I s ohledem na skutečnost, že se závod termínově překrývá s dámským Giro d´Italia, tak nemůžeme na Tour de Feminin očekávat největší hvězdy světové ženské cyklistiky. Což ale vůbec neznamená, že neuvidíme krásnou, bojovnou cyklistiku, ke které terény šluknovského výběžku přímo vybízejí. A krom toho budeme moci na vlastní oči vidět nejlepší české cyklistky současnosti v čele s aktuální mistryní republiky Terezou Neumanovou.
Letošního ročníku se účastní 24 týmů.
Z toho je pět registrovaných pod hlavičkou UCI: španělský Massi Tactic, v jehož dresu bude s číslem jedna obhajovat vítězství z posledního uskutečněného ročníku z roku 2019 norská cyklistka Vita Heine, dále britský Drops Le Col s/b Tempur, norský Coop - Hitec Products, nizozemský Parkhotel Valkenburg a kanadský Macogep Tornatech Girodins de Bordeaux.
Dále na startu uvidíme šest národních celků: český, slovenský, slovinský, belgický, německý a nizozemský.
Zbylou část startovního pole tvoří klubové celky: pět nizozemských (NWVG-Uplus, Restore Cycling Team, W.V.Schijndel, Watersley R&D Cycling Team a Team Loving Potatoes), tři německé (Team Stuttgart, Team d.velop Ladies a WheelDivas Cycling Team), dva české (Team Dukla Praha Mix a MIX Team CykloTrener) a po jednom z Francie (Vélo Club Morteau Montbenoit), Polska (Mat Atom Deweloper Wrocław) a Maďarska (Lotus Cycling Team).
Český národní tým by měl startovat ve složení Nikola Nosková (SD Worx), Tereza Neumanová (Burgos Alimenta), Gabriela Bártová a Naďa Voráčová (Tufo Pardus Prostějov), Barbora Parmová (TJ Stadion Louny) a Tereza Vaníčková (Brilon Racing Team MB), přičemž Bártová s Parmovou jsou ve věku juniorek.
V týmu Dukly Praha bychom měli vidět mj. loňskou národní šampionku Jarmilu Machačovou a letos druhou na mistrovství České republiky Nikolu Bajgerovou.
Zajímavostí je, že v týmu CykloTrener by měla startovat vedle našich dívek i zkušená Italka Vittoria Bussi, která vyniká především v jízdě na čas. Letos v této disciplíně skončila na italském šampionátu na 6. místě.
Závod sestává ze čtyř etap.
Úvod obstará časovka jednotlivkyň. První závodnice se vydá na trať v 16:00 hod. Start i cíl je v Krásné Lípě a jede se na okruhu přes Doubici a Kyjov. Na 13 km se budou muset účastnice vypořádat s 215 výškovými metry.
Páteční etapa se jede také z Krásné Lípy do Krásné Lípy a provede cyklistky na 102 km Národním parkem České Švýcarsko, tzn. mj. přes Českou Kamenici a Hřensko zpět ke Krásné Lípě na okruh přes Vlčí horu, který si dají dvakrát. Jde o velmi zvlněnou etapu, celkem dívky nastoupají 1764 výškových metrů, přičemž mají vypsány 4 vrchařské a k nim 2 sprinterské prémie. Start je naplánován na 15:00.
I v sobotu se startuje v 15:00. Ovšem v Rumburku, kde bude i cíl. Etapa měří 111 km a je přibližně stejně náročná jako ta předešlá: 1510 výškových metrů, 4 vrchařské a 2 sprinterské prémie. Jede se na okruhu přes Šluknov, Lobendavu a Mikulášovice, který cyklistiky absolvují 2x.
Závěrečná etapa bude etapou královskou. Startuje ve Varnsdorfu, přes Jiřetín najedou závodnice v Rybništi na okruh přes tři kopce: Krásné Pole, Křížový vrch a Vápenku v Doubici a ten si dají 3x, aby finišovaly opět v Krásné Lípě. Na 115 km čeká 2189 výškových metrů, 9 vrchařských prémií a pouze jediná sprinterská. Start je naplánován na 9:55 hod.
Veškeré podrobnosti o závodě lze nalézt na www.tourdefeminin.com/cz/