Juniorský tým Roman Kreuziger Cycling Academy existuje od roku 2018. Postupně se vyprofiloval jako tým, s nímž je nutno počítat i na mezinárodní scéně. Koneckonců přesně to je strategie tohoto plzeňského týmu. "V domácích podmínkách mistra světa nevychováme. K tomu je potřeba porovnávat se s nejlepšími juniory světa na závodech v zahraničí," deklaruje svou základní cyklistickou filozofii manažer týmu Petr Kubias.
A tohle svoje snažení korunovali v RKCA, když právě uplynulá sezóna se stala jasně nejúspěšnější v historii tohoto celku. "Je pravda, že výsledkově jsme stavěli na individualitě Pavla Šumpíka, ale stejně cennou hodnotou byly výkony všech kluků, kteří Pavla na jeho cestě za skvělými výsledky nezištně podporovali," upřesňuje Petr Kubias.
Regionem Orlicka: Petr Kubias a Pavel Šumpík
Pavel Šumpík, kterého jeho výkony posunuly při přechodu do kategorie mužů do Development Team Picnic PostNL, se postaral o všech šest sezónních prvenství ze závodů z kalendáře UCI. Kromě etap ze závodů v Belgii a Nizozemsku si v týmu ještě víc cení jeho vítězství na domácím Grand Prix West Bohemia a obou mistrovských titulů jak v časovce, tak v hromadném závodě.
Pavel má na kontě ale řadu dalších skvělých výsledků, z nichž vypíchněme celkové prvenství na slovenských Mezinárodních dnech cyklistiky, 3. místo na Závodu míru juniorů nebo 4. místo v časovce na mistrovství Evropy. Nebyl ale jediným, kdo dosáhl na výborné výsledky. Adam Pešek si vedl velmi dobře v závodech Českého poháru juniorů, když mj. vyhrál Kyjovské Slovácko, dokončil na 5. místě GPWB a přijel do cíle mistrovského závodu společně s Pavlem Šumpíkem na 2. místě.
Specifika juniorských týmů spočívá v tom, že se svěřenci můžete pracovat maximálně dva roky. Takže i po této sezóně se část týmu rozutekla. O Pavlovi jsme mluvili, Adam Pešek přestoupil do Elkov Kasper, Ondra Šafránek do CK Pardubice. A Vít Kotschy dres vyměnil za montérky a plynule přešel do role mechanika týmu.
MČR Jevíčko
Ze 17letých odchází Adam Tříska závodit do jiného týmu, takže zůstali pouze Jakub PATRAS a Jiří REJZEK. Pět kluků odešlo, pět jich přichází. Jsou to Sebastian DVOŘÁK, dosud biker týmu Head Pro Team Opava, Kryštof KÁBRT a Marek STIBLÍK, oba z týmu BB COM Cycling Team, Daniel KUBĚNA z ACS Development a slovenský závodník Jakub PASTVA z týmu Cyklistická Tour. S výjimkou Kábrta jsou ostatní v kategorii juniorů prvním rokem.
Navíc si pro nadcházející sezónu RKCA vytvořila svůj vlastní „skautský“ program pro kadety, kde již v tuto chvíli pomáhá nadějným kadetům v jejich růstu a případnému plynulému přestupu do juniorského týmu RKCA.
V kategorii juniorů je rozdíl roku znát víc jak v kategorii dospělých. Obhájit pozice z roku 2024 bude velmi obtížné. Ale v týmu věří, že to není nemožné. "Nebudeme mít lídra typu Pavla Šumpíka, ale máme dobře sestavený tým, který může stavět na týmovém pojetí a body může sbírat víc kluků v závislosti na typu závodu," říká manažer týmu.
Kromě výsledků a budování výkonnosti, jejímž z jedněch nejpodstatnějších cílů je vytvářet podmínky po přechod kluků do kvalitních mužských týmů, je nastávající sezóna zvláštní v tom, že by měla být zkouškou a přípravou na strategický cíl. A tím je vytvořit z RKCA juniorský development tým některého World týmu!
Což by znamenalo rozšířit tým co do počtu, ale hlavně rozšířit ho z pohledu národnostního složení. "Souběžně s tím, jak se nám daří zvyšovat povědomí o našem týmu, tak se nám hlásí zájemci i ze zahraničí. Že jde o Slováky, Poláky, Rakušany či Němce, tedy okolní země, považuji za přirozené. Hlásí se k nám ale i jezdci třeba z Kazachstánu, ale co je nejpodstatnější, i z cyklisticky vyspělých zemí jako je třeba Francie," sděluje Petr Kubias. Zatím je tahle cesta na počátku, ale první kontakty už byly navázány a vedení týmu začalo jednat s dvěma World týmy.
