Dominik se vlastní iniciativou dostal coby prvoročák junior do nizozemského týmu Willebrord Wil Vooruit, jehož hlavní náplní práce je rozvoj cyklistických talentů nejmladšími kategoriemi počínaje.
Za dva roky coby člen tohoto týmu se tu potkal s několika jezdci, kteří následně zakotvili v týmech nejvyšší světové divize, jako Jardi Christiaan van der Lee (EF Education – EasyPost), Menno Huising (Team Visma | Lease a Bike) či Max van der Meulen (Bahrain – Victorious). O něco větší počet kluků pak přestoupil do nizozemských kontinentálních týmů jako Metec, VolkerWessels, Parkhotel Valkenburg či Diftar.
Z pohledu možnosti jezdit po celou sezónu na mimořádně kvalitních závodech ať už v dresu týmu nebo reprezentačním, šlo pro juniora z prostředí nám regionálně blízkému o nenahraditelnou zkušenost.
Za dvě sezóny odzávodil 69 dnů, z toho pouze 15 doma na Slovensku a to ještě buď na národních šampionátech nebo v repre dresu opakovaně na např. dobře obsazeném etapáku Medzinárodné dni cyklistiky Dubnica nad Váhom (2.Ncup).
Většinu ostatních pak na jednorázových a etapových závodech v cyklisticky nejvyspělejších zemích jako je Belgie, Nizozemsko, Francie, Itálie, Španělsko či Švýcarsko. Měl to štěstí, že přičichl i k juniorským verzím Strade Bianche, E3 Saxo Bank, Gent – Wevelgem, Chrono des Nations atd.
Do této skupiny kvalitně obsazených můžeme zařadit i mezinárodní akce pořádané u nás jako je Závod míru a West Bohemia Tour. Se slovenskou reprezentací se kromě účasti na evropských i světových šampionátech podíval třeba i do Jižní Koreje v rámci jednoho z mnoha závodů zařazených do Nations Cupu.
To, že mu tohle prostředí pomohlo, může dokladovat i jeho zlepšení. Zatímco jako prvoročák posbíral ve 28 závodních dnech 24 PCS bodů, druhým rokem v průběhu 41 závodních dnů 625! Z řady umístění v top deset včetně pódiových pak vyniká juniorský slovenský titul v časovce, jakož třeba i 6. místo v juniorské verzi Chrono des Nations, což je vysoce prestižní závod v jízdě na čas.
S přechodem do kategorie Elite ale nenašel pokračování v zahraničním týmu, takže zakotvil v Dukle Bánská Bystrica. Opět hodně závodil a reprezentoval včetně evropského i světového mistrovství. Připsal si 7 pódiových umístění, většinu na domácích silnicích. Výjimkou bylo po dlouhém sólovém úniku 2. místo a ocenění nejbojovnějšího, nejagresívnějšího i nejlepšího jezdce do 21 let při 175 km dlouhé GP Capodarco Comunita Di Capodarco (UCI 1.2), za něž získal 25 UCI bodů.
Tenhle husarský kousek se mu povedl v mistrovském dresu, protože měsíc předtím vyhrál v České Třebové slovenský šampionát v hromadném závodě, když se dostal při společném šampionátu U23 do čtyřčlenného úniku spolu s Danielem Mrázem z Elkov Kasper a Janem Bittnerem a pozdějším vítězem českého mistrovství Matyášem Fialou, oba z ATT Investments.
To - jak i z výše uvedených údajů už vyplynulo – že jeho nejsilnější disciplínou je časovka, potvrdil také v červnu na mistrovství Slovenska Elite, když lepší byli jen Lukáš Kubiš z Elkov Kasper a Matthias Schwarzbacher z ATT Investments, jakož i zjara vítězstvím v úvodní časovce při etapáku Trenčianskym regiónom.
Dominik Dunár bude tedy v první polovině sezóny 2025 jedním ze čtyř borců ATT Investments, kteří se budou moci ukazovat v mistrovských dresech.
Dominiku, kudy vedla cesta do Willebrord Wil Vooruit?
Zaujali mě dobrým závodním programem pro juniory, tak jsem napsal jejich sportovnímu řediteli. Začali jsme spolu komunikovat a nakonec mě do týmu vzali.
V čem spatřuješ pro sebe největší výhody, přednosti, přínosy?
Především jsem dostal příležitost závodit už jako junior v zahraničí na kvalitních, dobře obsazených závodech. A tady jsem sbíral zkušenosti mezi světovou konkurencí a zlepšil jsem se.
Co naopak na tomto angažmá - pokud vůbec - bylo obtížné, komplikované?
Jediná náročnější věc, na kterou jsem si ale časem zvykl, bylo naučit se cestovat sám a být delší dobu sám v zahraničí.
Byla Dukla Bánská Bystrica jedinou možností po přechodu do mužů?
Snažil jsem se sice dostat do nějakého zahraničního týmu, ale konkurence byla velká a já od žádného nedostal příležitost.
Kterých svých dosavadních výsledků si ceníš nejvíc?
Nejvíc si cením letošního titulu mistra Slovenska v silničním závodě kategorie U23 a 2. místa na UCI závodě v Itálii GP Capodarco, určeného taktéž kategorii U23. Cením si hodně i 3. místa z mistrovství Slovenska v časovce kategorie Elite.
Měl jsi i jiné nabídky vedle ATT?
Pár jich bylo, ale ze všech mě nejvíc oslovil profesionalitou, kvalitním závodním programem a zázemím právě ATT Investments.
Jaké jsou tvoje první dojmy z pobytu v ATT, kde vidíš největší přednosti, a naopak kde potencionální rizika?
První dojmy jsou velmi dobré. Myslím, že budeme velmi kvalitní a silný kolektiv jezdců a já jsem nadšený profesionalitou celého týmu.
A co tvoje vlastní cyklistická očekávání, předsevzetí, cíle pro sezónu 2025?
Chci využít příležitost, které se mi dostalo, ke zlepšení a učení se od zkušenějších závodníků. Chci být spolehlivým závodníkem pro tým a zároveň bych rád zapracoval a posunul se v časovkářských dovednostech.
Přemýšlíš i o dlouhodobějších cyklistických cílech?
Jedním z největších do vzdálenější budoucnosti je zúčastnit se alespoň jedné Grand Tour.