Zdálo se, že po třetí, královské etapě je vše podstatné rozhodnuto. Zvláště když poslední etapa nepatřila profilově k nejtěžším. Na 150 km z Trhových Svin do Jindřichova Hradce převýšení "pouze" 1900 metrů. Pro profesionály nic převratného. A to ještě většina nastoupaných metrů se odehrála v první polovině etapy. Poslední ze čtyř vrchařských prémií byla už na 91. km. Přesto ke změnám došlo a v některých případech k podstatným. 

Zprvu se jako většinou obvykle odehrál zápas o účast v úniku. Ten se rodil kolem první z vrchařských prémií, která byla umístěna na 19. km v Hojné Vodě. Vyhrál ji muž v puntíkatém Casper van der Woude z nizozemského Metec - SOLARWATT p/b Mantel. Třetí projel prémií Martin Voltr (Pierre Baguette) a pátý žluťák Marcin Budziński z polského kontinentálního Mazowsze Serce Polski. Tihle dva do úniku nenaskočili, ale ostatní tři, kteří tu bodovali, se součástí úniku stali. 

Únik byl nakonec pětičlenný, protože se do něj dotáhli ještě Michael Kukrle (Felt-Felbermayr) a Victor van de Putte z belgického cyklokrosového týmu Deschacht - Group Hens - Containers Maes. A protože spolupracovali velmi dobře a nikoho v GC moc neohrožovali, vydrželi sice s minimálním náskokem, ale až do cíle!

Nejnenasytnější byl Casper van der Woude. Vyhrál všechny další tři VP a nakonec i cílový spurt! I všechny tři rychlostní prémie měly jediného vítěze, jímž byl Victor van de Putte, za což byl odměněn zeleným dresem nejlepšího v bodovací soutěži. Michael Kukrle po prémiích moc nešel, zato o etapu zájem měl značný. Takže to nejprve opakovaně zkoušel v posledních 15 km sólovým nástupem, a když to nevyšlo, soustředil se na spurt. My už tedy víme, že na vítězství to nevyšlo, ale na pódium v podobě 2. místa ano!

Michael Kukrle: "Nejprve odjeli dva lidi. Kluci z Mazowsze a Elkovu už nikoho dalšího pustit nechtěli. Jenže pak se pokusil odjet ještě jeden člověk a začalo se znovu nastupovat. Moje žena má dneska narozeniny, tak jsem se chtěl dostat do úniku. Vzhledem k tomu, že jsem měl v průběžném pořadí větší ztrátu, tak mě nechali. Pak nás dojeli ještě dva další a mezi nimi Van de Putte. Takto jsme se sjeli zhruba 5 km po první vrchařské prémii a po většinu etapy dobře spolupracovali. Kolem 15 km do cíle jsem to zkusil třikrát roznastupovat, ale nepodařilo se mi odjet. Pak už jsem se soustředil na sprint, ale spíš jsem čekal, že nás zezadu dojedou. Nakonec to vyšlo takto, tedy na 2. místo."

Etapa, která pro vnějšího pozorovatele mohla vypadat na hromadnou koncovku, tak nejenže skončila úspěchem celodenního úniku, ale balík přijel potrhaný jak cár papíru. Za první pěticí dojela se ztrátou 8 vteřin šestice, kde byli mj. žlutý Budziński, Matyáš Fiala, na kterého před etapou hodně sázel ATT Investments, ale hlavně Lukáš Kubiš (Elkov-Kasper). Což se nakonec ukázalo jako mimořádně podstatné!

Další čtyři vteřiny zpět dorazili ve dvojici Martin Voltr s dvojčetem Marcina Tomaszem Budzińskim, 29 vteřin zpět osamocený Matthias Schwarzbacher (ATT Investments) a za ním 4 vteřiny 20členná skupina s pěti českými jezdci: Dominikem Neumanem (ATT Investments), Danielem Vysočanem (Pierre Baguette) a třemi jezdci Elkov-Kasper Jakubem Ťoupalíkem, Michaelem Borošem a Tomášem Přidalem. Čímž jen potvrdili svou dominanci v soutěži týmů, když druhý v pořadí Santic-Wibatech porazili o víc jak 4 minuty!

A jelikož v této skupině dojeli i Piotr Pekala a Michal Paluta (oba Santic-Wibatech), 2. a 4. muž průběžného pořadí před poslední etapou, a zároveň třetího v průběžném pořadí Riccarda Zoidla (Felt-Felbermayr) postihl v posledních 10 km defekt a už se nestihl vrátit dopředu, poskočil Lukáš Kubiš na konečné 2. místo!

Lukáš Kubiš: "Před etapou jsem na třetí místo ztrácel jen málo, tak jsme ho chtěli získat. Patnáct kilometrů před cílem jsme to roztrhali na větru a já zůstal vpředu se žluťákem a pár dalšími lidmi. Velký dík tak patří celému týmu, protože oni to byli, kdo to roztrhal a rozhodl! Děkuji jim i za celou sezónu. Tohle byly naše poslední závody, už čekají jen mistrovství Evropy a světa. O to víc jsem rád, že jsem se mohl rozloučit pódiem v GC a v podstatě na domácích silnicích."

Bezprostředně pod stupni vítězů dokončil etapák jako nejlepší český jezdec Martin Voltr, jehož tým Pierre Baguette může být s celkovým vystoupením nadmíru spokojený. Vždyť kromě 4. místa v konečném pořadí získal Andrej Líška etapu, Daniel Vysočan coby 6. v GC získal bílý dres nejlepšího jezdce do 23 let, Martin Voltr přidal navíc i 2. místo ve vrchařské soutěži a tým byl klasifikován na 3. místě!

Martin Voltr: "Pokusili jsme se dnes ještě zabojovat o pódium. Útočili jsme 15 km před cílem a odjeli jsme v dost redukované skupině. Bohužel mi to stačilo jen na 4. místo v konečném pořadí. Nicméně celý závod hodnotíme kladně, myslím, že jsme byli hodně dobře vidět. Navíc v týmu byla dobrá nálada a celý etapák jsme si užili."

Celkovým vítězem se stal Marcin Budziński, třetí příčku obsadil Piotr Pekala.  Marcin Budziński je 26letý polský cyklista, který dosud jezdil na kontinentální úrovni, z toho poslední čtyři roky za Mazowsze Serce Polski. Okolo jižních Čech je jeho druhý vítězný etapový závod, tím druhým byl turecký Tour of Mersin (2.2), který absolvoval letos v dubnu. Letošní sezóna je vůbec zatím jeho nejúspěšnější, kromě obou etapáků vyhrál i dvě slovinské jednorázovky GP Brda-Collio a GP Slovenian Istria (oba 1.2), byl také druhý v etapě Tour of Qinghai Lake (2.Pro) i při Silesian Classic (1.2), kde byl lepší pouze Jakub Otruba (ATT Investments) atd.

Celý závod se mimořádně vydařil. Počasí, krajina, konkurence, skladba etap, bojovný průběh, zajištění a organizace, doprovodný program, množství diváků a celková atmosféra, jakož i vystoupení českých závodníků, resp. týmů, to vše udělalo z letošního ročníku Okolo jižních Čech mimořádný zážitek.

A mimořádný respekt tak patří organizačnímu týmu v čele s Janem Hájkem, jehož letos podpořil i Český svaz cyklistiky, Národní sportovní agentura a mohl se dokonce opřít i o služby Police České republiky, byť té pražské, když už ne jihočeské.