Nejvyšší úrovni klasifikace UCI odpovídala při 88. ročníku Bretagne Classic - Ouest-France (1.UWT) startovní listina.

Jen namátkou Marc Hirschi a Diego Ulissi (UAE Emirates), aktuální belgický šampion Arnaud De Lie a Maxim van Gils (Lotto Dstny), Ilan van Wilder a Julian Alaphilippe (Soudal - Quick Step), obhájce loňského prvenství Valentin Madouas (Groupama - FDJ), Alex Aranburu (Movistar), Benoit Consefroy (Decathlon AG2R La Mondiale), který tu vyhrál v roce 2021, Michael Matthews (Jayco AlUla), jenž vyhrál o rok dříve, Thomas Pidcock (INEOS Grenadiers), Christophe Laporte (Visma | Lease a Bike), vítěz tří etap na nedávném Okolo PolskaThibau Nys (Lidl - Trek) atd. atd. V dresu druhodivizního Burgos - BH se na startu prezentoval také jediný český závodník Karel Vacek.

Startovalo se v Plouay, odtud vedla trasa na severozápad, kde se obloukem stočila zpátky do místa startu. Jsme v Bretani, dlouhé kopce nehledejme, zato nespočet kratších na povětšinou úzkých silničkách ano. Celkem na 260 km 3540 výškových metrů. V posledních 130 km bylo vypsáno všech 15 klasifikovaných stoupání. Měřila od 400 metrů do 2,3 km s průměrným sklonem od 4 do 7%. Poslední výjezd necelé 4 km před cílem, odkud se do cíle mírně klesalo. 

CORVOS_00037043-036.jpg

20 km po startu jela v úniku dvojice Silvan Dilier (Alpecin - Deceuninck) a Christopher Juul-Jensen (Jayco AlUla). Po odjetých 45 km měli před pelotonem náskok 7 km, což přepočteno do času představovalo 11 minut. Pak už si to začal peloton kontrolovat. V čele s jezdci Lidl - Trek a Lotto Dstny. Nikoli náhodou, protože věřili, že De Lie a Nys patří k těm, kteří měli dnes reálnou šanci na vítězství.

80 km před cílem, když byl náskok obou uprchlíků stále ke třem minutám, poslal UAE Emirates na čelo balíku pět ze svých sedmi lidí, což mělo za následek, že se odstup raketově snížil. Mezi 70. a 65. km před cílem se staly tři důležité události: únik byl dostižen, začalo pršet a na zem šlo deset jezdců, mezi nimi např. Bauke Mollema (Lidl - Trek), Tobias Foss (INEOS Grenadiers) či Romain Grégoire (Groupama - FDJ).

Photo News.jpg

Bezprostředně poté zaútočil Jonas Abrahamsen (Uno-X Mobility) a od té doby následoval atak za atakem. Velmi aktivně si počínal zejména Julian Alaphilippe. I přes všechny útoky, dělení a následné opětovné sjíždění pelotonu dohromady se na čele 10 km před cílem pohybovalo kolem šedesáti jezdců.

K rozhodující akci se necelé 4 km před cílem v posledním krátkém výjezdu odhodlal Marc Hirschi. A malý náskok udržel až na pásku před dotírající početnou skupinou, z níž nejlépe zaspurtoval 20letý letošní nováček v týmu Soudal Quick-Step Paul Magnier před naopak velmi zkušeným 31letým Magnusem Cortem (Uno-X Mobility). Dva z největších favoritů závodu, Arnaud De Lie (Lotto Dstny) a Thibau Nys (Lidl - Trek), obsadili "až" 4. a 5. místo.

UAE.jpg

Švýcar Hirschi, který má od příštího roku podepsáno do švýcarského Tudoru, letos vyhrál už popáté. Před čtrnácti dny slavnou klasiku San Sebastian a předtím etapu a celkově Czech Tour. Svými výsledky se řadí do top desítky světového žebříčku a navazuje tak na skvělé výkony z loňské sezóny.

"Posledních šedesát kilometrů bylo super těžkých. Útoků bylo nepočítaně. Mnoho jezdců bylo na stejné úrovni a byli velmi silní. Nikdo opravdu nevyčníval. Tiesj Benoot šel do posledního stoupání naplno. Tam jsem byl na limitu. Ale na vrcholu jezdci Lotto Dstny trochu čekali na Arnauda De Lie a já věděl, že když dojde na sprint s De Liem, nemůžu vyhrát. Takže poslední stoupání byla moje poslední šance ve stylu všechno nebo nic,“ řekl Hirschi v pozávodním rozhovoru po Brittany Classic.

Udělal jsem si malý náskok. Zprvu jsem musel překonat protivítr, který se ale poté stočil do zad a to mi pomohlo. Věděl jsem, že musím být co nejvíce aerodynamický a jet naplno až do konce. Jsem šťastný, že jsem dokázal urvat pět sekund a udržet náskok až do cíle," dodal 26letý borec, kterého v první polovině září čeká pět italských jednorázových klasik a na konci měsíce pak mistrovství světa v jeho domovině.

Karel Vacek dokončil na 128. místě 16 min. za vítězem.