Během závodu se musí odehrát vše, od startu až po cílovou pásku, nic nejde napravit zítra... A jarní klasiky jsou velkou součástí cyklistické sezóny, považují si je samotní závodníci i sportovní ředitelé týmů. Klasiky jsou závody, které nabízí všechno drama v pár hodinách.
Omloop Het Nieuwsblad
První klasická jednorázovka přitahuje každý rok hodně pozornosti. Letos je zájem ještě o něco větší, protože Omloop ,,adoptoval" starý dojezd Kolem Flander vedoucí přes Muur van Geraardsbergen a Bosberg. Závodníci se shodují, že je to dobrý krok a dojezd by měl být o něco zajímavější. Na cyklisty čeká celkem 13 hellingů (krátkých stoupání po kostkách) a 8 kasseienů (rovinatých úseků po kostkách). A protože ve Flandrech je hellingů a kasseienů omezené množství, mnohé úseky se opakují na téměř každé klasice.
Prvním úsekem je rovinatý úsek Haaghoek na 61. kilometru, po něm přichází první hellingLeberg. Ale většina hellingů je až na konci 196 kilometrů dlouhého závodu. Pátý helling Kokkerelle a poslední helling Bosberg dělí 53 kilometry. Trasa je většinově podobná předchozímu ročníku, ale závěr je jiný. Závodníci se za stoupáním Brakel vydají na východ do Geraardsbergenu, nad kterým se tyčí stoupání Kappelmuur (475 m, průměr 9,3 %, maximum 19,8 %), následuje sjezd a příjezd na Bosberg (980 m, 5,8 %, max 11 %). Ten býval dlouhá léta posledním úsekem Kolem Flander a nyní je závěrečným hellingem Omloopu. Z 980 metrů vede po kostkách 400 metrů. Odtud do cíle v Meerbeke zbývá 12 kilometrů.
Vliv mívá i počasí. Občas se i kvůli sněhu nemůže závodit. To snad letos nehrozí, bude velká zima, ale doufejme v sucho, jak předpovídají meteorologové.
Favorité
Poslední dva ročníky vyhrál Greg Van Avermaet a pokaždé naprosto totožně, když ve spurtu malé čelní skupiny porazil Petra Sagana. Na konci února nebýval Peter Sagan v nejlepší formě a proto letos změnil program, absolvoval vysokohorské soustředění a k závodům se vrátí až na Strade Bianche. Greg Van Avermaet si ale Omloop ujít nenechá. Podle něj je to druhá nejprestižnější belgická klasika na kostkách po Kolem Flander. Významnější než Gent - Wevelgem a E3 Harelbeke.
Van Avermaet by to měl mít bez Sagana o něco snazší. Ale dojezd je jiný a není jisté, že závod bude probíhat podle jeho představ. Navíc bude jednoznačně nejsledovanějším mužem závodu, všichni si ho budou hlídat a Van Avermaet musí ukázat svoji sílu a psychickou odolnost.
Je ve formě, vyhrál těžký dojezd u přehrady na Kolem Ománu, měl lepší přípravu než v loňské sezóně, kdy se zranil a byl v časové tísni. Má i dobrý tým, sice se dost napsalo o odchodu Daniela Osse k Petru Saganovi, ale reálně tým BMC spíše posílil díky příchodu Jurgena Roelandtse. Ten je mnohem talentovanější a úspěšnější závodník, navíc velmi zkušený. Už dvakrát stál na pódiu monumentálních klasik.
Kdo bude pro Van Avermaeta nebezpečný? Kromě Sagana nestartují ani John Degenkolb a Alexander Kristoff, takže obavy by měl mít především z kolektivní síly belgických týmů Lotto Soudal a Quick-Step Floors. A trochu nezvykle věříme o něco víc mužům v bílo-červených dresech. Zejména Tim Wellens je na začátku roku ve skvělé formě. Wellens není specialistou na kostky, Omloop pojede poprvé a to je značná nevýhoda. Ale věří si, podle něj záleží hlavně na poziční jízdě a v tom je dobrý a očekává, že pojede o vítězství. Lotto má také mimořádně talentovaného Tiesje Benoota a zkušeného Jense Keukeleireho. Kdokoliv z nich může vyhrát. Taktických variant má tým k dispozici dost.
Stejně jako Quick-Step Floors. Ten má závodníků k dispozici ještě víc. Lídrem je Philippe Gilbert. Dvojnásobný vítěz Omloopu si pochvaluje nový dojezd, který dobře zná z Kolem Flander. Gilbert má hodně nenápadný začátek sezóny, zatím nevyhrál, ale mezi favority samozřejmě patří. Quick-Step Floors své nejlepší závodníky nešetří, pojede s tím nejlepším, kromě Gilberta budou na startu Zdeněk Štybar, Niki Terpstra, Yves Lampaert, Iljo Keisse, Dries Devenyns a do případného sprintu Fernando Gaviria. To je ale nepravděpodobný vývoj, Gaviria se bude hlavně rozjíždět pro Kuurne - Brusel - Kuurne, což je závod ke sprinterům přívětivější.
Quick-Step už třináct let nevyhrál, Boonenovi totiž Omloop nikdy nejel, párkrát byl blízko, ale nikdy se nedostal na nejvyšší stupeň. Na Nicka Nuyense, jenž vyhrál v roce 2005, může navázat hned několik závodníků, ale proti Van Avermaetovi to bude těžké.
Sep Vanmarcke je jedním z bývalých vítězů na startu a pravidelně se mu zde daří. Loni skončil třetí, poté, co se dokázal udržet s Van Avermaetem a Saganem. EF-Drapac má ještě jednoho bývalého vítěze v kádru, Sebastiana Langevelda. Jeho vítězství už je dost vousaté, vyhrál před sedmi lety, ale loni zaujal třetím místem na Paříž - Roubaix, takže ještě není za zenitem.
Oliver Naesen si na Kolem Andalusie zlomil nos, ale prý kvůli tomu nepojede pomaleji. Loni dojel ve druhé skupině a letos chce minimálně na pódium. Naesenovi budou pomáhat Silvan Dillier, Alexis Gougeard a Stijn Vandenbergh. Není to nejsilnější tým v závodě, ale Naesen nebude na vše sám. AG2R La Mondiale byl vždy spíše vrchařským týmem, ale zlepšuje se i v klasikách.
Naopak Trek-Segafredo byl vždy velmi silný v jednorázových závodech, ale po odchodu Fabiana Cancellary hledá správného lídra. John Degenkolb první víkend vynechá, více prostoru dostanou Jasper Stuyven a Fabio Felline.
Dále je třeba sledovat Alexeje Lucenka, Magnuse Corta Nielsena (oba Astana), Sonnyho Colbrelliho (Bahrain Merida), Mattea Trentina (Mitchelton-Scott), který má kvůli zranění trochu zpožděný start do sezóny, Dylana van Baarleho (Sky), Michaela Matthewse (Sunweb) a Wout van Aerta (Vérandas Willems - Crelan).
Favorité Omloop Het Nieuwsblad podle RoadCycling.cz:
***** Greg Van Avermaet
**** Tim Wellens
*** Philippe Gilbert, Tiesj Benoot, Oliver Naesen, Sep Vanmarcke
** Zdeněk Štybar, Yves Lampaert, Niki Terpstra, Jasper Stuyven, Fabio Felline
* Jens Keukeleire, Sebastian Langeveld, Magnus Cort Nielsen, Sonny Colbrelli, Dylan van Baarle, Matteo Trentin
Foto Sirotti