Mihkels pravidelně září především v národním dresu. V modro-bílo-černé trikolóře patřil k nejlepším jezdcům už mezi juniory, v roce 2020 byl devátý na evropském šampionátu (za druhým Pavlem Bittnerem), o rok později dokonce třetí na světovém šampionátu juniorů a sedmý na evropském. První rok mezi muži U23 skončil čtvrtý (za druhým Mathiasem Vackem) a zamířil mezi profesionály do týmu Intermarché-Wanty. Ale opět byl vidět na evropském mistrovství U23, kde skončil čtvrtý (o místo před Matyášem Kopeckým). 

1185772961.jpg

Svou šňůru skvělých umístění na reprezentačních akcích prodloužil i do letoška, v belgickém Hasseltu v hromadném dojezdu porazil Jaspera Philipsena, Alexandra Kristoffa, Madse Pedersena nebo Pavla Bittnera a cílem projel na třetím místě za Timem Merlierem a Olavem Kooijem. Ale mezi profíky o sobě dal vědět už o rok dříve, protože na Okolo Německa vyhrál jednu etapu a letos na jaře, při své druhé účasti na Paříž-Roubaix, dojel po relegaci Tima van Dijkea na desátém místě.

„V 21 letech už Madis zajel desítku na Paříž-Roubaix a skončil třetí na mistrovství Evropy,“ říká o svém novém závodníkovi Jonathan Vaughters, ředitel EF Education-EasyPost. „Je to prověřený vítěz profesionálních závodů, který má sílu na to, aby se v dlážděných klasikách vyrovnal těm nejlepším, a umí sprintovat. Od této chvíle se bude jen zlepšovat. Bude zábavné sledovat, co Madis v příštích letech s naším týmem dokáže.“

„Z tohoto přestupu mám velkou radost,“ říká Mihkels. „Je to pro mě jako cyklistu správný další krok. EF Education-EasyPost vypadá jako tým se skvělým prostředím a atmosférou mezi jezdci a zaměstnanci. Opravdu se těším na příští sezónu.“

Sám sebe nepovažuje za ryzího sprintera, v budoucnu by se chtěl zaměřit spíše na těžší závody a dojezdy. „Není to tak, že bych měl na mysli jen jeden závod. Chci něco vyhrát i příští rok. Chci se prostě dostat do vítězného módu. Mám rád těžké závody. Nikdy nejsem nejrychlejší v čistých hromadných spurtech, když jsou tam všichni čerství. Proto mám rád těžší závody, kde můžu jít na konci do sprintu.“

20230826DT1013-GRF_Marcel_Hilger-2.jpg

Svou rychlost a agresivitu získal v závodech BMX. „První závody jsem jel v osmi letech,“ vzpomíná na své začátky. „Okamžitě jsem začal vyhrávat v mládežnických kategoriích a zjistil jsem, že mám talent. To mi dodalo velkou motivaci. Když jsem byl mladý, jezdil jsem napůl na BMX a napůl na silnici. Pak jsem se musel rozhodnout, čemu se budu věnovat. Zúčastnil jsem se několika silničních a cyklokrosových závodů, ale do svých 15 let jsem se věnoval hlavně BMX. Závody BMX jsou super, super výbušné. Určitě mi to pomohlo stát se jezdcem, kterým jsem na silnici, se vším tím tlačením se na pozice, kdy se nemusím bát.“

Mihkels nebude jediným odolným sprinterem s přesahem do klasik v růžovém trikotu EF. Hodně podobným typem je Marian van den Berg, který už vyhrál sedm závodů v dresu amerického týmu, včetně etap na Okolo Polska a Okolo Katalánska. Ve 25 letech je však mnohem starší, takže Mihkels má pravděpodobně větší potenciál, věkem ještě patří do kategorie U23. 

Estonský talent je už pátou posilou týmu pro rok 2025, po odchodu Rigoberta Urána do důchodu a přestupu Alberta Bettiola (Astana), Stefana Bisseggera (Decathlon), Simona Carra (Cofidis) a dalších je potřeba doplnit sestavu. A zatím e to daří, kromě Mihkelse přichází hvězda Kasper Asgreen a talentovaní Samuele Battistella, Alex Baudin a Max Walker.