Lennertu Van Eetveltovi bylo v červenci 23 let. Už jako junior druhoročák ukazoval, že v něm roste talent pro etapové závody. V roce 2020 jel čtyři, jeden musel nedobrovolně opustit a ve zbylých třech neskončil hůře jak 8. (Závod míru), přičemž se dostal i na stupně vítězů (3. na Aubel - Thimister - Stavelot 2.1, kde vyhrál vrchařskou soutěž).

Následně po něm sáhli v rozvojovém týmu belgického Lotta a tomuto celku zůstal věrný dodnes. A to až tak, že po exodu závodníků po loňské sezóně se stal společně s Arnaudem De Liem jedním ze dvou lídrů týmů. K téhle roli se dopracoval tak, že každý následující rok strmě stoupá vzhůru ve světovém žebříčku, takže se v uplynulém vyšvihl mezi třicítku nejlepších závodníků.

lennert-van-eetvalt-wins-uae-tour-stage-7-en-gc.jpg

V poslední, rozhodující etapě UAE Tour přijel do cíle o 22 sekund dříve než pronásledovatelé

Při jeho parametrech 176 cm a 63 kg jsou jeho doménou profilově náročné jak jednorázové, tak etapové závody. Za svou relativně krátkou kariéru už vyhrál čtyři etapáky (mj. Závod míru U23 v roce 2022), přičemž v právě uplynulém roce to bylo UAE Tour a Tour of Guangxi (oba 2.UWT).

A to odjezdil pouze 36 závodních dnů, protože měl déletrvající problémy s kolenem. Sezónu začal ve velmi dobré kondici na Mallorce, kde vyhrál Trofeo Serra Tramuntana (1.1), pak ovládl UAE Tour, skončil 11. na Strade Bianchi, po téměř čtyřměsíční pauze dojel 7. na domácím šampionátu, skončil 4. na Sibiu Tour (2.1), na Donostia San Sebastian Klasikoa (1.UWT) byli lepší jen Marc Hirschi a Julian Alaphilippe a poté ještě po 9. etapě Vuelty, kterou musel posléze nuceně opustit, se nacházel na 6. místě. Po téměř dvou měsících se vrátil 7. místem na Il Lombardia (1.UWT) a sezónu zakončil vítěstvím na čínském etapáku nejvyšší kategorie.

1178564816.jpg

Před Vueltou skončil 3. na San Sebastianu

Je jasné, že s tímto borcem je nutno vážně počítat v nadcházející sezóně, v níž si naplánoval velmi zajímavý program, zahrnující špičkové závody nejvyšší kategorie, vyhovující jeho specializaci. Nechybí v něm náročné etapáky včetně debutu na Tour de France a třetí účasti na Vueltě, jakož i prestižní valonské klasiky:

  • 17.02. UAE Tour
  • 08.03. Strade Bianche
  • 24.03. Volta Ciclista a Catalunya
  • 06.04. Ronde van Vlaanderen
  • 20.04. Amstel Gold Race
  • 23.04. La Flèche Wallonne
  • 27.04. Liège-Bastogne-Liège
  • 29.04. Tour de Romandie
  • 05.07. Tour de France
  • 23.08. La Vuelta Ciclista a España

1179581012.jpg

V dojezdu 4. etapy Vuelty podlehl jen těsně Primoži Rogličovi

"V závodech, jako je Tour de France, získám lepší představu o tom, jak na tom skutečně jsem. Pravděpodobně nikdy nedosáhnu úrovně Pogačara, ale dává mi to představu o tom, kde jsou mé limity," řekl v rozhovoru pro nizozemský WielerFlits.

Na rozdíl od Vuelty nehodlá jet Tour na celkové pořadí. "Na Tour nejedu na celkové pořadí. Chci se tam pokusit vyhrát etapu. Uvidíme, jak to tam půjde. Co se týče Vuelty, doufám, že dosáhnu svého loňského cíle a probojuji se do top 10 celkové klasifikace."

Photo News 5.etapa Guangxi.jpg

V předposlední rozhodující etapě Tour od Guangxi mu byl největším soupeřem Oscar Onley

I Van Eetvelt se zařazuje do skupiny závodníků, kteří nehodlají závodit intenzívně celý rok. "Vím, že když pojedu méně závodů a budu více trénovat a odpočívat, budu lepší. To jsem věděl už od mládí, a loni se to také ukázalo. To nyní bereme v úvahu při plánování. Zůstat čas od času několik dní mimo kolo může být dobré. Budu si dobře vybírat přestávky. Když se podíváte na nejlepší jezdce na světě, tak ti také moc nezávodí."

Ambice má ale i na valonských klasikách, z nichž si předloni vyzkoušel pouze Valonský šíp. "Chtěl jsem zkusit něco jiného. Jezdci GC jsou v těchto závodech také dobří, jak se ukázalo v posledních letech. A pokud se chcete stát dobrým jezdcem GC, musíte být dobří ve všem. Zároveň pořadatelé zařazují tento druh etap i do Tour a budou to dělat stále častěji i v budoucnu, takže je důležité sem jezdit už teď."