Na 127 km 2600 výškových metrů. Pět vrchařských prémií. Cíl na kopci (3,4 km, 7,2%). Závěr se odehrál na okruhu, takže cílové stoupání se jelo celkem třikrát a k němu ještě třikrát jedno další (1,1 km, 7,9%). Bylo zřejmé, že o hromadné koncovce jako v předešlých dvou etapách to nebude a že společně se sobotní časovkou půjde o dva rozhodující dny celého závodu.
Tenhle předpoklad se do puntíku potvrdil. Do cíle dojížděli závodníci po jednotlivcích či mini skupinkách. První relativně větší čítala 15 lidí, kteří ale měli ztrátu přes 13 minut na vítěze.
Jím se stal obhájce loňského prvenství 22letý Pim Ronhaar (Baloise-Trek Lions), který přijel do cíle osamocen s náskokem víc jak půl minuty na dvojici obdobně vybavených jezdců, tedy univerzálů, jejichž předností je jízda v kopcích. Byli jimi zkušení Lukas Rüegg (27) z Vorarlbergu a Jonas Rapp (29) z dalšího rakouského kontinentálního týmu Hrinkow Advarics.
Za nimi dorazila s další víc jak půlminutovou ztrátou potrhaná dvanáctka jezdců, z níž se na konečné 12. místo prosadil lídr ATT Investments Karel Camrda a o tři místa za ním a o pět vteřin později ten, kdo mu stejně jako celý tým v průběhu etapy a v případě Michala Schurana zvláště v závěru pomáhal.
22. místo přidal Filip Řeha, což pro ATT Investments znamenalo posun na průběžné 4. místo v soutěži týmů za Vorarlberg, Hrinkow a Lidl-Trek Future. Ta je ale jen podružným cílem, v tom hlavním, tedy v soutěži jednotlivců byla očekávání vyšší, i když do top deset, což byl a je stále hlavní cíl týmu, nebylo a není daleko.
V tomto ohledu bude tedy důležité, jak se podaří zvládnout sobotní 18,6 km dlouhou poměrně technickou časovku s převýšením necelých dvě stě metrů, které mají na svědomí především dvě zhruba kilometrová stoupání se sklonem mezi 4 až 5%.
Průběžné pořadí po třetí etapě téměř do písmene kopíruje to etapové. Karlu Camrdovi tak schází na 4. místo 6 vteřin. Uvidíme tedy, jak se pochlapí v ne profilově přespříliš náročné jízdě na čas.
Kdybychom se opřeli o minulé výsledky, pak loni jel dvě časovky. Při Tour de l´Avenir to bylo ale do vrchu a skončil 35., při Sibiu Tour byla zase kratičká (3,3 km) a zcela rovinatá a Karel byl klasifikován na 95. místě. Vypadá to tedy, že tenhle vrchař, jemuž bude za měsíc 23 let a který kroutí čtvrtou sezónu v pardubickém týmu, může jen příjemně překvapit.
Zatímco soutěži jednotlivců kraluje Pim Ronhaar, který dokázal ve druhé etapě v hromadné koncovce spurtovat na 2. místě a v nejkopcovitější etapě zvítězit, tak v týmech vynikají Vorarlebrg a Hrinkow, které mají v průběžném pořadí po třech jezdcích v top deset.
Karel Camrda: "V úvodní části se jelo tempo, ostřeji se začalo závodit na cílovém okruhu. V předposledním okruhu odjel Ronhaar a za ním tři další. Jednoho se podařilo sjet, ostatní ne. V posledním kopci pro mě pracoval Michal Schuran, ale bohužel jsem neudělal věci tak, jak jsem měl, takže spíše zklamání než úspěch. Což zamrzí, zvláště když kluci pro mě celý den pracovali."
Jarda Friede: "Zajímavá, rychlá a náročná etapa zakončená kopcem. Do role lídra jsme postavili Karla Camrdu a čekali jsme víc než dvanácté místo. Zbytek týmu odvedl dobrou práci tak, jak jsme si před startem řekli."