Před závodem konstatoval trenér Topforexu Petr Kaltofen, že hodlají jet na Vojtu, ale uvidí se až po prologu. Vidělo se tedy naprosto průzračně. Vojta vletěl do letošní sezóny jako kometa a nemíní přestat.

Na start prologu se postavilo 109 cyklistů. Nejvíc samozřejmě z Polska: 34. Druhou nejpočetnější skupinu tvoří Nizozemci, kterých je 12, a hned po nich následují Češi s 11 účastníky. Kromě pětice Čechů v Topforexu a ve Spartě hostuje za Slávii Trenčín Pavel Stohr.

Prolog vyhrál Piotr Brozyna z Voster ATS, který zajel 1,3 km s průměrným převýšením 8,5% rychlostí 31,4 km/hod. Brozyna až do loňska jezdil za CCC, kde si odkroutil 5 let, ovšem poslední rok v development týmu. Od letoška změnil oranžový dres za bílo-zelený.

Vojta Řepa na něj ztratil 3 sekundy, stejně jako ostřílení domácí borci Aniolkowski (CCC Development), vítěz nedávné Solidarnosci, a Janiszewski z Voster ATS, který na Solidarnosci skončil hned za Aniolkowskim.

Řepa zvládl prolog nejrychleji z jezdců do 23 let, 3 sekundy před Traczem z CCC Development.

Druhým nejlepším Čechem byl František Honsa a třetí Jakub Bouček, oba z Topforex Lapierre. Prvně jmenovaný ztratil na 25. místě 11 a druhý na 27. místě 12 sekund.

Součet časů těchto tří kluků z Topforexu znamenal 5. místo v týmech, 19. sekund za Voster ATS.  Za naším celkem skončilo například Pro Tour Uno-X i kontinentální celky jako Mazowsze, Wibatech, Tartu nebo Vino Astana. AC Sparta Praha skončila z 20 týmů na 15. příčce.

Zítra čeká 122 km dlouhá a poměrně dost kopcovitá etapa se třemi vrchařskými prémiemi situovanými do posledních 30 km (1,1 km a 8,9%, 1,4 km a 9,4%), přičemž ta poslední je v cíli etapy (4,4 km a 6,1%).