Závod, který se pořádá od roku 2010, původně pod názvem Czech Cycling Tour, vyhrál Leopold König dvakrát. A je jeho jediným dvojnásobným vítězem. „2010 a 2013, je to tak správně?“, dostal Leopold König otázku. Místo odpovědi s úsměvem pokrčil rameny a nejistě pokýval hlavou. Doufejme, že příští vítězové si své triumfy na moravských silnicích budou pamatovat lépe a reagovat s jistotou bez sebemenšího zaváhání. Protože Sazka Tour míří výše. V letošním roce je dále součástí Europe Tour, což je třetí kategorie silničních závodů UCI, plánem a přáním do příštích let je ovšem postup do druhé kategorie ProSeries. A vzdálenější budoucnost? „Leopold König by rád viděl Sazka Tour v sérii World Tour“ dočteme se na oficiálních stránkách závodu sazkatour.cz. Odpověď na to, jak (ne)reálná jsou tato slova, nám dá v příštích letech sám Leopold König. Pokud mu ředitelování půjde tak dobře, jako Tour de France v barvách stáje NetApp-Endura v roce 2014, kdy obsadil parádní sedmé místo…
Leopold König: „Sazka Tour nemá v České republice obdoby, to je jasné, je to závod těžký i na evropské poměry. Troufám si tvrdit, že je obtížností srovnatelný například s etapami Tour of the Alps, které se jely minulý týden v Itálii a v Rakousku.“ Na jaké etapy se můžeme v rámci Sazka Tour těšit? „Opět jsme vynechali týmovou časovku, což se nám osvědčilo v loňském roce, dost totiž zvýhodňovala nejsilnější WT sestavy. Pravděpodobně se do itineráře v příštích letech již nevrátí. Úvodní etapa je profilově rovinatá, to neznamená snadná, loni spousta cyklistů v nepříznivém počasí promrzla, nahoře bylo pouze devět stupňů, to se i v srpnu může stát.“
A poté jsou v itineráři nejnáročnější kopce…
Leopold König: „Druhá etapa na Pustevny má obtížný závěr, je to taková pila, že v loňském roce mi závodníci po dojezdu říkali, že teď už jsou připraveni na Vueltu. Třetí je královská etapa na Dlouhé stráně, snad nejtěžší kopec v České republice, převýšení skoro 1000 metrů, výstup, který strašně bolí. Čtvrtá etapa má dojezd do Šternberku po kostkách Ecce homo, což je mimořádně atraktivní konec.“ 1. etapa: Uničov – Prostějov, 196,2 km, 1700 výškových metrů 2. etapa: Olomouc – Pustevny, 189,3 km, 2910 výškových metrů 3. etapa: Moravská Třebová – Dlouhé stráně, 148,7 km, 2730 výškových metrů 4. etapa: Šumperk – Šternberk, 179,9 km, 2720 výškových metrů
V listině vítězů jsou zapsána známá jména světové cyklistiky, mj. Daryl Impey a Diego Ulissi. O náročnosti Czech Cycling Tour se v minulosti přesvědčili mj. Victor Campenaerts, Tim Merlier, bratři Simon a Adam Yatesové, Fernando Gaviria, Sam Bennett, Primož Roglič (rok před svým prvním triumfem v etapách Gira d´Italia) i Julian Alaphilippe. Současný mistr světa jel moravské etapy v roce 2013 v barvách kontinentální stáje Etixx-iHNed a pořadatelům před pár dny vzkázal, že si na obtížnost itineráře dobře pamatuje. Na Czech Cycling Tour v minulosti startovala i řada nejlepších českých cyklistů, nechyběli Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Jan Hirt, Jan Bárta a poslední domácí vítěz Josef Černý (2017).
Také letošní 13. ročník přilákal stáje World Tour – účast potvrdily australská BikeExchange-Jayco a německá Bora - hansgrohe. Na start se postaví česká reprezentace i nejsilnější domácí tým Elkov-Kasper, jehož dres by měl obléknout mistr ČR Michael Kukrle.
