Drát nebo bezdrát?
První, na co se při výběru cyklocomputeru nejspíše zaměříte je jeho instalace. Vybrat variantu s drátem nebo raději modernější bezdrátové řešení, které vám ušetří čas a možná i nějaké nervy při montáži zařízení na kolo?
Obě možnosti mají řadu svých pro a proti a správná odpověď, která by platila pro každého, neexistuje.
Obecně by se však dalo říct, že bezdrátová možnost je vhodná pro cyklisty, kterým jde spíše o orientační informace o výkonu a jednodušší montáž je pro ně větším lákadlem než na setinu přesná čísla.
Výhody drátových tachometrů:
- Nižší cena,
- přesnější propojení bez výpadku,
- přesnější výsledky.
Nevýhody drátových tachometrů
- Složitá montáž,
- Možnost přetržení kabelu.
Výhody bezdrátových tachometrů
- Jednoduchá montáž,
- bez zbytečných kabelů,
- jednodušší manipulace, pokud střídáte horské a silniční kolo
Nevýhody bezdrátových tachometrů
- Vyšší spotřeba baterií,
- možnost výpadku signálu,
- méně přesné měření.
Jak už jsme zmínili, obě varianty tachometrů mají svá pro a proti a jasná odpověď v tom, který je zrovna pro vás ten pravý, neexistuje. Záleží jen na vašich potřebách. Každopádně to, zda má cyklocomputer kabel či nikoliv, není zdaleka jediným faktorem, o kterém se při výběru budete rozhodovat.
Co všechno, kromě měření rychlosti a ujetých kilometrů, dnešní tachometry umí?
Funkce cyklocomputerů
Základní funkce tachometru nemusíme příliš představovat a rozebírat, přesto si je shrneme.
Ve své nejzákladnější verzi tachometr zobrazuje:
- čas a stopky,
- maximální rychlost,
- průměrnou rychlost,
- denní ujetou vzdálenost,
- celkovou ujetou vzdálenost,
- celkovou dobu jízdy.
To všechno jistě lidem, kteří jezdí spíše pro zábavu než výkony, bohatě stačí. Dnešní tachometry toho však už nabízejí mnohem víc.
Cyklistům, kteří často mění horské kolo za silniční a naopak, přijde vhod možnost přepínání mezi dvěma obvody kol.
Stejně tak se hodí i voděodolnost, pokud vás při cestě potká průtrž mračen, přijde ale vhod také při údržbě cyklocomputeru.
Mezi další funkce moderních tachometrů patří také například:
- přenos dat do aplikace v počítači,
- GPS,
- teploměr,
- výškoměr,
- měření kadence šlapání,
- měření srdečního tepu,
- počítání spálených kalorií,
- porovnávání momentální rychlosti s průměrnou rychlostí,
- podsvícení displeje,
- automatické funkce start/stop…
Výrobci se zkrátka předbíhají v tom, kdo cyklistům nabídne více funkcí, z čehož těžíme především my… Další výhodou tohoto závodu jsou také příznivé ceny, a to jak u tachometrů pro rekreační cyklisty, tak i pro profesionální závodníky.
Instalace tachometru na kolo
Tachometr se běžně instaluje na řídítka, můžete však zvolit i instalaci na podstavec kola.
Důležitá je především opatrnost při vedení kabelu k čidlu. Při montáži je nutné myslet na pohyb kola, aby se kabel při první jízdě nepřetrhl.
U bezdrátových modelů je pak nutné myslet především na vzdálenost mezi samotným tachometrem a čidlem. Ta by v žádném případě neměla překročit 80 centimetrů.
Pokud potřebujete více informací, než nabízí návod k vašemu tachometru, doporučujeme zhlédnutí videa od Cykodiskont.cz
Naše volba: Značka Cateye nabízí nízkou cenu a vysoký výkon
Cateye nabízí skvělý kompromis mezi nízkou cenou a skvělými funkcemi. Tachometry této značky jsou ideální volbou pro začínající cyklisty, ale například Strada Wireless RD310W ocení i pokročilí cyklisté už jen díky funkci pacer, která porovnává momentální rychlost s vaší průměrnou rychlostí.
VELO 9 VL820 je naopak drátové řešení pro cyklisty, kteří si vystačí sice se základními, ale za to velmi přesnými údaji. Stejně jako ostatním moderním cyklocomputerům, ani VELO nechybí automatická funkce AT, díky které nemusíte počítač při každém rozjezdu znovu zapínat. Cyklocomputer VELO oprávněně patří k nejprodávanějším tachometrům na trhu, který rekreačním jezdcům nabízí vše, co potřebují – a to za velmi příjemnou cenu.
Force hledí i na nejmenší detaily
Cyklocomputer Force WLS 12 patří mezi špičkové zástupce bezdrátových tachometrů. Cyklistům nabízí dvanáct funkcí včetně podsvíceného displeje. Česká značka Force si potrpí na detaily, což tento moderní bezdrát potvrzuje.
Nabízí nadstandardní přesnost přenosu signálu od čidla. Díky dostatečně velkému displeji na první pohled vidíte všechny potřebné informace. Největší předností je však naprostá intuitivnost ovládání, kterou nabízí většina výrobků této společnosti.
Pokud používáte více kol – například často střídáte horské a silniční, přijde vám vhod funkce nastavení pro dva obvody kol A/B. Nemusíte si tak pořizovat dva tachometry a díky jednoduché montáži nebudete mít těžkou hlavu ani s častou instalací.
Takovou možnost nabízí například computer FORCE WLS 20.
Značka FORCE nabízí kromě mnoha užitečných funkcí také širokou paletu barevného provedení a designu.