Jan Bárta z Elkov Kasper vyhrál čtvrtou, předposlední etapu polské Solidarnosci a dostal se do čela průběžné klasifikace.

Druhý dojel čerstvý polský mistr v hromadném závodě Maciej Paterski z Voster ATS a třetí Sjoerd Bax z nizozemského Metecu.

O Baxovi jsme hodně psali v souvislosti s jeho vítězstvím na květnovém Alpes Isére (2.2), kde si velmi dobře vedli i cyklisté Elkov Kasper. Krom toho v neděli skončil na nizozemském mistráku druhý za vítězným Timo Roosenem (Jumbo-Visma).

Pátým v úniku byl Jakub Ťoupalík, což znamenalo, že se po dnešku dostal na druhé místo za Jana Bártu a zároveň se tak prosadil do čela klasifikace jezdců do 23 let.

Díky tomu, že jako jediný tým měli v úniku dva lidi, se Elkov Kasper dostal i do vedení v soutěži týmů.

Pětice měla na pásce nejdelší 212 km dlouhé etapy náskok na velkou skupinu 46 sekund. V této 45členné hlavní skupině byla většina dalších českých závodníků včetně Slováka Matúše Štočka z Topforexu.

Výjimkou byli Alois Kaňkovský a Petr Klabouch, kteří přijeli v další 19členné skupině, která měla ztrátu 4:58 min., a Tomáš Jakoubek, jenž dojel ve 38členné skupině s mankem 12:15 min.

Brzo po startu zaútočila čtveřice závodníků. Ale peloton vedený především týmem Development DSM měl únik pod kontrolou. Od uprchlíků se později odpoutal Nizozemec Thijs De Lange z Metecu, jemuž jeho aktivita vynesla dres nejlepšího vrchaře.

Za ním však už udávali tempo cyklisté Elkov Kasper. 30 km před cílem nastoupil Maciej Paterski a spolu s ním i Sjoerd Bax a Jakub Ťoupalík. Tuto trojici si posléze dojela ještě dvojice Jan Bárta a James Fouche z Black Spoke.

„Před etapou jsme si říkali, že to v jediné kopcovité etapě zkusíme. Kluci jeli výborné tempo a já jsem se cítil dobře. Zkusil jsem jít do únik s Paterskim, a když k nám ještě dojeli Honza Bárta s Novozélanďanem Fouchem, tak jsem si říkal, že by to do cíle mohlo dát,“ popsal rozhodující momenty etapy Jakub Ťoupalík.

Skupina dobře spolupracovala a postupně si vybudovala dostatečný náskok. Bylo tedy jasné, že z ní vzejde vítěz.

„Na posledním kilometru mi Kuba Ťoupalík říkal, že už je přes, a tak jsem to zkusil na 500 metrech na dlouhý sprint a vyšlo to. Z vítězství mám ohromnou radost. V zítřejší etapě půjde o to uhlídat, aby nám něco neujelo. Pokud ale kluci pojedou jako dnes, tak nemám obavy,“ komentoval závěr etapy a zítřejší vyhlídky Jan Bárta.

Po dnešku je v elitní desítce z Čechů ještě Pavel Bittner (Development DSM) na 9. místě (+0:53) a na 12. místě jako čtvrtý nejlepší z našich a nejlepší z Topforex ATT Investments Tomáš Bárta (+0:57).

Bittner i Bárta si vedou stále dobře v soutěži mladíků, když se před poslední etapou nacházejí na 3., resp. 4. místě.

Bodovací soutěž vede Alan Banaszek (Mazowsze), vrchařskou Thijs De Lange (Metec).