„Všechno funguje bezvadně, jezdíme v krátkých kalhotech, jen někdy návleky na ruce,“ pochvaluje si sportovní ředitel Petr Kaltofen. Jeho tým absolvuje druhý tréninkový blok v teple na „individuální“ bázi, což ale znamená, že tam jsou všichni. Část si pronajala společně vilu, další bydlí v apartmánech poblíž. Jen Michal Schlegel teď zůstal ve svém vlastním na jihu v Esteponě.

pribyl.jpg

„Pořád se převážně najíždějí kilometry, většinou ve dvou skupinách, v plánovaných tepových zónách. Ale postupně už zařazujeme intervaly. Provedli jsme si i další testy, které potvrzují parametry, jaké potřebujeme. Chodíme do posilovny, do bazénu, na masáže,“ dodává Kaltofen, který tu vytváří skupině servis spolu s druhým sportovním ředitelem Jiřím Petrušem a jedním mechanikem.

Denně tu potkávají i největší hvězdy. „Jednou takhle koukám z dálky k davu lidí u kavárny, co se tam děje. A najednou probleskne duhový dres, Tadej Pogačar se tam zastavil na kafe, ale moc si ho asi neužil,“ směje se Matěj Zahálka. „Anebo jednou nějaká parta naháněla Van der Poela, chtěli se na něj pověsit a on se je pokoušel urvat, povedlo se mu to až v klikatém stoupání.“ A zrovna včera pozdravili dalšího mistra světa, v novém dresu Tudoru jezdícího Juliana Alaphillipa, s nímž se utkali na loňské Czech Tour. Občas popojedou i se svými bývalými parťáky Adamem Ťoupalíkem (nyní Unibet Tietema Rockets) nebo Petrem Kelemenem (Tudor).

boros_silnice.jpg

Speciální režim má Michael Boroš, jehož čeká cyklokrosový vrchol sezóny. „Poslední start na světovém poháru v Benidormu jsme ale trošku obětovali získání ještě potřebných tréninkových objemů,“ připouští Kaltofen. Zato zbytek týmu mu vypomohl v zázemí, odvezli ho, Jakub Ťoupalík asistoval dokonce přímo v depu při závodě. Boroš dnes letí s mechanikem na víkendový dvojboj světového poháru do Belgie a Nizozemska a odtud se pak přesune do dějiště světového šampionátu francouzského Liévinu.

Naopak právě zkušený bard Matěj Zahálka tady v Calpe našel druhý domov. Tráví tu skoro tři měsíce s manželkou i několikaměsíční dcerkou, jen na Vánoce si zaletěli domů za příbuznými. „Zainvestoval jsem namísto dovolené a jsme moc spokojeni. Můžu trénovat podle potřeby v teple, a potom trávím čas s rodinou. Za tu dobu tady pršelo snad jen dvakrát. Ideál,“ říká.

V týmu přivítal i o 13 let mladšího bratra Štěpána, jemuž je osmnáct. „Poprvé jsme bydleli spolu a nedělalo to dobrotu, on nechtěl, abych mu dělal tátu. Nechávám ho žít svým životem, aby si na to přišel sám, spíš ho pohoním ještě víc než ostatní mladý kluky. Ale on se musí spíš brzdit, aby to nepřehnal,“ dodává. 

zahalka.jpg

„V prosinci jsme najížděli kilometry a poznávali se. Teď tu jsme podle svého, ale všichni a od 5. února budeme na dva týdny v hotelu s plnou výbavou. Kilometry máme stejné, ale občas se to rozdělilo, přece jen se našel malinko rozdíl ve výkonnosti, takže se hlídalo, aby se nováčci adaptovali a nejezdili moc. V únoru se to víc promíchá na menší skupinky, aby ses častěji dostal na špic a nezůstával dlouho v háku, a pak taky podle závodního zaměření,“ přibližuje program.

Ano, ostrý start se blíží. Úvod bude podobný jako v předcházejících letech. Chorvatský blok začíná 5. března na Umag classic (kategorie 1.2), pak etapové závody Okolo Řecka (2.1), Circuit des Ardennes a Tour de Loir et Cher (oba 2.2) ve Francii, jednorázovky v Dánsku včetně prestižní GP Herning (1.2) atd. „Také další kalendář máme už téměř pevný. Nominace budeme dělat společně se závodníky, aby věděli, co je čeká dva tři měsíce dopředu. Zároveň mají možnost si taky říct, na co by se chtěli zaměřit oni sami, a pak to sladíme,“ plánuje šéf Kaltofen.