Už loni jsem vyzkoušeli nejvyšší model dresu Pro SL II od značky Endura a se střihem, materiály, zpracováním i designem jsem byl hodně spokojený. Dres používám stále, patří do mého základního cyklistického šatníku. Letos testuji ještě o něco lehčí dres Pro SL Lite. A opět jsem spokojený.
Endura umí šít skvělé oblečení do deště, zimy a celkově nepříznivých podmínek. Od firmy ze Skotska se to očekává. Ale také teploty nad 30 stupňů jsou poměrně nepříznivé. Zejména pro mě, který ve velkých vedrech trpí víc než v chladu.
Lehké materiály
Dres Pro SL Lite se proto letos vyloženě hodí. Oproti Pro SL II je z lehčích a více odvětraných materiálu a liší se i v dalších věcech. Přední a boční panely jsou vyrobeny z velmi jemného, síťovaného materiálu, který rychle odvádí teplo a maximálně využívá proudění vzduchu pro ochlazení. Zadní část dresu je vyrobena s použitím tkaniny Translite, která vyniká v odvádění potu od pokožky. Trochu jiný je také střih, rukávy jsou o trochu kratší a zcela chybí límeček.
Materiál Translite je průhledný, ale odpovídá ochraně proti slunečnímu záření UPF25, to znamená, že se nemusíte bát spálených zad po celodenní vyjížďce na slunci. Přední panel průhledný není a je to jedině dobře. Rukávy jsou vyrobeny z Lycry a kvůli aerodynamice přiléhají těsně k rukám. Aby byl dres co nejlehčí, jsou použity lepené švy.
Několikrát jsem se přesvědčil, že takto odvětraný dres je ve vedru nesmírně praktický. Letošní léto už nabídlo několik tropických dní a v těch si to na kole zrovna moc neužívám. Zatímco v jiných dresech bych už dávno jel s rozepnutým zipem (a vlající trikot není zrovna aero), v tomto jsem vydržel mnohem déle se zapnutým zipem. Ano, není to zrovna vědecká metoda, jak změřit účinek odvětrání a odvodu tepla, ale ze subjektivního pohledu má použití lehčích materiálů smysl.
Dobrý střih i zpracování
Střih dresu je úzký, to znamená, že obepíná tělo, ale nesnaží se o nějakou kompresi, která by vás omezovala v pohybu. Se svými 175 centimetry jsem testoval velikost M a seděla velice dobře. Jak dobře vám střih sedne je samozřejmě velmi individuální, ale díky použitým materiálům je dres upnutý a aerodynamický, přesto nikde netlačí a neomezuje v pohybu. Nízký límeček, který se směrem dopředu ztrácí je praktický, větší by ve vedru jen zavazel.
Vzhledem k minimalistickému přístupu při vaření dresu jsou na zádech tři jednoduché kapsy. U dresu Pro SL II jsem ocenil zavírací boční kasičku na zip, lehčí Pro SL Lite ji nemá. Osobně přiznávám, že mi zavírací kapsa trochu chybí, většinou do ní vkládám telefon a nemusím se bát, že mi někde v terénu, nebo při přeskakování překážek vylétne z kapsy. Ale je pochopitelné, že na odvětraném letním dresu návrhář nechtěl vrstvit více materiálu přes sebe. Bohužel kapsy jsou trochu příliš volné, sice se tak do nich vejde víc věcí, ale na druhou stranu můžou snáze vypadnout.
Jak je u Endury zvykem, zpracování je příkladné. Zip funguje perfektně, neměl jsem s ním nejmenší problém. Stejně kvalitní jsou i švy a všechny další detaily. V nabídce jsou dvě barevné varianty, testovaná grape a oranžovo-zelená aqua. Obě jsou divočejší, než je u velkých značek v poslední době zvykem. Názor na vzhled je vždy subjektivní, já ocenil světle modrou až šedou barvu na zádech dresu, která nepřitahovala sluneční paprsky.
Dres Pro SL Lite je nabízen v šesti velikostech od XS po XXL a stojí 2499 korun.
Pro:
Skvělý odvod tepla
Zpracování
Střih
Proti:
Pouze dvě barevné verze
Volnější kapsy