Takže po první zrušené etapě, druhé, která rozdala karty do podoby dnešního předstartovního průběžného pořadí, a dvou sprinterských přišlo na řadu vyvrcholení v podobě časovky jednotlivců.
19,6 km ze Saliru do Alto de Malhãa, převýšení 367 metrů, což mělo na svědomí především závěrečné 2,1 km dlouhé stoupání o průměrném sklonu 9,3 %. Jenže bylo nepravidelné. Úvodních 1,2 km se pohybovalo kolem 12 % s maximem přes 14 %, pak přišlo 600 trochu volnějších metrů, aby se poslední třístovka zvedla k 12 %!
Rozdíly mezi jezdci první patnáctky průběžného pořadí nebyly i s ohledem na charakter časovky nijak fatální. Oním 15. byl Mathias Vacek (Lidl-Trek) a na zatímního lídra Jana Christena (UAE Emirates - XRG) ztrácel +0:34. O místo za ním se nacházel Max Poole (Picnic PostNL), ale tam už byl na Christena větší odskok +1:03 min.
Pouhé 4 vteřiny ztrácel na Christena jeho týmový kolega João Almeida, 7 Laurens De Plus (INEOS Grenadiers) a 14 další borec UAE Emirates-XRG António Morgado. Na 6. místě se nacházel Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike) s odstupem 20 a jedno místo a 3 vteřiny za ním Primož Roglič (Red Bull - BORA - hansgrohe).
První mezičas byl umístěn na 8. km. Nejrychlejší tu byl Filippo Ganna (INEOS Grenadiers), jen o několik tisícin byl pomalejší Mathias Vacek. Jonas Vingegaard tu měl 5. mezičas s odstupem 6 vteřin na Gannu. A byl rychlejší o 26 vteřin než další mimořádně sledovaný závodník Primož Roglič.
Podruhé se měřil mezičas na úpatí cílového stoupání. Tady už byl nejlepší Wout van Aert (Visma | Lease a Bike), který se do této pozice vyšvihl z 3. místa na prvním měřeném bodě. Vingegaard na něj ztrácel 16 vteřin, ale byl už 4. nejlepší. Na Rogliče, který tudy projel až jako 30., najel dalších 26 vteřin. Mathias Vacek klesl na 6. místo (+0:24).
V cíli, kam se někteří vydali na klasickém kole, což ale nebyl případ Vingegaarda, bylo hodně věcí jinak. Dánský dvojnásobný vítěz Tour de France najel na týmového kolegu Van Aerta 27 vteřin a odsunul ho na konečné 2. místo. Na 3. se pak z 10. na druhém mezičase prodral Antonio Tiberi (Bahrain-Victorious). Roglič si buď nerozložil optimálně síly nebo trénoval, protože cílový výjezd zvládl o 3 vteřiny rychleji než Vingegaard, což mu ale stačilo jen na 12. místo.
Ukázalo se, že mladý Jan Christen je vynikající vrchař, ale má zatím ještě potíže s vyrovnaností výkonů, jakož i s jízdou na čas. V celkové klasifikaci klesl až na 10. místo. Lépe je na tom v tomto směru João Almeida. Časovku zvládl jako 6. nejlepší, což mu stačilo na uhájení konečného 2. místa. Obdobně i Laurens De Plus (INEOS Grenadiers) si uchoval pozici na stupních vítězů coby 3. v etapáku nejlepší. Primož Roglič klesl o jedno místo na konečné 8.
Do bílého dresu se výbornou časovkou, v níž skončil 4. a stejná příčka mu patří v konečném pořadí, propracoval před oba jezdce UAE Emirates-XRG Jana Christena i Antónia Morgada v lednu čerstvě 22letý Romain Grégoire (Groupama - FDJ).
Mathias Vacek si také polepšil a to o tři příčky, takže ze Španělska odjíždí s dalším výborným výsledkem, tentokrát s 12. místem ve špičkové konkurenci nejlepších světových jezdců, když na vítěze ztratil +1:16 min.
"Byla to moc pěkná časovka, moc jsem si to užil," usmíval se Vingegaard v bezprostředním rozhovoru po časovce. "Taková časovka mi vyhovuje, ale samozřejmě záleží i na nohách. Nemůže to být tak pěkná časovka, když máte špatné nohy, ale já jsem je měl skvělé a jsem rád, že jsem to mohl takto dokončit."
"Byl to velmi dobrý den pro mě i pro tým. Jsem nesmírně šťastný a velmi hrdý. Moje dcera mi dnes ráno řekla, že musím vyhrát, což mi dodalo další motivaci. Chtěl jsem vyhrát pro ni," pokračoval Vingegaard.
Nyní ho čeká závodní pauza, k dalšímu závodu nastoupí 9. března při Paris-Nice. "Cítím se dobře. Těším se na další část sezóny," zakončil rozhovor 28letý vítěz dosavadních 9 etapových závodů.