Dnešní první etapa Tour of Malopolska (2.2) z Wieliczky do Miślenice byla dlouhá 124 km a obsahovala 3 rychlostní a 5 vrchařských prémií. Nejpodstatnější bylo, že dojezd byl do kopce o délce necelých 4,6 km a průměrném sklonu 5,8 %. A v něm se také rozhodlo o vítězi dnešní etapy.

Nejprve se však 30 km po startu zfromoval šestičlenný únik, v němž byl mj. Petr Klabouch z Topforex ATT Investments, jemuž se podařilo vyhrát všechny čtyři vrchařské prémie kromě té poslední, cílové. Takže zítra nastoupí v dresu nejlepšího vrchaře.

Petr Kaltofen, sportovní ředitel Topforex ATT Investments: "O sjíždění úniku se větší část dne staral norský Uno-X, zhruba 20 km před cílem najel na čelo Elkov-Kasper a postaral se o definitivní dojetí uprchlíků. Pod cílový kopec tak najel sice očesaný, ale stále hodně početný peloton a pak už to bylo o výkonnosti v takovém terénu."

Michal Schlegel dorazil do cíle osamocen, když zaútočil kilometr před cílem, a jeho náskok před soupeři, z nichž na druhém místě dokončil Adam Stachowiak (Mazowsze) a třetí Pawel Cieslik (Voster), mu zajistil průběžné vedení v závodě: "Dnes se mi jelo hodně dobře. Plánoval jsem zaútočit v posledním kopci. Z prvního místa mám ohromnou radost, ale rozhodovat se bude v nedělní etapě."

Elkov-Kasper měl v první desítce ještě další dva závodníky: na 6. místě Jakuba Otrubu a na 10. Michaela Kukrleho.

Nejlepší z českých mladíků do 23 let byl na 15. místě Karel Camrda z Topforex ATT Investments. Tři místa za ním skončil jeho týmový kolega Tomáš Jakoubek, který se tak dostal na průběžné 5. místo v této kategorii. Jen jedno místo za ním je Karel Camrda.

K tomu Petr Kaltofen poznamenal: "Pokud budeme ve třiadvacítkách do 5. a v týmech do 10. místa, budeme spokojeni."

V týmech vede po etapě Elkov-Kasper s náskokem 23 sekund na Mazowsze. Topforex je 6. (+1:41), Tufo Pardus Prostějov 18. (+7:19) a Cycling Academy Trenčín 21. (+11:22) z celkového počtu 28 týmů.