Po včerejším leteckém prologu první klasická etapa. 142 km, 1512 výškových metrů. Sice zvlněná, ale sprinterská etapa. A spurtem víc jak 80členné hlavní skupiny také skončila.

Po deštivém startu odjeli 4 lidi. Tři z německých týmů a jeden z rakouského Felbermayru. 19letému Vincentu Johnovi (Rad-Net) to vyneslo vedení ve vrchařské soutěži, protože první VP vyhrál a v druhé byl třetí.

Druhou VP (2 km, 5,2%) s vrcholem 25 km před cílem chtěli využít jezdci devo týmu Tudoru k roztrhání pelotonu, ale nebyli úspěšní. Všichni věděli, že tady to může být nebezpečné nejenom stoupáním, ale i úzkými cestami, takže byla spousta nervozity, všichni chtěli být co nejvíc vepředu, dost se padalo.

Uprchlíci byli dojeti tak, aby mohlo dojít na spurt, protože z vrcholu posledního stoupání to bylo do cíle vesměs z kopce. První dvě místa obsadili jezdci druhodivizního VF Group-Bardiani CSF-Faizané. Třetí dojel aktuální dánský šampion v kategorii U23 Rasmus Pedersen z devo týmu prvodivizního Decathlon AG2R La Mondiale. Zopakoval si tak třetí místo z Trofej Poreč.

Vítěz Mattia Pinazzi (22) si připsal druhé kariérní vítězství, loni vyhrál jeden dvojkový jednorázový závod v Itálii. Druhý Lorenzo Conforti (19) ještě mezi chlapy nic nevyhrál, ale má na kontě už čtyři druhá místa, jedno z letošní Trofej Poreč, přičemž v Umagu byl 4.

Nás zajímali především závodníci obou českých týmů. Bartosz Rudyk (ATT Investments) obsadil 5. a Lukáš Kubiš (Elkov-Kasper) 7. místo.

Průběžné pořadí před nejspíš rozhodující druhou etapou je totožné s pořadím v cíli první etapy. Vynecháme-li sprintery, pak nejlepší z Elkov-Kasper Přidal a Obdržálek ztrácí 13, vrchaři ATT Investments Riška 14 a Camrda 17 sekund na vedoucího závodníka, ale to není relevantní ukazatel, protože druhá etapa o sprinterech nebude.

V konkurenci druhodivizních a devo týmů je páté místo Bartosze dobrý výsledek. Dobře pro něj v závěru zapracoval Dominik (Neuman). V průběhu etapy odvedli dobrou práci další kluci. Cílem kromě spurtu bylo také, aby Camrda a Riška, na které pojedeme v sobotu, co nejvíc pošetřili, a to se podařilo,“ řekl  k etapě Jarda Friede, sportovní ředitel ATT Investments.

Kluci mě pod poslední kopec dovezli téměř ze špice, takže jsem si mohl víc vyhovět," komentoval závěr Lukáš Kubiš. "Sprintovat jsem začal příliš brzo, takže mě před páskou přelezla spousta lidí. Dal jsem to na plašáka, což mě mrzí, protože jsem neodměnil práci kluků.“

Sprinteři dostanou ještě jednu šanci, ale nebude to v následující etapě, která obsahuje na 140 km 2232 vertikálních metrů, rovin pomálu, 4 vrchařské prémie a cíl po 3,5 km se 7 průměrnými %, max 8% hned v úvodu.