Závod míru do 23 let a sázka Leopolda Königa
Od 2. do 5. června se na Jesenicku pojede další ročník Závodu míru do 23 let, který stejně jako Tour de l´Avenir patří do tzv. Poháru národů (UCI Under 23 Nations´Cup). Leopold König nepochybuje a je připraven se vsadit, že se i v letošní startovní listině objeví jméno, které o nějaký ten rok později vyhraje Tour de France. Již se stalo. V roce 2018 vyhrál Závod míru do 23 let jistý Tadej Pogačar, který o dva roky později triumfoval na francouzské Staré dámě a další rok si úspěch zopakoval. Mezi vítěze se v minulých ročnících zapsali i David Gaudu a Bjorg Lambrecht, který tragicky zemřel před třemi lety v Polsku, na stupních vítězů stáli Marc Hirschi, Tao Geoghegan Hart i Jan Hirt a Michal Schlegel.
Leopold König: „Závod míru má u nás stále obrovskou tradici a chceme tuto značku dále revitalizovat. Ta tradice jde napříč rodinami, třeba ve vesnicích, kudy peloton projíždí. Také letos zahájí krátkým prologem, poté až do poslední etapy pouze sjezd a výšlap, rovina možná někde za cílem. A do toho vítr. Právem je Závod míru srovnáván s Tour de l´Avenir, všichni, kteří na Závod míru přijedou, jsou překvapení jeho obtížností. Neměla by chybět žádná špičková reprezentace a vsadil bych se, že jeden z cyklistů, kteří se letos objeví ve startovní listině, jednou vyhraje Tour de France. Tak jako Tadej Pogačar.“
Prolog: Jeseník, 3,4 km 1. etapa: Jeseník – Rýmařov, 131,5 km, 1690 výškových metrů 2. etapa: Bruntál – Dlouhé stráně, 134,6 km, 2770 výškových metrů 3. etapa: Jeseník – Jeseník, 166,7 km, 2340 výškových metrů
Mathias Vacek – favorit Závodu míru?
Jedním z našich reprezentantů na Závodu míru bude 19letý Mathias Vacek, nedávný vítěz jedné z etap UAE Tour a možná největší talent české silniční cyklistiky. V loňském roce skončil jako nejlepší z českých reprezentantů celkově na šestém místě. Stoupání na Dlouhé stráně tedy dobře zná a umí o něm i vtipkovat: „Možná je tam člověk rychleji pěšky než na kole.“
Přípravu mu komplikuje rozchod s ruským týmem Gazprom-RusVelo a nedořešená nejbližší budoucnost. „Zatím trénujeme s bráchou, pokud je příležitost, jinak jezdím sám, jsem denně v kontaktu s trenérem. Přestup do Trek-Segafredo je nyní administrativní záležitost, táhne se to.“
A závodní rytmus?
„Ten ničím nenahradíte. Ale snažím se myslet pozitivně, udržovat motivaci, což je sice náročné, ale říká se o mně, že mám dobrou hlavu, že si z toho nic nedělám. Horší by bylo, kdybych neměl výsledky, na které jsem nedávno dosáhl, to by byl větší nervák. Doufám, že od 1. srpna budu stážistou v Treku, pokud to nevyjde, ozvalo se několik kontinentálních týmů. A předtím se jedou reprezentační Závod míru a Tour de l´Avenir.“
Sazka Tour Challenge pro amatérské cyklisty
Nejen pro špičkové cyklisty je určeno letní stoupání na Dlouhé stráně. Součástí Sazka Tour bude Sazka Tour Challenge, 40 kilometrů dlouhý závod pro veřejnost, který se pojede 6. srpna před hlavním pelotonem. Každého jistě napadne… Pouze čtyři desítky kilometrů? Ovšem fyzickou kondici amatérských cyklistů prověří dva výstupy na Dlouhé stráně a přibližně 1700 výškových metrů, tyto údaje jsou již působivější. K dispozici je omezený počet startovních čísel, zájemci se mohou hlásit na www.sazkatour.cz již od května.