Všechny profily etap najdete na ProCyclingStats.com.
Před rokem se z celkového vítězství radoval Mads Pedersen a také letos bude největší hvězdou na startu, ale o celkový triumf nejspíš usilovat nemůže. Loni se totiž nejelo na Mont Bouquet a dánský klasikář rozhodně nepatří k těm, kteří by mohli 4,2 km dlouhé stoupání s průměrem 9 % vyjet mezi nejlepšími.
Letos bude potřeba vyjet dobře na těžký kopec, zajet časovku a nejlépe také posbírat nějaké bonusy v cíli etap. Na Mont Bouquet se naposledy dojíždělo před dvěma lety a Mattias Skjelmose porazil Neilsona Powlesse. Do závěrečné časovky vstupovali s rozdílem čtyř sekund a po časovce se Powless dostal na první místo o jedinou sekundu. Takže se počítá každé zaváhání a výhoda.
Ani po zařazení Mont Bouquet se nepodařilo přilákat mnoho špičkových vrchařů, vlastně je na startu jen jeden - Richard Carapaz. Ten překvapivě startuje letošní sezónu už na začátku února a měl by patřit k nejlepším v jediném dojezdu na kopci. Bude mít podporu například Hugha Carthyho, ale na Mont Bouquet by musel hodně zazářit, aby mu to stačilo na celkové vítězství, protože opravdu skvělých časovkářů je ve startovní listině spousta.
Ineos Grenadiers přivezl své dva nejlepší, Filippa Gannu a Joshe Tarlinga. Velmi dobrými časovkáři jsou samozřejmě také Mads Pedersen, Rémi Cavagna, Yves Lampaert a další, ale tím, kdo asi nejlépe kombinuje vrchařské, klasikářské a časovkářské schopnosti a má dost motivace, je Kévin Vauquelin, lídr týmu Arkéa-B&B Hotels. Vauquelin loni vyhrál časovku, ale v celkovém pořadí nestačil na Pedersena o dvě sekundy. Letos by mu to už mohlo vyjít, ale bude záležet na jeho výkonu na Mont Bouquet.
Bez šance na úspěch na Mont Bouquet rozhodně není ani finský mistr Jaakko Hänninen, který po pěti letech v Decathlonu musel sestoupit až na kontinentální úroveň, ale v týmu Nice Métropole Côte d'Azur bude mít úplnou volnost a jako vynikající vrchař by mohl dosáhnout slušného výsledku. Jen v celkovém pořadí to vzhledem k jeho časovkářským schopnostem nebude útok na pódium.
Opravdu zajímavou sestavu na jih Francie vyslal tým Red Bull-Bora-Hansgrohe. Svůj debut v barvách německého týmu čeká Maxima Van Gilse, i s ním se musí počítat v celkové klasifikaci. Sezónu zde začínají taky Oier Lazkano a Jan Tratnik.
První tři etapy Etoile de Bessèges jsou pro sprintery a rychlé klasikáře. V úvodní etapě se dojíždí do krátkého a strmého stoupání v Bellegarde, kde před dvěma lety (loni se etapa zrušila kvůli protestům) vyhrál Arnaud De Lie před Pedersenem. Tihle dva se zde střetnou i letos a od De Lieho očekáváme hodně ve všech třech úvodních etapách. Jenže sprinterů, kteří zvládnou i těžší profil je na EdB víc, například Madis Mihkels a Marijn van den Berg z EF Education-EasyPost a Paul Magnier ze Soudal Quick-Step. Ryzími sprintery jsou Arnaud Démare (Arkéa-B&B Hotels), Jordi Meeus (Red Bull-Bora-Hansgrohe) a Sam Bennett (Decathlon AG2R La Mondiale).
Ve druhé etapě je pouze 8 km před cílem mírné stoupání Cabrières (4,7 km, 3,2 %), které by nemělo sprintery ohrozit, ale útočit s zde, nebo v následném sjezdu, dá. K útokům klasiků bude vybízet i třetí etapa se dvěma výjezdy v posledních 20 km. Stoupání Trélis má 3,9 km a 5,6 % a poslední kopec Brousses 2,4 km a 5 %. Z vrcholu je to ještě 12 km do cíle, takže bude dost času rozjet spurt, ale jisté to rozhodně není.
Ambiciózními klasikáři budou Axel Laurance z Ineosu, dále Dylan Teuns (nově v barvách Cofidisu), už zmíněný Lazkano a taky Magnus Cort z Uno-X.
Pro české a slovenské fanoušky bude rozhodně zajímavá účast týmů Soudal Quick-Step a Unibet Tietema Rockets, protože za belgický celek nastoupí Josef Černý a Martin Svrček a za francouzský Tomáš Kopecký a Lukáš Kubiš. Černý se Svrčkem tu zahajují sezónu, Kopecký a Kubiš už si střihli jednorázovou GP La Marseillaise.
Etoile de Bessèges začíná ve středu 5. února a přímé přenosy vysílá Eurosport pouze na platformě Max.