Závěrečná etapa Baltic Tour se jela z Valgy do Valgy a měřila 167 km. A začalo se za psího počasí: déšť, chladno i vítr.

Počasí nejprve mírně brzdilo aktivity v pelotonu, ale důležitý okamžik nastal 97 km před cílem. To rozjeli Švédové na větru tempo a rozpojili hlavní skupinu. Následně se do tohoto úsilí zapojili kluci z Topforexu a došlo k další redukci.

Zpočátku žádný další tým nejevil snahu zapojit se do kolotoče. Posléze to zkusili cyklisté DT Groupama – FDJ, ale pak na čelo najeli borci HRE Mazowsze a celé to nejprve zastavili. Když zjistili, že jejich sprinter Räim nemá potíže, tak si to ale rozmysleli a ve třech útočili, ale k výraznějšímu dělení nedošlo, i když si všichni museli pořádně hrábnout.

84 km před cílem z této obtížné situace dokonce odjela na výkon trojice, kde ve společnosti závodníka z DT Uno-X a Mazowsze byl i Petr Fiala.

50 km před cílem z úniku cíleně vycouvali jak Polák Banaszek, tak o pár kilometrů dál i Petr Fiala. Oba byli nebezpeční z hlediska pořadí a tým Groupama – FDJ Conti držel únik do minuty, takže bylo očividné, že by je dojel. Krom toho už nebyly na trati žádné prémie, kde by uprchlíci získali další body, takže se stáhli do pelotonu, aby byli v závěru k dispozici svým sprinterům.

Nor Johansson se tak na čele osamostatnil, a jelikož na vedoucího závodník ztrácel před etapou téměř 7,5 minuty, peloton jeho náskok zas tak moc nevzrušoval a dostal časový polštář až ke 3 minutám. A odstup byl natolik komfortní, že mu stačil na vítězství v etapě.

Ve spurtu se již potřetí na 2. místo prosadil lídr průběžné klasifikace Novozélanďan Pithie z Groupama – FDJ Conti a bez potíží tak uhájil konečné vítězství.

Z našich se v etapě umístil nejlépe Tomáš Bárta na 8. místě. Stejná příčka mu patří i celkově a v mladících se posunul na pódium: 3. místo! Petrovi Fialovi jeho dnešní aktivita vynesla konečné 7. místo.

Všichni kluci z Topforexu dojeli v hlavní skupině se ztrátou 46 sekund na vítěze. Což mj. znamenalo, že Topforex ATT Investments udržel výbornou 5. pozici mezi týmy, když v konečném sčítání má stejný čas jako další čtyři, které ostatním na prvních pěti místech časově odskočily: Uno-X, FDJ, Ampler a Mazowsze.

Petr Kaltofen (na snímku stojící vpravo): „Velmi dobře uspořádaný a organizačně zvládnutý etapák. Silná konkurence, v národních týmech jeli lidi, kteří mají zkušenost s úrovní Pro nebo dokonce World. Vysoké rychlostní průměry svědčí o úrovni startovního pole, počasí také moc nepřálo, takže jednoduché to určitě nebylo. Naším hlavním cílem bylo dostat se na pódium v kategorii do 23 let a mít do deseti jednoho až dva lidi. A oboje se podařilo. Takže za nás spokojenost!“