Tirreno - Adriatico má v porovnání s Paříž - Nice několik výhod. Bývá tu lepší počasí, přece jenom se závodí mnohem jižněji. Úvodní etapy Paříž - Nice bývají deštivé a v okolí Paříže i hodně chladné. Někteří cyklisté připravující se na Milán - Sanremo také preferují závodit až do úterý, zatímco Paříž - Nice končí v neděli. A jiní zase Tirrenem navazují na Strade Bianche, což už je také významný závod. Výsledkem toho je, že na Tirrenu je o něco hvězdnější sestava, než na Nice. 

Nejdříve se však podívejme na jednotlivé etapy Tirreno - Adriatico. Složení etap je už tradiční, příliš se nemění. Začíná se časovkou družstev v Lido di Camaiore na 21,5 kilometru. Etapa nerozhoduje o celkovém vítězi, ale důležitá je, protože v konečném hodnocení se počítá každá sekunda v první desítce pořadí. Očekáváme vítězství týmu BMC, ale také tým Sky má velice silnou sestavu. 


Druhá etapa z Camaiore do Follonicy je úplně rovinatá a skončí hromadným dojezdem, těžko si představit jiný konec. Silných týmů se sprintery bude v Itálii dost, takže jiný konec nečekejte. Jede se blízko pobřeží a jen jedním směrem, takže může hrozit vítr, ale na Tirrenu nebývá tak častý. 


Aby si závodníci před Sanremem zvykli na dlouhé hodiny strávené v sedle, připravili pořadatelé 234 kilometry dlouhou třetí etapu. A etapa nebude jenom dlouhá, ale také pořádně náročná, se čtyřmi vrchařskými prémiemi a dojezdem na krátkém stoupání v Trevi. To se pojede hned dvakrát za sebou. Měří 2,5 kilometru a je hodně strmé, nejvíce v samém závěru. Bude to mimořádně těžký den. 

Největší časové rozdíly se očekávají od čtvrté etapy z Foligna na Sarnano Sassotetto. Je to další velmi dlouhá etapa, měří 219 kilometrů a ve druhé polovině neustále stoupá a klesá. O vítězi rozhodne cílové stoupání dlouhé 14 kilometrů s cílem ve výšce 1345 metrů nad mořem. 


Pátá etapa končí ve Filottranu, domově zesnulého Michele Scarponiho. Pořadatel tak chtějí vzpomenout na vynikajícího závodníka, který zemřel loni v dubnu po srážce s autem. Etapě se přezdívá Tappa dei Muri - etapa stěn, kvůli několika prudkým stoupáním. Den pro pravé klasikáře a nebezpečí pro jezdce na celkové pořadí.


Sprinteři budou mít druhou příležitost v pondělí. Šestá etapa z Numany do Fana je v závěru rovinatá a měla by skončit hromadným dojezdem. 


Závod uzavře individuální časovka v San Benedetto del Tronto na pobřeží Jaderského moře. Časovku všichni dobře znají, měří deset kilometrů a rovinatější už ani být nemůže. Pro vrchaře to rozhodně není snadný konec, většinou se finálové pořadí mění, lehkým cyklistům tu malý náskok nemusí stačit. 

Favorité 

Potenciálních vítězů najdeme ve startovní listině spoustu. Nairo Quintana, vítěz loňského ročníku, nebude obhajovat, ale v dresu Movistaru za něj zaskočí Mikel Landa. Ten se mezi favority počítá, ale největším favoritem není. Z bývalých vítězů uvidíme Vincenza Nibaliho (Bahrain Merida) a Grega Van Avermaeta (BMC), ale Belgičan vyhrál předloni zejména díky zrušení horské etapy. Favoritem proto není, těmi jsou specialisté na etapové závody a vrchaři s dobrou časovkou. 

Ještě nikdy tu nevyhrál Chris Froome, ale těžko odhadnout, jak na tom v současné době je. Na Kolem Andalusie nebyl příliš vidět a v kopcích nejlepším nestačil. Kdyby ve formě byl a chtěl by vyhrát, byl by jasně největším favoritem, protože je vynikající vrchař i časovkář. K dispozici bude mít extrémně silný tým. Startují Geraint Thomas, Michal Kwiatkowski, Gianni Moscon, Vasil Kirijenka, Jonathan Castroviejo a Salvatore Puccio. Froome nemusí být lídrem, ještě je tu Geraint Thomas, který je připraven kdykoliv zaskočit. A loni zde byl jedním z nejsilnějších.

Ale konkurence bude obrovská. Vincenzo Nibali letos ještě nic nepředvedl a už by měl. Tirreno má rád a už dvakrát vyhrál. I Bahrain Merida se rozhodl vzít to nejlepší, kromě Nibaliho také Domenica Pozzoviva, Kanstansina Sivcova, Sonnyho Colbrelliho a Franca Pellizottiho. 

Jedním z favoritů je Tom Dumoulin (Sunweb), kterého o lepší umístění na Abu Dhabi Tour připravily technické problémy v rozhodujících etapách, v časovce a dojezdu na kopci. Bude záležet na jeho výkonu na Sarnano Sassotetto, v závěrečné časovce toho může ještě hodně změnit ve svůj prospěch. Jede také Wilco Kelderman. 

Mezi favority musíme zařadit také Rafala Majku (BORA-hansgrohe), Rigoberta Urana (EF-Drapac), Romaina Bardeta (AG2R La Mondiale), Primože Rogliče (LottoNL Jumbo), Adama Yatese (Mitchelton-Scott), Miguela Angela Lopeze (Astana), Boba Jungelse (Quick-Step Floors), George Bennetta (LottoNL Jumbo) a samozřejmě i Fabia Arua (UAE Emirates). 

Takto kvalitní startovní pole nenajdeme nejspíš ani na žádné Grand Tour. Vybrat největšího favorita je proto velmi těžké, ale odhadujeme, že trojzubec tentokrát zvedne nad hlavu Geraint Thomas

V těžkých klasikářských etapách by mohli uspět Peter Sagan (BORA-hansgrohe), Greg Van Avermaet, Sep Vanmarcke (EF-Drapac), Tiesj Benoot (Lotto Soudal), či Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors). V rovinatých etapách si to rozdají Sagan, Fernando Gaviria (Quick-Step Floors), Marcel Kittel (Katusha Alpecin), Caleb Ewan (Mitchelton-Scott), Colbrelli, Sacha Modolo (EF-Drapac), Danny van Poppel (LottoNL Jumbo) a další. 

Po měsíční pauze se k závodům vrací Leopold König (BORA-hansgrohe). Po závodech na Mallorce tvrdě trénoval a měl by být naprosto zdráv a připraven. König musí svému týmu dokázat, že může být opět lídrem na velkých závodech. Zde lídrem nebude, tím je Rafal Majka a startuje také Davide Formolo, se kterým by König měl jet Giro ďItalia. Výkon Leopolda Königa na Tirrenu bude před celou sezónu podstatný, ukáže se, zda se po všech zdravotních problémech dokáže vrátit do formy. Držíme palce. 

Foto Sirotti