Jaké byly vaše začátky s cyklistikou?

„Jezdím od svých sedmi let, kdy jsem začal s biketrialem. To mě drželo dalších deset až dvanáct let. Z biketrialu, kde jsem získal super technický základ, jsem pak přešel na freestylové disciplíny jako je freestyle, freeride a podobně.“

Kdy jste začal v biketrialu závodit?

„Závodil jsem už od mala. V biketrialu jsou dětské kategorie, takže jsem od mala závodil a skončil jsem až před pěti lety, kdy jsem měl za sebou pětadvacet let závodění. Teď už se věnuji mediální tvorbě a pro mě zábavnějším věcem.“

Máte na svém kontě tituly národního mistra a pódia z mistrovství světa. Co je pro vás ten nejcennější úspěch?

„Mám několik titulů mistra republiky a nějaká pódia z mistrovství světa, to je pravda. Tituly a úspěchy ze světového šampionátu jsou super, ale největší úspěch je fakt, že mě to pořád baví. Vlastně čím dál víc. Po těch třiceti letech aktivního ježdění mám pořád co zdokonalovat, a to mě motivuje.“

Zmínil jste svůj konec závodní kariéry a novou kapitolu svého života s názvem Bike O’Clock. Co byl ten zásadní moment?

„Přibližně šest let zpátky jsem si prošel několika zraněními. V každém závodě v té době jsem riskoval, že mi sjede noha a zraním si například koleno, se kterým jsem měl problémy. Přestal mě tak závodní dril bavit, a zároveň mě napadla myšlenka založit si youtube kanál a věnovat se spíše mediálním věcem. Vlastně to všechno na sebe plynule navázalo. Jakmile mě přestalo bavit závodění, hned jsem si našel novou motivaci.“

S vaším kolegou Ondřejem Šenkem z Bike O’Clock se také věnujete online výuce. Jak taková výuka ježdění na kole vypadá?

„Tahle naše online výuka se jmenuje Bikademy a je to pro nás hrozně zábavné. S Ondrou jsme udělali velkou knihovnu, kde je asi sto třicet video tutoriálů a každý týden doplňujeme další. Máme zároveň komunitu zájemců, která funguje na bázi měsíčního členství, kde lidé toto členství zaplatí a mají k dispozici kompletní obsah videí, kde je vše vysvětleno od A do Z.“ 

„My sloužíme jako podpora na dálku. Když potřebuje někdo s něčím poradit, pošle nám video, jak jezdí, a my mu napíšeme co je potřeba zlepšit a co dělat jinak. Takto na dálku trénujeme s každým. Všichni, kdo jsou v naší komunitě, chtějí strašně makat a zlepšovat se na kole, takže je tam skvělá atmosféra.“

Máte zprávy, že se vašim svěřencům z Bikademy daří v závodech nebo v rekreačním ježdění více?

„Zprávy máme hlavně u mladých jezdců. Často se nám přihlásí táta s pěti až sedmi letým synem. Mnoho z těchto mladých kluků jsou po třech až čtyřech letech fungování výkonnostními cyklisty v jakékoliv disciplíně. Ať už v bikrose, cross-country nebo na silnici. Máme svěřence, který teď přešel z horských kol k silniční cyklistice. Některým mladým svěřencům se v jejich kategoriích opravdu daří.

Jsou ale i starší cyklisti, kteří se ve čtyřiceti nebo v padesáti začnou učit, a ti nám postupně posílají jejich videa z ježdění a jejich progres. Tam je to zlepšení neuvěřitelné a vidíme, že lidé, kteří se řídí našimi radami, můžou dokázat velké věci.

Musím se zeptat také na vaši účast v Česko-Slovensko má talent. Koho to byl nápad se do této soutěže přihlásit a jak to zpětně vnímáte?

„Přišla nám nabídka na účast a my jsme se s parťákem Ondrou, a ještě s naším kamarádem Vaškem Kolářem, rozhodli, že do toho ve třech půjdeme. Vůbec jsme nevěděli, co od toho čekat, byla to velká sranda a bylo tam hodně punku na místě. Ta soutěž není dělaná na nějaké sportovní výkony typu právě našeho sportu, takže to bylo dost o zranění. Nakonec se ale vše povedlo a moc rádi na to vzpomínáme. Byla to skvělá zkušenost.“

Tento rozhovor děláme na akci k iniciativě Zapni světlo. Jaká byla vaše cesta k firmě Schindler a k ambasadorství jejich projektu?

„Bylo to v době, kdy mi skončilo partnerství se značkou kol. Tehdy jsem zkontaktoval jednoho člověka z firmy Schindler a pohovořili jsme spolu. Já jsem měl jasnou vizi s mediální tvorbou, zástupci firmy to skvěle pochopili, ocenili a dohodli jsme se na podmínkách, které nám všem vyhovovali. Od té doby spolu fungujeme tři a půl roku naprosto skvěle. Firma Schindler chápe, co chci dělat, podporuje mě a já mám oporu v silném partnerovi. Máme spolu krásný vztah.“