Jízda na kole se stala inspirací nejen pro samotné atlety, ale také celou řadu filmů nebo dokonce her – žánrovky ze světa atletiky a cyklistiky nabízí například 22Bet platforma s možností sázet také zdarma. A ze světa her je možné se rychle přepnout za skutečnou cyklistikou a nyní již k její historii. 

Vlasta Burian 
Pro některé milovníky českého filmu je toto možná překvapení, pro jiné naopak nikoliv – Vlasta Burian, přední český komik, režisér, herec a hudebník byl zároveň také zapáleným sportovcem a během svého života se věnoval hned několika různým sportům, mezi ty patřila také cyklistika. Ve srovnání s tenisem a fotbalem, kterým se věnoval na profesionální úrovni, cyklistiku miloval amatérsky a to natolik, že dokonce sponzoroval národní amatérské i profesionální družstvo, to se v roce 1920 stalo součástí Union Cycliste Internationale (UCI) a dostalo tak československé cyklisty mezi světovou elitu. 

Josef Kohout 
Dnes české společnosti často neznámé jméno, pro historii cyklistiky však zcela zásadní – psal se rok 1879, kdy se v Praze ukázali turisté z dnešní Velké Británie a spolu s nimi také bicykl, v té době Čechům zcela neznámá novinka a právě do té se Josef Kohout zamiloval natolik, že u nás cyklistiku zpopularizoval. Kohout si pořídil dřevěný bicykl a na něm podnikl jízdu mezi Prahou a Plzní, o rok později již vyrazil z Prahy do Vídně a jeho snaze se dostalo mediální pozornosti, to vedlo k vůbec prvnímu českému sportovnímu klubu a tím byl Klub českých velocipedistů Smíchov z roku 1881. Následně vedlo k otevření vůbec první cyklistické dráhy a Kohout se stal vítězem několika českých i zahraničních závodů a neodmyslitelně se zapsal do historie cyklistiky. 

František Hering 
František Hering je důležité jméno ve výrobě kol v dřívějším Československu – tento podnikatel a zároveň také cyklista se výrobě v oblasti cyklistiky věnoval celý život. Nejdříve v Rokycanech v roce 1921, tento závod se však následně prodal, o rok později však přichází mnohem zajímavější popud a díky tomu vznikají kola Tripol ve spolupráci s chebskou společností na součástky, tato kola patřila za první republiky mezi vůbec nejdostupnější a stala se odkazem jedné éry československé cyklistiky. Ze značky se posléze vyklubal také Tudor s nechvalným koncem poté, co komunisté Heringovi podnik sebrali – jak Tudor, tak Tripol se staly součástí Zbrojovky Brno. 

Vilém Michl mladší 
Ještě než se začalo skloňovat jméno “Tripol”, existovala ještě slavnější kola a to kola “Orion” – za jejich vznikem stojí podnikatel a cyklista Vilém Michl mladší, který dílnu na jejich výrobu zakládá ještě za Rakousko-Uherska v roce 1894. Spolu s jeho smrtí v roce 1932 však závod jak na výrobu kol Orion, tak později také motocyklů, zaniká. Michl byl fanouškem cyklistiky již od svého mládí a stál díky tomu u vzniku jednoho z prvních cyklistických sportovních klubů, který vznikl ve Slaném. Aby se kola do českých zemí nemusela dovážet ze zahraničí, jak tomu v 90. letech 19. století bylo, rozhodl se vyzkoušet jejich výrobu. 

Velikáni cyklistických závodů 
Napříč historií je možné najít mnoho jmen závodních a profesionálních cyklistů, díky kterým má dnes česká cyklistika své přední místo mezi světovými velikány a velmocemi cyklistiky, jako jsou Francie, Belgie, nebo Itálie. Mezi přední jména patří například Vlastimil Moravec, který vyhrál na 100 závodů během své tragicky krátké kariéry, opomenout nesmíme ani dvojnásobného mistra kolové Miroslava Bergera, silničního cyklistu Romana Kreuzigera nebo zlatého medailistu v cyklokrosu z roku 1991, Radomíra Šimůnka.