Vandeputte, mimochodem týmový kolega Van der Poela z Alpecinu, odjel sám. A vydržel na čele až do konce. Letos se rozjel pilně, v posledních týdnech ovšem chyběl – vynechal Dublin, jel zbytečně na Sardinii a pak onemocněl. Už vyhrál letos dva závody, ale světový pohár, ten slavil 24letý borec poprvé. „Můj nejlepší den na kole. Cítil jsem se silný fyzicky, technicky i psychicky,“ usmíval se muž, který dokázal často těsně nevyhrát… „Měl jsem malý náskok, a tak jsem nečekal a vyvíjel tlak na ostatní. Tohle vítězství v tenhle čas mi dodalo hodně morální síly do dalších závodů,“ dodal bývalý mistr světa do 23 let.
Za ním se v blátě nejlíp pohyboval Felipe Orts Lloret (Ridley), který se dotáhl až na 9 vteřin a na druhém místě také on zajel své historické maximum. Třetí pozici si vybojoval Pim Ronhaar (Bolise Trek Lions) před vracejícím se Eli Iserbytem (Pauwels Sauzen/Bingoal). Nejlepší výsledek sezóny zapsal na 5. místě Cameron Mason (Cyclocross Reds, -58), sedmé místo stačilo Michaelu Vanthourenhoutovi (Pauwels Sauzen) k udržení vedení v průběžném pořadí. Naopak opět se trápil až 16. mistr Evropy Thibau Nys (Baloise Trek Lions, -3:09). Michael Boroš (Elkov/Kasper) dojel 21. (-3:35), tedy na 5 bodech. Poprvé se ukázal vítěz českého poháru Marek Konwa (AŠ Mladá Boleslav), v rekordně početném 66členném poli (žen bylo dokonce 90!) zůstal 34. (-6:35).
Juniorka Bukovská patří mezi světovou elitu
Že má Marie Schreiber (SD Worx) výborné starty, to se ví, ale že vydrží až do cíle? To nečekal nikdo! Přestože chyběla mistryně světa Fem van Empel (Visma/LaB), která si při tréninku nabourala koleno. Schreiber vedla po prvním kole o 11 vteřin, ve druhém už o 30. Za ní stahovala díru skupinku, ale vážně to vzala jen Lucinda Brand (Baloise Trek Lions). Nedosti, před posledním okruhem chybělo 19 vteřin (v cíli pak zůstalo 20). Po čtyřech letech nevyhrála světový pohár nizozemská cyklokrosařka!
„Nemám slov, teprve teď patřím opravdu mezi nejlepší na světě,“ radovala se Schreiber. „Čekala jsem, že mě dojedou, ale pořád se neblížily a tak jsem si pomyslela: můžu vyhrát. Pak jsem byla nervózní, abych neudělal chybu. Ale přestože jsem se nějakých v závěru dopustila, nohy byly dobré a dokázala jsem to,“ povídala a přiznala, že má za sebou těžké dny, neboť ve středu jí umřel pes.
Třetí zůstala stejně jako minulou neděli Puck Pieterse (Alpecin, -28). Až osmá dojela Ceylin Carmen del Alvarado (Fenix/Deceuninck, -1:53). Kanadská naděje, teprve 19letá Ava Holmgren byla 15. (-3:31), stále se drží belgická veteránka a legenda Sanne Cant 18. (Crelan/Corendon, -4:29). Kateřina Douděrová (BB.com) skončila 55., nedokončila třeba donedávna úspěšná Italka Sara Casasola (Crelan/Corendon).
Z početného českého reprezentačního týmu všech kategorií tedy uspěla jen stříbrná evropská juniorka Barbora Bukovská, která skončila druhá (-31). Předstihla ji pouze Rafaelle Carrie z Kanady.
Reprezentační kouč Michal Bednář chválil všechny české juniorky. „Barbora sice měla horší start, ale na výkonnost si to dojela, to byla bomba. Špatně nejela také Grohová (11.), na to že jezdí v této kategorii prvním rokem, tak je to hodně dobrý výsledek. A Amálie (Gottwaldová, 15.) měla nějaké problémy se šlachou v ruce, přesto zabojovala,“ ocenil. Ještě 16. dojela Hana Viková. Bukovská byla osmá už na světovém poháru v Dublinu a průběžně ji patří mezi juniorkami čtvrté místo, Gottwaldová se drží desátá.
Zato „kluci jeli asi to, na co měli,“ dodal kouč. Což je málo. Nejlepší junior Tomáš Hájek skončil 24. (-3:06), nejlepší U23 Matyáš Fiala 20. (-3:40).
Světový pohár pokračuje v neděli (22. 12.) v belgickém Zonhovenu, kde se vrací Mathieu van der Poel a měla by startovat i Zemanová, vysílá Eurosport. V pondělí se jede Superprestige v Molu, kde by se měl představit poprvé v sezóně také Wout van Aert.
Průběžné pořadí SP elite po 4 odjetých závodech
Muži: 1. Vanthourenhout 124, 2. Aerts 96, 3. Ronhaar 86, 4. Iserbyt 84, 5. Orts 84, 6. Sweeck 78,… 24. Boroš 21.
Ženy: 1. Brand 130, 2. Schreiber 105, 3. Van Empel 89, 4. Backstedt 80, 5. Vas 80, 6. Alvarado 79.