Po dva roky byl jedním z těch, kteří ATT Investments výsledkově táhli, maďarský cyklista Márton DINA. A kdybychom sečetli obě zmíněné sezóny, pak byl týmovou jedničkou. Márton přišel do pardubického týmu po čtyřech letech strávených v týmu, který poslední dva roky nesl označení EOLO-Kometa a jako takový postoupil a závodil v kategorii ProTeams.
Tehdy bylo možno uvažovat i tak, že tým nabírá cyklistu, který se ve vyšší divizi dlouhodobě neuchytil a křivka jeho výkonů a výsledků může mít i nadále sestupnou tendenci. Byl by to však hluboký omyl. Márton v týmu Radima Kijevského ožil, nabral novou motivaci, a jak už víme ve svých 28 letech se vrací zpět do druhé nejvyšší divize, konkrétně do týmu Euskaltel – Euskadi.
To, že ho v ATT Investments nahrazuje jeho krajan Barnabás PEÁK, není náhoda. „Já a Márton jsme velcí přátelé. Jeho kariéra na profesionální úrovni byla podobná té mé! Vím, že mohu následovat jeho kroky, vím, že jsem dost dobrý! Ještě lepší by bylo udělat krok nahoru jako tým společně s ATT!“
To bychom se asi nezlobili, ale rozdíl především ve finančním zabezpečení kontinentálního a Pro týmu je přeci jen hodně rozdílný. Což bude hlavní překážka, která ponechá zatím ATT Investments na dosavadní úrovni. Hlavní překážka proto, že sestava na rok 2025 budí – a s ohledem na dosavadní výsledky nejspíš oprávněně – vysoce nadstandardní naděje, které by bylo možno nakládat na bedra týmu řekněme z dolní poloviny ProTeams.
Takže ani opakovaně deklarované ty nejvyšší ambice v rámci kontinentální úrovně a to i z úst Barnabáse Peáka nemusí vůbec znít namyšleně: „Očekávám společně mnoho dobrých výsledků. A dostat se jako tým na místo č. 1 v Europe Tour!“
A pokud to řekne cyklista jako Barnabás, mohlo by to mít svou váhu. Vždyť ho v nedaleké minulosti nejprve zkoušeli v Quick-Stepu a po následné stáži v Mitchelton-Scott závodil další dva roky v tomto World týmu, poté ještě rok v dalším týmu nejvyšší divize Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux a k tomu přidal ještě sezónu v druhé divizi v týmu Human Powered Health.
Americký tým ale v tom samém roce, tedy 2023 ukončil existenci mužského týmu a najednou se spousta i hodně dobrých kluků ocitla na dlažbě a horko těžko si hledala nové angažmá. Jak tenhle vývoj komentuje ze svého pohledu Barnabás Peák?
„Byl jsem velmi mladý a nepocházím ze zavedeného cyklistického národa, takže na začátku mé kariéry to bylo nelehkých pár let. Po katastrofálním roce 2023 jsem našel cestu zpět do své nejlepší formy a vyhrál národní ITT a kromě jiného jsem zvládl i některé fyzické problémy, které omezovaly můj výkon v předchozích letech.“
Jeden ze čtyř – vedle Valtera, Diny a Fettera - aktuálně jasně nejlepších maďarských cyklistů, musel vzít zavděk smlouvou se solidním slovinským kontinentálním Adria Mobil. V jeho sestavě se v průběhu letošního roku stal výsledkově nejúspěšnějším závodníkem a my jsme si ho mohli výrazně všimnout v průběhu července nejprve na slovenské a poté české verzi závodů ze seriálu Visegrad 4, v nichž obsadil 3. a 2. místo.
„Moje letošní sezóna už byla v pořádku. Rok 2023 mě opravdu vyčerpával, fyzicky i psychicky. Napravit tyto věci nejde lusknutím prstů. V červenci a srpnu jsem lítal, ale po české V4 jsem neměl závody, abych to pořádně prodal. Vím, že s ATT to nebude problém, takže jsem motivovaný být v roce 2025 ještě lepší.“
Márton Dina byl kovaný vrchař a etapový jezdec. Na tuhle specializaci by měli mít v roce 2025 v ATT jiné lidi než Barnabáse, i když obě zmiňované V4 nebyly vůbec rovinaté. V čem tedy spočívají jeho cyklistické přednosti při jeho parametrech 183 cm a 74 kg?
