„Nebylo moc týmů, které by o mě projevily zájem,“ přiznává Teuns v rozhovoru pro Sporzu. „Ale lepší pár týmů s velkým zájmem než mnoho týmů s malým zájmem. Manažer Cofidisu Cédric Vasseur se ozval brzo a v polovině března měl první schůzku s mým agentem. Během první schůzky na Zoomu jsem z toho měl okamžitě dobrý pocit,“ pokračuje vítěz čtrnácti profesionálních závodů.  

Teuns má v profi pelotonu pověst poněkud netýmového hráče, s týmem Bahrain Victorious se rozloučil předčasně a v průběhu sezóny 2022 (ve které vyhrál Valonský šíp) odešel do Israel-Premier Tech, který zoufale potřeboval body do světového žebříčku UCI, ale ani Teunsův příchod je nezachránil ve WorldTour. Smlouvu s izraelským týmem podepsal do konce roku 2024 a prodloužení už mu nenabídli. Vztah se narušil, když ho tým nevzal na letošní Tour de France. „Už jsem se začal připravovat na Tour, měl jsem v nohách Dauphiné a cítil jsem, jak se během vysokohorského tréninku zlepšuji,“ vysvětluje. „Tým se rozhodl vzít sprintera (Pascala Ackermanna, pozn. red.) a potřeboval nějaké jezdce na jeho podporu. Výsledkem bylo, že se rozhodovalo mezi mnou a jedním dalším jezdcem. Nakonec mě nevzali. Přišlo mi to jako dost slabé vysvětlení.“

1182180488.jpg

„Kvůli tomuto nevybrání jsem se rozhodl hledat jiná místo. Mimochodem, ani Israel-Premier Tech mi v té době nepředložil žádnou konkrétní nabídku,“ dodává.

V Cofidisu potřebovali nutně posílit o zkušené závodníky a lídry a kromě Teunse přibrali také Emanuela Buchmanna, Alexe Aranburua, Simona Carra a dalších osm jezdců. Tradiční francouzská sestava patří k těm, které před příští sezónou prošly největší obměnou.

Teuns bude jedničkou na jednorázové závody, tak konkurenceschopného klasikáře neměli v Cofidisu už opravdu dlouho. Podle Vasseura může konkurovat těm nejlepším, včetně Mathieu van der Poela. A Teuns souhlasí. „Vasseur tím vlastně naráží na poslední Flandry, kde jsem byl po Van der Poelovi nejsilnějším mužem závodu. I když je třeba dodat, že Mads Pedersen jel tehdy také velmi silně, ale začal závodit příliš brzy,“ říká Teuns, který nakonec skončil až osmý, ve spurtu o druhé místo totiž neměl dostatečnou rychlost.

Flandry budou pro Teunse vrcholem jarní sezóny. „Jaro začínám závodem Omloop Het Nieuwsblad, po kterém obvykle následuje Kuurne-Brussels-Kuurne a Strade Bianche. To je blok, ve kterém už chci být dobrý. Ale nejvíc se soustředím na blok od Kolem Flander až po Lutych-Bastogne-Lutych. V tomto období chci znovu dosáhnout špičkové úrovně, kterou jsem měl loni na Ronde.“

1154911304.jpg

Na Flandrech je cílem pódium, v konkurenci hvězd, jako jsou Mathieu van der Poel, Tadej Pogačar, Wout van Aert a další to nebude snadné. „Loni jsem k němu byl tak blízko. Proto bych si ten sen rád splnil.“ A mohl by nejprestižnější belgický závod někdy vyhrát? „Možná s velkou dávkou štěstí?“, směje se. „Když jsou na startu všechna ta velká jména, tak se ani moc nezabývám tím, jak mohu Ronde vyhrát. Už to, že bych získal pódium, by mi hodně zvedlo sebevědomí.“

Teuns patří k všestranným klasikářům, dříve mu šly hlavně kopcovité jednorázovky, ale zlepšil se i na kostkách, dnes má rád oba typy a proto se chystá i do Arden. Nejlepší výsledek letos udělal na závodě, který kombinuje kostky a stoupání, na Brabantském šípu, ale ten bude možná muset vynechat v roce 2025. „V roce 2025 se Brabantse Pijl přesune ze středy na pátek, protože toto místo v kalendáři převzalo Okolo Limburku,“ vysvětluje. „Nejsem rád, protože to znamená, že si pravděpodobně budu muset vybrat mezi Brabantským šípem a Amstel Gold Race. A to jsou dva závody, které mi vyhovují. To je velká škoda, protože na jaře jsou jen čtyři vrchařské klasiky.“