Etapa, do níž vstupoval Pavel Bittner v dresu průběžného lídra závodu, měla po většinu času klasický průběh, který ale narušil těžký hromadný pád a významně zasáhl do celého závodu tím, že několik favoritů celkového pořadí v závodě skončilo.

Nejprve ale odjela čtveřice, jejíž složení nepřekvapovalo. Tři lidi z domácích druhodivizních týmů Mario Aparicio (Burgos-BH), Gorka Sorarrain (Caja Rural-Seguros RGA), Xabier Isasa (Euskaltel Euskadi) a s nimi držitel vrchařského dresu Diego Pablo Sevilla (Polti-Kometa). Polti-Kometa je sice registrovaný v Itálii, ale spolumajitelem je Alberto Contador a v týmu aktuálně působí sedm Španělů. Takže takový polodomácí tým.

V úvodních 50 km se nabízely tři vrchařské prémie, v poslední 50 km další tři. Sevilla vyhrál první čtyři, na páté byl druhý a pouze v cíli podle předpokladů už nebodoval. I tak si dres významně pojistil.

Uprchlíci měli po odjetých 60 km kolem 4 minut, pak se začal jejich odstup krátit. Poslední z nich Sorarrain byl dostižen 6 km před cílem.

Než se tak stalo, 34 km před cílem ve sjezdu a bezprostředně před nechráněným železničním přejezdem na užší silnici se do sebe zahákli borci z EF Education a Decathlonu, ten druhý to neustál a už to jelo jak domino. A jelikož to lehlo zhruba za desátou pozicí, tak za přibližně dvaceti jezdci, kteří se ocitli na zemi či v křovinách za kamennou zídkou, musel zastavit téměř celý zbylý peloton.

Např. Nairo Quintana - jakož i většina dalších postižených - na kolo v potrhaném dresu nasedl a pokračoval, čtyři cyklisté už nikoli. A mezi nimi Damiano Caruso (Bahrain-Victorious) a Tao Geoghegan Hart (Lidl-Trek).

23 km před cílem si jezdci poprvé nanečisto odzkoušeli cílový výjezd, takže v závěru věděli dobře, do čeho jdou. Klikatý a hodně strmý víc jak kilometr dlouhý cílový kopec.

Při samotném výjezdu se na čele prostřídalo několik borců, jeden byl ale neustále vidět hned za první pozicí. A byl to právě Caleb Ewan (Jayco AlUla), který za to zhruba 200 metrů před cílem vzal, a i když se ho snažil nakonec nejvíc ohrožovat Roger Adriá (Red Bull - BORA - hansgrohe), tak ho zas až tak příliš neohrozil.

Pavel Bittner (dsm-firmenich PostNL) vyjel na konec stoupání na 10. místě a v průběžném pořadí klesl se stejným časem jako nový lídr na 2. místo. Což platí i pro bodovací soutěž. Bílý dres mu ale pochopitelně zůstal.

Čas vítěze si připsalo dalších 62 lidí, takže na celkové pořadí neměla etapa zásadní vliv. Pár lidí sice skončilo a pár připsalo časové ztráty. Většina favoritů ale pokračuje bez ztráty kytičky.

V zítřejší královské etapě to už bude ale jiný kafe. A pak hned následující den při časovce.