Santos Tour Down Under, Schwalbe Women’s One Day Classic, Surf Coast Classic a Cadel Evans Great Ocean Road Race v Austrálii. Ve Španělsku to pak byly Trofeo Marratxi-Felanitx, Trofeo Palma a Trofeo Binissalem-Andratx. Ve všech těchto závodech měly cyklistky možnost porovnat své síly po intenzivní zimní pauze plné tréninkových kempů a dlouhých kilometrů v sedle.

Celou sezónu odstartovala klasika posledních let ženská verze závodu Santos Tour Down Under, která se znovu odehrávala na silnicích v australském státě Jižní Austrálie nedaleko Adelaide. Pořadatelé z organizace Events South Australia připravily pro čtrnáct týmů včetně domácí reprezentace tři vyzývavé etapy, kterým vévodila ta druhá s dvojitým výjezdem na Willunga Hill.

A jak nejlépe začít nový rok, než překvapivým únikem? Tuto otázku si položil tým Ceratizit-WNT, za který u protinožců startovala jediná česká účastnice závodu Kristýna Burlová. Odpovědi se zhostila Daniek Hengeveld a bylo z toho šokující vítězství v Aldinze a zachmuřené obličeje sprinterek v pelotonu, kterým Nizozemka vyfoukla jedinou příležitost na úspěch. 

Neméně zajímavá byla také druhá etapa adelaidského závodu. V ní sehrála hlavní roli Švýcarka Noemi Rüegg v dresu americké sestavy EF Education-Oatly. Třiadvacetiletá závodnice podle svých slov přežila nejprudší pasáž stoupání na Willunga Hill do výšky tří set a pětasedmdesáti metrů nad mořem, aby se následně vrátila do čela závodu, a nakonec celou zkoušku ovládla. Za ní skončila jména jako Silke Smulders, Neve Bradbury nebo Niamh Fisher-Black. 

Na vítězné vlně jedoucí Noemi Rüegg se mezi nejlepšími držela i poslední den, kdy své mistrovství předvedla Američanka Chloé Dygert. Na celkovém triumfu Švýcarky to ale nic nezměnilo.

Australské klasiky ve znamení sprintů

Ať už se jedná o silnice v okolí řeky Torrens u centra Adelaide, anebo o silnice v okolí jedné z těch nejznámějších v Austrálii s názvem Great Ocean Road, vždy tyto silnice vedly ke sprinterskému závěru menší či větší skupiny závodnic. Nejdříve se peloton v čele s Rachele Barbieri a Chloé Dygert pustil do jednorázovky Schwalbe Women’s One Day Classic, která se odehrávala nedaleko adelaidského Festival Plaza.

Neděle 26. ledna měla být v Austrálii především pro sprinterky. To se sice pokusily překazit například Maike van der Duin nebo domácí Anya Louw, stejně se ale rozhodovalo v hromadném dojezdu. Toho se zúčastnila také Kristýna Burlová, která finišovala na slušném devátém místě, coby nejlepší závodnice svého týmu. Nejrychlejší ženou dne se ale stala Francouzka Clara Copponi. Až na sedmé příčce skončila novozélandská hvězda Ally Wollaston, která se po dvaceti kilometrech závodu zblízka podívala na australský asfalt.

Ani pád na Schwalbe Classic ale Wollaston nezastavil ve snaze o premiérové vítězství v dresu francouzské stáje FDJ-Suez. Na konci ledna měla rodačka z Aucklandu ještě dvě příležitosti v podobě závodů Surf Coast Classic a Cadel Evans Great Ocean Road Race. A že je Ally Wollaston chytla za pačesy. 

Nejdříve si 29. ledna poradila v rovinaté klasice na Surf Coast, kde opět rozhodoval až hromadný dojezd. Zde se ve skvělém světle ukázala znovu Kristýna Burlová. Mladá Češka totiž zaznamenala desátou příčku. O tři dny později pak čtyřiadvacetiletá Wollaston ukázala, že jí nedělají problémy ani prudké výjezdy, a z očesané dvanáctičlenné skupiny si dospurtovala pro další vítězství, tentokrát ze závodu Cadela Evanse.

Cyklistické „rendez-vous“ na Mallorce

Tři dny si v lednu zarezervoval ženský profesionální peloton také na Mallorce. Od 25. do 27. ledna se mohli španělští fanoušci tohoto sportu těšit na známé cyklistické tváře, ale i nové mladé naděje. A samozřejmě také na spektakulární podívanou, kterou na největším španělském ostrově odstartoval rovinatý závod Trofeo Marratxi-Felanitx. Po něm následovaly dvě vrchařské zkoušky Trofeo Palma Femina a Trofeo Binissalem-Andratx. Mezi zúčastněnými cyklistkami nechyběly ani české zástupkyně Tereza Neumanová a Nikola Nosková. Závodní kilometry přijely na Baleárské ostrovy sbírat také členky pražské Dukly.

I přes čtyřčlenný únik na čele a několik pádů v pelotonu, v jednom z nich skončila také Tereza Neumanová, se závod Trofeo Marratxi-Felanitx rozhodoval až v závěrečných stovkách metrů. Klíčovou roli v tomto souboji sehrála poslední zatáčka ve Felanitxi přibližně sto padesát metrů před cílem. Suverénně nejlépe si průjezd levotočivou zatáčkou pohlídala americká stáj EF Education-Oatly a Lotta Henttala tak mohla oslavovat další triumf pro svůj tým v nové sezóně.

Zatímco první den byl jednoznačně sprinterský, zbylé dva byly naopak ušité na míru vrchařským esům. Byly jimi například domácí Mavi García nebo Italky Silvia Persico a Soraya Paladin. Těmto závodnicím ale vypálily rybník Marlen Reusser a Thalita de Jong. První jmenovaná Švýcarka Reusser ze španělského Movistaru byla nejsilnější u hradu Bellver nad hlavním městem Mallorcy Palmou. Thalita de Jong v dresu celku Human Powered Health si naopak nejlépe počínala v závěrečném závodě Trofeo Binissalem-Andratx, který vyvrcholil spektakulární bitvou nad přístavem v Andratxi.

Dlouhou dobu to vypadalo, že nejvíce sil v posledním kopci bude mít Cédrine Kerbaol. Nové akvizici týmu EF Education-Oatly ale po náročném dni došly síly a nebyla schopná dotáhnout svůj útok do zdárného konce. Toho využila právě Thalita de Jong, která se na zpomalující se Francouzku dotáhla, vzápětí jí i jednoduše nastoupila a dojela si pro další vítězství ve své bohaté kariéře. To vše bylo namačkané do posledních patnácti set metrů závodu.

Nejen závěr jednorázovky Trofeo Binissalem-Andratx byl ale zajímavý. Od prvních kilometrů trápil peloton silný boční vítr, na který bohužel doplatil také celý dukelský tým. Kromě českých závodnic se boj při terezínu nepovedl Slovince Špele Kern nebo Finkám Anniině Ahtosalo a Wilmě Aintila. V horách pak překvapivě odpadla Marlen Reusser s celým týmem Movistar.

Další možnost sledovat nejlepší závodnice světa budou mít diváci u televizních obrazovek a fanoušci u silnic už 6. února, kdy se cyklistky pustí do akce na závodě Okolo Spojených arabských Emirátů. Chybět by zde neměla například Elisa Longo Borghini nebo Urška Žigart. V Evropě se kolotoč profesionální cyklistiky roztočí 9. února znovu ve Španělsku. Tentokrát ve Valencii na klasice Vuelta CV Feminas.