První etapa Baltic Chain Tour (2.2) byla dlouhá 165 km a vedla z Tallinu zpět do Tallinu. Jak už to v Estonsku chodí, cyklisté v rámci etapy nastoupali jen něco přes 600 výškových metrů. Ale to vůbec neznamenalo, že by šlo o nudnou záležitost. Od startu se ostře závodilo, o čemž svědčí průměr po dvou hodinách jízdy, který dosáhl 51 km/hod.

Začalo se za deště a chladna, v druhé části cyklisté na sluníčku oschli. První vážnější akci vyprovokovali za deště a na větru už 10 km po startu cyklisté polského Mazowsze, když odpojili zhruba dvanáctku lidí. Ale v pelotonu dokázalo spojit síly vícero týmů, takže tato nebezpečně vypadající akce vzala zhruba po 20 km za své.

85 km před cílem se po mnohočetných pokusech podařil únik čtveřice jezdců, ale i on po 20 km skončil.

65 km před cílem to spadlo těsně za špicí pelotonu, což havní skupinu rozpojilo na více částí, přičemž v čele se ocitla jednáctka, kde měli početní převahu a největší aktivitu vyvíjeli mladíci z development týmu Groupama - FDJ. S nimi ale byli ve skupině i dva borci Topforexu, ostatní tu měli po jednom závodníkovi.

To, že vepředu zůstali dva kluci Topforexu, nebyla náhoda, protože po celou etapu jeli velmi aktivně a neustále se pohybovali kolem čela balíku, případně ve skupinách, které se pokoušely odjet. Po 20 km i tento pokus ale skončil.

Následně 33 km před cílem odjel sólově Flaksis z reprezentace Lotyšska a vydrželo mu to víc jak dalších 20 km. Na jeho sjetí se podíleli zpočátku výhradně cyklisté FDJ, ke kterým se posléze připojili cyklisté Topforexu. Takže i jejich zásluhou tento únik nedošel naplnění.

Do  cílové rovinky se tedy blížila sice početně redukovaná, ale stále početná hlavní skupina. Závěr byl velmi technický, do cílové rovinky se najíždělo pravoúhlou zatáčkou z jednoho úzkého pruhu a právě v této pasáži Tomáš Bárta spadl zhruba z 5. pozice. O to větší škoda, protože podle jeho slov se dnes cítil velmi dobře.

Samozřejmě dostal čas vítěze, a navíc body z prémie, kdy za odjetým Lotyšem vyhrál spurt pelotonu, mu zajistily průběžné 9. místo 8 vteřin za vítězem etapy a po dnešku lídrem závodu Švédem Kvistem. Což v mladících pro Bártu znamená 4. pozici. Nejdůležitější je, že si z pádu neodnesl žádné zranění a zítra může pokračovat v závodě.