Už víme, že RKCA se stále víc orientuje na závody venku. A nejinak tomu bude i v roce následujícím. Minimálně 70 % závodních dnů se odehraje za našimi hranicemi a to především západním směrem. Už od listopadu jsou přihlášeni na závody v Belgii, Nizozemsku, Francie či Itálii. "Jako klubový tým bychom měli jet i dva Nation´s Cupy, konkrétně Závod míru a Mezinárodní dny cyklistiky."
Brilon Cup - Kyjovské Slovácko: 1. Adam Pešek
Zatímco bez zásadních komplikací probíhá příprava závodníků na nastávající rok, probíhá i příprava dvou významných závodů, kterými je RKCA pořadatelem. Jednak 5. ročníku juniorského etapáku Grand Prix West Bohemia a jednak 2. ročníku etapového závodu pro kategorii U23 West Bohemia Tour.
"Startovní listina GPWB je už naplněna. Máme 25 přihlášených týmů ze Slovenska, Německa, Belgie, Nizozemska, ale i z Austrálie, USA a Kanady," vyjmenovává Petr Kubias a kupodivu nezmiňuje žádné české, tedy kromě vlastního RKCA. "Žádné se zatím nepřihlásily. Nejspíš si myslí, že jde o závod srovnatelný s českým pohárem, kam se můžete přihlásit na poslední chvíli. Ale to je hluboký omyl. Aktuálně to vypadá, že se na tenhle závod dostanou cyklisté domácích týmů jen v reprezentačním výběru, bude-li tedy sestaven."
Zatímco GPWB se jezdí koncem dubna, West Bohemia Tour (2.2U) koncem srpna. Oproti prvnímu ročníku sem přijede výrazně kvalitnější konkurence. "Už nyní máme poptávku od 33 týmů a závazně přihlášeno je 15, z toho je 11 devo týmů World a ProTeams, jako jsou Quick Step, Decathlon, Picnic, Bahrain, EF Education, Astana, Alpecin, Intermarché, Lotto, Tudor a Israel. Z českých budou startovat ATT Investments, Elkov Kasper a CK Pardubice."
Grand Prix West Bohemia, 1. etapa: 1. Pavel Šumpík, 2. Paul Fietzke (Team GRENKE - Auto Eder)
Vraťme se k juniorskému týmu RKCA. K tomu, aby bylo dosaženo zmíněných předsevzetí, je potřeba vytvořit základní materiální podmínky. "Každý rok se posouváme dál a výš. Oproti roku 2018 je náš rozpočet trojnásobný. Onomu cíli stát se devo týmem přizpůsobujeme i servisní tým, zavádění nových vědeckých poznatků do přípravy, výživu atd. Pochopitelně bez našich podporovatelů, mezi nimiž vyniká Silvini, Toyota Dolák, Plzeňský kraj a Plzeň město, by to nebylo možné."
Složení týmu a obecné cíle tedy známe. Na které konkrétní závody chce vedení upřít největší pozornost? "Prvotně na Mistrovství České republiky a účast našich závodníků na mistrovství Evropy a světa. Také na náš domácí GPWB a potom některé vybrané zahraniční, např. srpnový belgický čtyřetapový Aubel-Thimister-Stavelot (2.1)." V případě posledně jmenovaného půjde nejspíš o dost prestižní etapák, když ve výčtu vítězů najdeme i Remca Evenepoela a vítěz posledního ročníku Lorenzo Finn následně přestoupil do Red Bull - BORA - hansgrohe Rookies.
Vypadá to, že se za posledních sedm let etabloval na české scéně juniorský tým, který už nyní coby česká jednička patří do širší světové špičky. Přitom dává šanci juniorským nadějím odpíchnout se do kvalitních elitních týmů mezi muži a má v plánu tuhle pozici ještě vylepšit proměnou na development tým některého ze špičkových světových týmů. A za tím účelem podniká konkrétní, cílené kroky. Hodně dobrá zpráva pro českou cyklistiku a české cyklistické naděje.
Konečné stupně vítězů GPWB: Paul Fietzke, Pavel Šumpík, Patrick Casey