Připomeňme si umístění našich reprezentantů do desátého místa. Mathias Vacek (Team Giorgi) vyhrál časovku v kategorii juniorů. Pavel Bittner (Mapei Merida Kaňkovský) v téže kategorii v závodě s hromadným startem dojel o pár milimetrů druhý (viz titulní foto). Medailovou sbírku zkompletoval 3. místem v silničním závodě kategorie U23 Vojta Řepa (Topforex Lapierre).

Do desítky nejlepších se umístil Pavel Bittner 7. v časovce juniorů, juniorka Kristýna Burlová (Dukla Praha) v hromadném závodě na 8. místě a třikrát jsme brali 9. místo: Adam Ťoupalík v nejprestižnější kategorii v silničním závodě, Jan Bárta v časovce mužů elite a Jakub Otruba (všichni Elkov Kasper) v téže disciplíně v kategorii U23.

Kristýna Burlová, aktuální národní šampionka v časovce, objela oba závody. V časovce skončila 14. ze 24 účastnic, 3:28 za vítězkou. V silničním závodě podala velmi dobrý výkon, dojela osmá z 21 členné skupiny cyklistek, které měly stejný čas jako vítězka.

V kategorii juniorů startovali v obou disciplínách pouze dva výše jmenovaní. A vezou zlato a stříbro! V časovce dojel Pavel Bittner 7. V silničním Mathias Vacek v závěru významně pomohl Bittnerovi ke stříbru!

Mathias Vacek

U dívek do 23 let jsme časovku neobsazovali. Do silničního závodu nastoupily dvě: Petra Ševčíková (Dukla Praha) silniční závod nedokončila, Veronika Jandová (WCC Team) dorazila do cíle jako předposlední z těch, které projely cílovou čarou, téměř 9 minut za vítězkou.

V U23 mužů jsme byli naladěni především na úspěch v časovce v podání Jakuba Otruby. Jeho 9. místo je jeho nejhorším umístěním v této kategorii na ME. S ohledem na to, že letos v této kategorii končí, jde spíše o umírněné zklamání. 19-ti letý Petr Kelemen, který v této kategorii na rozdíl od Jakuba letos začíná, dojel v časovce 26. z 35 a v silničním závodě dokončil dvě místa za Jakubem Otrubou (26.) v 56 členné skupině, která dorazila do cíle těsně za vedoucí trojicí.

Do silničního závodu U23 jsme postavili plný počet šesti lidí. Kromě jmenovaných z časovky to byl ještě Petr Klabouch (Topforex Lapierre), který dokončil 62. 30 vteřin za vítězem, a dva sprinteři Tufo Pardus Prostějov Babor a Bárta, ti ale závod nedokončili. Mimořádný výkon podal Vojta Řepa a odměnou mu bylo skvělé třetí místo!

Ani ženy se časovky neúčastnily. V silničním závodě dopadly obdobně jako třiadvacítkářky: Jarmila Machačová ani Nikola Bajgerová (obě Dukla Praha) závod nedokončily, Nikola Nosková (Équipe Paule Ka) dojela na 40. místě v hodně početné poslední skupině, kde bylo i několik známých jmen (Dideriksen, Koppenburg), a připsala si téměř 12 minut ztráty za vítěznou dvojicí.

Pavel Bittner

Do časovky mužů elite nastoupil pouze Jan Bárta, který na domácím šampionátu našel přemožitele jen v Josefu Černém, který ale musel na pokyn svého týmu CCC startovat na jiném cyklistickém podniku. Honza Bárta dokončil 9., a přestože jde o jeho dosud nejlepší umístění na ME, očekávání bylo ale nejspíš vyšší. Je pravda, že za ním skončilo několik známějších jmen, jako Anthony Roux (Groupama-FDJ) či Rui Costa (UAE), ovšem ani v jednom případě nejde o časovkářské specialisty.

