Okolí pátého největšího australského města a letní počasí. To byly podmínky, ve kterých se odehrály závody Tour Down Under a Schwalbe Women’s One Day Classic. Jedinou českou účastnicí v těchto závodech byla Kristýna Burlová. Pro mladou závodnici se zároveň jednalo o první starty v novém dresu německého worldtourového týmu Ceratizit-WNT. Především jednorázovka Schwalbe Classic se Burlové povedla na výbornou. Deváté místo je zatím její nejlepší výsledek v nové sezóně.

„Devátou příčku určitě hodnotím pozitivně, hlavně vzhledem k dalším závodům. Můj původní plán byl udělat leadout pro naši sprinterku Saru Fiorin, která ale bohužel ve finále zůstala trochu více vzadu,“ vysvětlovala svůj závěr dvaadvacetiletá Burlová.

Spolupráce Kristýny Burlové se Sarou Fiorin při závodě Schwelbe Women's One Day Classic

Ani ona ale nešla do závěrečného sprintu nedaleko adelaidského Festival Plaza z úplně dobré pozice. „Také jsem neměla úplně ideální pozici pro sprint, ale musela jsem to převzít za ní, a nakonec to stačilo alespoň na deváté místo,“ zmínila bývalá závodnice týmů Dukla Praha, Lifeplus Wahoo nebo Lotto Dstny Ladies.

Umístěním v nejlepší desítce napodobila Kristýna Burlová svou týmovou kolegyni Sarah van Dam. Kanaďanka zaznamenala čtvrtou příčku v první etapě Tour Down Under a páté místo v poslední etapě stejného závodu. Také se přiblížila k fenomenálnímu představení Deniek Hangeveld, která úvodní zkoušku australského etapového závodu vyhrála.

Zatímco Sarah van Dam do jednorázovky Schwalbe Classic nezasáhla, Deniek Hangeveld ano. Byla to ale tentokrát česká cyklistka, která držela nejvýše prapor týmu Ceratizit-WNT. „Závod to byl hezký, mně se celkově líbil, byla to zábava. Pár pádu tam bylo, ale nic hrozného, takže bych řekla, že průběh byl celkem v pohodě,“ glosovala vývoj klasiky Burlová.

Kristýna Burlová(první zleva) společně se svými týmovými kolegyně před startem první etapy Santos Tour Down Under. Třetí zleva stojí pozdější vítězka etapy Deniek Hangeveld

Svým počínáním na čtyři a půl kilometru dlouhém okruhu v Adelaide Kristýna Burlová ukázala, že má na to měřit se s těmi nejlepšími závodnice v pelotonu. To si bude moci ověřit znovu už 29. ledna na jednorázovce Surf Coast Classic a o dva dny později na další klasice s názvem Cadel Evans Great Ocean Road Race.

„Sebevědomí mi výsledek určitě dodal. Nebo jsem si spíše potvrdila, že jsem takhle na začátku sezóny dobře připravená. Tady v Austrálii nás čekají ještě dva závody. Ve středu Surf Coast Classic a potom závod Cadela Evanse. Zde ale budu spíše k ruce Daniek Hengeveld, která potvrdila, že je také ve skvělé formě, takže bude mít naši stoprocentní důvěru,“ upřesnila Burlová svoji pozici v následujících závodech, které ji a celý tým Ceratizit-WNT v Austrálii ještě čekají.

V takovéto krajině se závod Cadel Evans Great Ocean Road Race konal vloni a bude i letos

Surf Coast Classic se odehraje nedaleko druhého nejlidnatějšího města Austrálie Melbourne na březích Bassova průlivu, který odděluje pevninskou Austrálii s Tasmánií. Peloton vystartuje v městečku Lorne, zdolá desetikilometrové stoupání na vrchol Silk Hill a následně se rovinatějším terénem vydá směrem k cílovému městu Torquay, kde se pravděpodobně v hromadném spurtu rozhodne o vítězce závodu.

Stejně jako klasika Surf Coast se i závod nesoucí jméno Cadela Evanse odehraje pár kilometrů od Melbourne. Start i cíl bude totiž v téměř tří set tisícovém Geelongu, který je od australské metropole vzdálený vzdušnou čarou přibližně čtyřiašedesát kilometrů. 

Terén této jednorázovky by měl více vyhovovat klasikářkám či dokonce vrchařkám. Zajímavým bodem pro útok by mohlo být stoupání na cílovém okruhu, které má sice délku pouhého kilometru, za to jeho sklon přesahuje sedm procent. Navíc se nachází jen devět kilometrů před cílem.