Van Aertova manželka Sarah De Bie očekává narození dalšího dítěte těsně po skončení Tour de France, není tedy nemožné, že se tak stane dřív a Belgičan by proto opustil peloton Tour předčasně. I proto není rozumné utrácet síly za sbírání bodů do soutěže o zelený trikot. Ale důvodů, proč odsunout bodovací soutěže na druhou kolej je víc. „Vyhrát zelený dres bylo hezké a důležité, ale v našem sportu je nejlepší projet cílem jako první. Bodovací soutěž někdy stojí v cestě etapovým vítězstvím. Nechci se od začátku Tour soustředit na rychlostní prémie,“ vysvětluje v rozhovoru pro Sporzu.
Loňská Tour byla pro Van Aerta asi nejlepším závodem jeho kariéry, vyhrál tři etapy, zelený trikot a pomohl Jonasi Vingegaardovi k celkovému vítězství. „Jsem člověk, který rád věří, že neexistují téměř žádné hranice, ale pokud jde o loňskou Tour, nemám ambice zajet ještě lépe,“ směje se.
Van Aert věří, že jeho osobní ambice neohrožují snahu celého týmu Jumbo-Visma obhájit žlutý dres. „Už několik let se mě ptají, jestli se to dá zkombinovat. Podívejte se na závody z minulých let. Není tak těžké pracovat pro někoho jiného. Občas musíte rozdávat a jindy dostáváte. Každý dostane někdy šanci.“ Jistou dávku svobody má však v Jumbu pouze on, ostatní musí plnit přesně dané úkoly, kdykoliv je to potřeba. A Van Aert uznává, že kombinovat ještě víc cílů už by bylo těžké. Christophe Laporte by v současné formě určitě patřil k favoritům bodovací soutěže, ale jeho hlavním úkolem je pomáhat. „Myslím, že v týmu, který také jede o žlutý dres by to bylo už složité. Loni jsme vyhráli taky vrchařskou soutěž, aniž by to byl náš cíl, ale v bodovací soutěži musíte pracovat od prvního dne.“
Na Okolo Švýcarska je Van Aert hlavním lídrem svého týmu a může si vybírat cíle. V prvních dvou etapách skončil třetí, po dvouměsíční pauze od závodů a náročné přípravě potřebuje získat závodní rytmus. „Mým cílem jsou etapová vítězství, je tu několik pěkných etap. Zejména v časovce se chci otestovat. Tvrdě jsem na ní pracoval. Kromě toho je tu několik záludných etap, kde mohu něco vyhrát. Jsou tu taky tři těžké horské etapy a na startu je několik silných jezdců, takže jet na celkové pořadí mě moc neláká. Raději si vyberu některé etapy a vyrazím na Tour v co nejlepší formě.“
Van Aert zapracoval na časovce i kvůli světovému šampionátu v Glasgow, kde by měl být velkým favoritem nejen v silničním závodě s hromadným startem, ale také v individuální časovce. Navíc nyní může využít nového, lepšího posedu na svém speciálu, díky novým pravidlům UCI může mít delší a vyšší nástavce na řídítkách a pohodlnější a aerodynamičtější polohu na kole: „Hned po Paříž-Roubaix jsme s týmem pracovali na možných zlepšeních. Mohl jsem dlouho trénovat v nové pozici. Mám z toho velmi dobrý pocit. Naštěstí mi moje výška umožnila využít výjimku. Nyní mohu mít ruce o něco výš a můžu víc schovat hlavu. To je skvělé.“
V úvodní časovce Okolo Švýcarska to ještě na vítězství nestačilo, další příležitost bude mít v závěrečné časovce na 26 kilometrů a také na domácím šampionátu, v obou závodech se utká s Remcem Evenepoelem.