečně závodit se začalo až kolem poslední vrchařské prémie, která byla umístěna na 118. km.

Colin Stüssi si tak mohl "v klidu" připsat dvě první a jedno druhé místo z dnešních třech VP, přičemž tou třetí už projel osamocen. A k tomu jako bonus vyhrál první dvě rychlostní prémie. Na třetí už to nestihl, protože byl pohlcen první početnou skupinou, a bylo to stejně jako včera především zásluhou cyklistů Lotto-Soudal a Gazprom-RusVelo. Tu poslední vyhrál De Lie a dostal se tak o bod před Patryka Stosze. Stüssi si pak "vyvěsil", nabral znovu velkou časovou ztrátu a pošetřil na zítra.

Stejně jako v 1. etapě (viz snímek), tak i dnes se ocitl Colin Stüssi plánovaně v úniku. Tentokrát s Janem Rybou ze Sparty.

Pak už přišlo na řadu finále s trojím přejezdem kopce nad Horním Polem. Jak se shodli mnou oslovení čeští cyklisté, bylo to hodně hektické a hodně náročné.

Při prvním průjezdu cílovým prostorem byl o pár desítek metrů poodjetý Matěj Zahálka z Elkov-Kasper s cyklistou polského Vosteru, při druhém přivedl do cílové rovinky hlavní skupinu cyklista Topforexu.

Nikomu se však nepodařilo odskočit, takže došlo na sprint, v němž se prosadil 28letý Nizozemec, jehož jednoznačnou specializací je sprint. De Lie si pohlídal vedoucí postavení druhým místem, Topforexu se podařilo po včerejší smůle prosadit se prostřednictvím Tomáš Bárty na třetí místo!

Do desítky se dostali ještě dva naši cyklisté, na 7. pozici Petr Fiala z Topforex ATT Investments a na 8. Dominik Neuman z Elkov-Kasper.

Dominik k etapě řekl: "I my jsme zkoušeli v cílovém okruhu nastupovat, ale bylo to spíš hákové a nikomu se nepodařilo odskočit. Spurt byl až do poslední zatáčky v klesání, a proto byl hodně divoký a nebezpečný. Jelo se opravdu rychle a já jsem neměl dobrou pozici. S kluky s týmu jsme se úplně nesešli, a tak jsem musel jet za své. V poslední zatáčce se mi podařilo objet předek balíku a dostat se na čelo, ale neměl jsem nejlepší nohy a tím objížděním jsem vyčerpal síly. Nakonec to dalo na 8. pozici.“

Tomáš Bárta: "Pořádně závodit se začalo až zhruba v poslední čtvrtině etapy. Závěr byl hodně náročný, trojí přejezd kopce v cílovém okruhu dal pořádně zabrat. Musel jsem se udržet na čele skupiny, protože z vrcholu už se v podstatě padalo až před poslední zatáčku, za níž následovala cílová rovinka. Kluci z týmu mi pomohli, do cílové rovinky jsem najížděl kolem páté šesté pozice a docela jsem si věřil i na druhé místo. Jenže jsem se scuknul se žluťákem a bylo z toho tedy až třetí místo."

Dnes byl nejlepší z Tufo Pardus Prostějov Daniel Babor na 15. místě. Před ním se z Čechů umístili ještě Richard Habermann ze Sparty na 14. a Josef Čekal z Favoritu Brno na 13. místě.

Arnaud De Lie udržel i pro zítřek žlutý dres o 6 sekund před Van der Meerem. Patří mu i zelený pro nejlepšího v bodovací soutěži. Tomáš Bárta poskočil na průběžné 5. místo, což zároveň značí 3. pozici v soutěži o bílý trikot nejlepšího mladíka, kterou taktéž vede de Lie.

V první skupině dnes opět dorazila kompletní čtveřice Elkov-Kasper, tentokrát i všichni čtyři, kteří v závodě pokračují, z Tufo Pardus Prostějov. Jediný, kdo zaostal z Topforexu, byl Karel Tyrpekl, který přibližně 10 km před cílem spadl.

Zajímavou postavou ve Výběru Čech je 20letý Jakub Říman, který se tu připravuje na cyklokrosovou sezónu, která už klepe na dveře. Včera i dnes dojel v první skupině, což se zdaleka ne všem českým cyklistům na tomto závodě podařilo.

Zeptal jsem se ho tedy, jak se mu tady jede a co od něj můžeme očekávat v cyklorosové sezóně: "Už ladím na cyklokros, takže všechno do rychla, objemy jsem už vůbec nejezdil, tak uvidím, jestli se podaří i zítra dojet v hlavní skupině. Co se týče ambicí, rád bych mezi českými cyklokrosaři jezdil do trojky. Ale nebude to úplně jednoduché, jednak Bory (pozn. Michael Boroš) má zdá se velmi dobrou formu a jednak přichází z juniorů silná skupina."