Nominovaný časovkář byl automaticky nominován i do silničního závodu. Reprezentační trenér Tomáš Konečný se vyjádřil, že byli nominováni ti nejlepší, které na takový typ trati aktuálně máme k dispozici. Platí to pro všechny s výjimkou Zdeňka Štybara (Deceuninck-Quick Step), který se chystal na Tour de France, kterou ale nakonec kvůli zranění šlachy bohužel nepojede. Pravdou ovšem je i to, že mistrovský závod elite absolvovala celá řada špičkových cyklistů, kteří se následně přesunuli na Tour de France: namátkou Matteo Trentin, Greg van Avermaet, Giacomo Nizzolo, Jasper Stuyven či Benoit Cosnefroy.

Závod sice ovládaly silné týmy, ale naše dresy byly v průběhu závodu vidět, byť povětšinu času spíše v zadnější části hlavní skupiny. Petr Vakoč (Alpecin-Fenix) bohužel nedokončil kvůli pádu, přitom byl společně s Adamem Ťoupalíkem jedním ze dvou chráněných jezdců. V posledním okruhu se ale klukům podařilo natlačit víc dopředu. Těsně před finišem bylo možno pozorovat, kterak Dan Turek (Israel Cycling Academy) pracuje ve špici cíleně pro Adama, který nakonec v konkurenci špičkových sprinterů dokončil na výborném 9. místě!

Jan Bárta se také přimotal do pádu, závod ale dokončil, ovšem se ztrátou 9:37 na vítěze. Michael Kukrle (Elkov Kasper) si na 67. místě připsal ztrátu 5:31. Dan Turek po odvedené práci už nesprintoval, takže byl klasifikován na 31. místě s odstupem 9 vteřin. Velmi dobrý výkon českého týmu podtrhl Dominik Neuman (Elkov Kasper) na 17. místě v čase vítěze.

Vojta Řepa

Při tvorbě statistické bilance ignorujme smíšenou štafetu, které se zúčastnilo pouhých šest týmů, přičemž v mužských sestavách se to hemžilo „neznámými" jmény. Vítězní Němci sestavili mužskou část ze tří borců hájících barvy kontinentálních týmů.

Pokud bychom vítězi každé disciplíny připsali 10 bodů a desátému 1 bod, pak by pořadí národů vypadalo takto: Nizozemsko 105, Itálie 97, Německo 89, Belgie 64, Francie 60 a Česko 40! Za námi jsou z tohoto pohledu Švýcaři (34), Dánové (27), Norové, Poláci (oboje 20), Britové, Španělé (oboje 14) atd.

Kdybychom se soustředili jen na muže, pak by pořadí vypadalo následovně: 1. Německo 44, 2. Itálie 42 a 3. Česko 37 bodů! Za námi Belgie (29), Francie (28) a pak už velký odskok. Například Nizozemsko pouze 20 bodů, Dánsko 19.

A to nejlepší nakonec: měřeno získanými medailemi v mužských kategoriích Norsko 2-0-0, Česko 1-1-1, Dánsko a Švýcarsko 1-1-0, Itálie 1-0-1, Francie 0-2-0, Německo 0-1-1, Belgie 0-0-3.

Adam Ťoupalík

Pro naši zemi jde o jeden z mimořádně úspěšných šampionátů. S ohledem na to, že medaile jsme získávali v juniorech a kategorii U23 a že i muži elite předvedli velmi dobrý výkon, tak se nejbližší budoucnost české cyklistiky v mezinárodním srovnání jeví optimisticky.

A ještě jeden poznatek mistrovství přineslo: jestliže to ještě nedávno vypadalo, že úspěchy budeme sbírat spíše v ženských kategoriích, tak tento šampionát přinesl úplně opačné zjištění.

A vzpomeneme-li, jakým způsobem závodili junioři na mistrovství republiky v Plzni a co předvedli třiadvacítkáři Vojta Řepa a Jakub Bouček (Topforex Lapierre) při závodě elite v Mladé Boleslavi, pak umírněný optimismus dostává pevné základy.