Základní data znějí následovně: 3 etapy, 530 km, 6400 m převýšení. Termín: 10.-13. září 2025. Trasa: Passau-Plzeň-Ústí nad Labem-Chemnitz. Pojede se hlavně na pohodu, skutečná social ride, to je hlavní idea. Taky spojit cyklisty z Polska, Česka a Německa, ale i odjinud, společným zážitkem, který se neodehrává jen v sedle kola, ale i v čase mimo něj. A poselství holubice míru zůstává symbolem i dnes, zase víc než dřív…
V polské Wroclawi se před dvěma lety vyráželo po koncertu kapely Bluszcz v Jižním parku. Spojení sportu a kultury, ostatně o něm přece byla svým způsobem i starořecká filozofie kalokagathia, tvoří základní myšlenku projektu už od jeho počátků. Tehdy v roce 2020 se vydalo 39 lidí z Chemnitz na 48hodinovou túru na kole do Berlína, aby tam podali nakonec úspěšnou žádost a jejich město, bývalý Karl-Marx-Stadt v éře komunistické NDR, se stal evropským hlavním městem kultury pro rok 2025.
Letos se jelo do Chemnitz z rakouského Bad Ischlu, evropského města kultury 2024, přes Lipno a Plzeň. Připojili se třeba i legendární handicapovaný cyklista Michal Stark nebo nezdolná německá Tour hvězda Jens Voigt, který proslul (nejen) tetováním Shut up, Legs… Předtím vedla trasa z polského Zgorzelce přes Mladou Boleslav a Plzeň opět do Chemnitz. Předcházející rok jen dvě etapy z Wroclawi přes Mladou Boleslav. Podobně i premiéra Chemnitz – Praha – Chemnitz v roce 2021.
Za rok se opět chystá ze známých tváří jedna z prvních ženských cyklistických hvězd a několikanásobná vítězka Tour de Feminin Hanka Kupfernagel nebo dlouholetý člen elitních stájí a bývalý evropský šampion František Raboň. Jak se můžete zařadit do pelotonu i vy? Přihlásit se na webu European Peace Ride.
Startovné 450 eur obsahuje oblečení na kolo – dres, kraťasy a bundu do deště, tři noclehy, i občerstvení a zabezpečení během závodu. Navíc doprava vlakem z Chemnitzu na start, pokud tam přijedete vlastním autem, abyste měli zaručený pohodlný odvoz domů. Pozor, počet míst je omezený. Ke startu v Passau se dokonce připojí i francouzský peloton, Peace ride získává celoevropský rozměr.
Důležitou roli dostanou i čeští pořadatelé. „Loni mě pozvali a moc se mi to líbilo. Obvykle absolvuji závody ve stálém stresu, ale tady si užiju příjemné pocity z cyklistiky. Všichni jsou nadšení z výkonu a party, i když se jelo z Bad Ischlu do Lipna autobusem vinou chumelenice a povodní, a pořádně se začalo až z Nepomuku,“ říká Simona Davídková, mezinárodní rozhodčí UCI, která se připojila k dosavadní české koordinátorce Lence Peters, profesí soudní překladatelce z Teplic, a chystají společně český „provoz“ jízdy.
„Pojede se ve třech balících podle odhadované výkonnosti, průměrná rychlost je 28 km/h. Chceme ale taky vyznačit zhruba desetikilometrový měřený úsek, kde by si mohli zájemci i zazávodit. Staví se společně na čůrání i občerstvení, v závěsu jede sanitka i sběrný autobus. Peloton chrání motomaršálové, policie a doprovodné vozy, ale jede se pouze ve svém pruhu, nezavírá se doprava. Proto ještě ladíme přesnou podobu trati na českém území,“ popisuje pravidla.
Saské město Chemnitz, česky Saská Kamenice, kde na úpatí Krušných hor žije čtvrt milionu obyvatel, už se pilně připravuje na výjimečný rok. Region se vyznačuje vysokou hustotou středověkých, renesančních a barokních hradů – třeba Rabenstein je nejmenším v celém Německu. Stejně jako divadelních, hudebních a uměleckých sbírek (nebo cyklistických stezek). Čtvrť Kassberg patří k největším secesním v celé zemi, za pozornost stojí Roter Turm z 12. století. Vynalezen zde byl třeba bandoneon, unikátní knoflíková harmonika. Pochází odtud známá krasobruslařka Katarina Witt nebo fotbalista Michael Ballack. A už sem jezdí třeba i Flixbus…