„Jsem velmi rychlý jezdec, umím se dostat do úniků a dobře zvládnu i krátká stoupání. Umím dobře číst závod a na jeho konci dobře zaspurtovat!“
Dá se předpokládat, že v týmech a závodech nejvyšší světové úrovně včetně Grand Tour nabral spoustu zkušeností, které přeci jen mohou být malinko odlišné od těch z kontinentální úrovně. Zároveň cyklisté, kteří to zažili, říkají, že v kontinentální úrovni se závodí jinak, než o stupeň nebo dokonce dva výš. Je to dáno i tím, že v kontinentální úrovni závodí spousta hodně mladých kluků s jediným cílem prosadit se výš. A to je údajně někdy těžší, než se pak ve vyšší divizi - kde se závodí více řekněme sofistikovaně - udržet.
Co na to tedy říká po prvních zkušenostech s novým týmem, s nímž se potkal na dvou domácích soustředěních a aktuálně spolu najíždějí první kilometry v příznivém klimatu španělského Costa Blanca, Barnabás?
„Už teď vidím, že mohu mladé kluky hodně naučit. Když jsem byl mladší, udělal jsem spoustu chyb a mnohokrát jsem se zaměřil na špatné věci. V tomto týmu je mnoho kluků, kteří jsou na tom podobně, jako jsem byl kdysi i já, a já jim teď můžu ukázat, jak nedělat chyby, které jsem dělal já.“
My si tedy udělejme letmý přehled o dosavadním průběhu Barnabásovy kariéry z pohledu absolvovaných závodů a dosažených výsledků a tedy získaných zkušeností.
Byl juniorským mistrem své země v časovce i na silnici a jako takový hojně reprezentoval svou zem a to včetně evropského a světového šampionátu. Na tom evropském coby druhoročák dosáhl na 7., resp. 8. místo. V časovce byl o 2 vteřiny a jednu pozici lepší než Jakub Otruba.
Prvním rokem mezi muži v roce 2017 vyhrál domácí šampionát na silnici v kategorii U23 a skončil 2. v celkovém pořadí Okolo Maďarska, tehdy ještě závodu nejnižší kategorie UCI. V sezóně následující získal místo v týmu při UCI, který dával šanci cyklistům spíše z cyklisticky rozvojových zemí a v jeho dresu se už stal domácím šampionem mezi Elitou a v obou disciplínách. Udělal cennou zkušenost mezi třiadvacítkáři na Tour de l´Avenir, Roubaix i Lutychu a coby stážista Quick Stepu se na podzim dostal i na závody nejvyšší kategorie UCI. Na evropském mistrovství dokončil časovku v U23 na 11. místě.
V roce 2019 přestoupil do prestižního nizozemského rozvojového týmu SEG Racing a k Tour de l´Avenir přidal i baby Giro a další prestižní italský etapák určený kategorii U23 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta Mont Blanc. Znovu jel Lutych U23 a stále reprezentoval v obou disciplínách včetně ME a MS.
Od roku 2020 v dresu Mitchelton-Scott výrazně povýšil, když se dostal na top světové závody jako Okolo Polska, Valonský a Brabantský šíp, Lutych-Bastogne-Lutych či Gent Wevelgem. A v dalším roce tenhle okruh významně rozšířil o mj. Strade Bianche, E3 Saxo Bank, Critérium du Dauphiné, Okolo Beneluxu či Paris-Roubaix.
Sezóna 2022, v níž vyměnil dres za Intermarché a kde se potkal mj. s Janem Hirtem, byla jeho jasně nejúspěšnější. Hodně závodil, a tak přidal účasti na dalších špičkových závodech, jako jsou Okolo Valencie, Okolo Andalusie, Okolo Německa, italské podzimní klasiky, ale především Giro d´Italia!
V dalším roce v americkém týmu druhé divize stále ještě měl najeto relativně dost závodních kilometrů, i když méně než rok předtím, dostal se na závody jako je Okolo Ománu, Okolo Belgie či Okolo Dánska, ale výsledkově to byl značný propad.
A konečně letos tedy sestoupil ještě o jeden schod níže a začal se potkávat na závodech s českými kluky z kontinentálních týmů, ale pořád si jako lídr slovinského týmu Adria Mobil vysloužil nominaci i na závody vyšší než dvojkové kategorie jako Okolo Maďarska, Slovinska, Slovenska či Chorvatska. A jako po téměř celou svou kariéru i v této oblékl reprezentační dres na mistrovství světa.
Vypadá to tedy, že má zkušeností na rozdávání. A jejich předávání směrem do týmu se vedení a snad ani mladí kluci bránit nebudou, ale od cyklisty, který na konci listopadu oslavil 26. narozeniny a je čtyřnásobným maďarským šampionem mezi Elitou, se asi bude prvořadě očekávat přeci jen něco jiného.
Navíc on sám se netají ambicí napodobit přítele Mártona a pokusit se vyšvihnout zpět do vyšší ligy: „Slyšel jsem mnoho dobrých věcí o ATT Investments od Mártona Diny. A sám nyní vidím výborně organizovaný profesionální tým, který mi může pomoci realizovat můj vlastní potenciál!“