Tým Sunweb se v letošním roce musel poprvé obejít bez Toma Dumoulina. A dopadlo to nad všechny předpoklady. Celek Iwana Spekenbrinka dosáhl svým týmovým pojetím významných úspěchů. Získal tři etapy na Tour de France, jednu na Giro d´Italia, vyhrál Valonský šíp, Paříž - Tours, Bretagne Classic a obsadil druhé a třetí místo v konečném pořadí Gira. Rok to byl vynikající, i když chyběl velký lídr.
Spekenbrink pokračuje ve své strategii, ve které je tým vždy na prvním místě. Pokud se mu zdá být pro tým výhodnější nechat největší hvězdy doma, klidně to udělá a vybere třeba na Tour de France sestavu mladých, ale hladových jezdců. Tak to letos proběhlo právě na Tour de France. Očekávala se nominace Michaela Matthewse, který měl vyhrát aspoň jednu etapu, bojovat o zelený dres a navíc se připravit na odložené klasiky. Jenže Spekenbrink se se svými sportovními řediteli rozhodl jinak a uspěl. Cees Bol sice na nejlepší sprintery vůbec nestačil, ale Soren Kragh Andersen a Marc Hirschi získali tři etapová vítězství. Moc přátel si mezi soupeři neudělali, protože v únicích nestřídali, ale ochotně útočili.
Pro Matthewse byla změna jeho závodního programu poslední kapka a rozhodl se odejít rok před skončením smlouvy, vrací se do domácího Mitcheltonu. Pro DSM to ale velký problém není, má jiné opory a spoustu cílů. Marc Hirschi roste do role velké hvězdy, vždyť už letos, ve 22 letech, vyhrál klasiku Valonský šíp a bojoval o vítězství na Lutych - Bastogne - Lutych. Švýcar se v příštím roce soustředí na jednorázové závody, především ardenské klasiky a Olympijské hry. Celkové pořadí třítýdenních závodů prozatím neřeší. Na ty mají v DSM jiné závodníky.
Především Jaie Hindleyho, pouze 24letého australského vrchaře, který byl velmi blízko celkovému vítězství na Giro d´Italia. Byl nejlepším vrchařem letošního ročníku a o růžový dres přišel kvůli slabší časovce. Hindley je na svůj překvapivý výkon hrdý, ale také zůstává trochu zklamaný: „Byl jsem tak blízko vítězství. Ztratil jsem Giro o 39 vteřin, takže dává smysl, že jsem trochu zklamaný. Zažívám smíšené pocity, ale dominuje pocit hrdosti. Vyhrál jsem etapu, vezl jsem růžový dres. Před startem jsem doufal v první desítku a nakonec jsem téměř vyhrál. Bylo to šílené.'
Hindley má před dalšími sezónami jasný cíl, chce se zase o něco zlepšit a dosáhnout na celkové vítězství. „Pokusím se o ještě lepší výkon, ale to se snadněji řekne, než udělá. Grand Tours nejsou snadné. Musíte tvrdě trénovat a závodit a pak navíc potřebujete štěstí. Možná to byla moje jediná šance vyhrát třítýdenní závod, nevím, co se stane zítra,“ vysvětluje pro web Indeleiderstrui.
Podle Rudiho Kemny, sportovního ředitele týmu DSM, nejsou celková pořadí na Grand Tours hlavním cílem, přednost mají jednotlivé etapy, ale Hindley trvá na svém: „Mojí osobní ambicí je jet na celkové pořadí na Grand Tour, i když zatím nevím, která z těch tří to bude. Na pódiu v Miláně jsme měli dva jezdce, to říká dost o tom, čeho jsme jako tým schopni.“
Naopak Romain Bardet své ambice prozradit nechce. Pokusí se restartovat původně velmi dobře rozjetou kariéru. Po odchodu z AG2R La Mondiale začíná od nuly. Je možné, že se na třítýdenních závodech bude pokoušet jen o etapy. Třicetiletý Francouz nechce nic slibovat. Jeho nový týmový kolega Tiesj Benoot se od něj chystá učit: „Už jsme si několikrát povídali a doufám, že s ním budu moci absolvovat soustředění a jet stejnou Grand Tour. To by pro mě bylo dobré, mohu se od něj hodně naučit.“
Belgičan se totiž kromě dlážděných klasik chystá i na etapové závody. V kopcích se rychle zlepšuje, letos vyhrál horskou etapu na Paříž - Nice a skončil celkově druhý. Do příštího roku chce být lídrem na některých kratších etapových závodech a později také jedním z lídrů na třítýdenní etapáky „Já sám přesně nevím, jaký budu mít program. Samozřejmě o tom už byla řeč, ale nic není jisté. Tým má mou plnou důvěru, že to bude skvělý program, ale jsem zvědavý. V každém případě se o sebe nebojím.“
Benoot chce jet jarní klasiky, jednu Grand Tour a také Olympijské hry, ale v belgickém týmu bude přetlak na pouhých pět míst. „Ještě jsme se nerozhodli mezi Girem a Tour. Giro by mi vyhovovalo, ale moc se mi nehodí do kalendáře," zmiňuje problematickou kombinaci dubnových klasik s květnovým Girem.
Benoot by se na dlážděné klasiky měl vydat společně se Sorenem Kraghem Andersenem, který letos zazářil dvěma vítězství na Tour de France, ale jeho potenciál je především v jednorázových závodech. Jeho program tak zatím není oficiální, stejně jako v případě sprintera Ceese Bola. Vysoký Nizozemec má za sebou slabý rok, ve kterém získal pouze jedno vítězství v etapě Kolem Algarve. Ale získal i zkušenosti na Tour de France a ty se mu budou v budoucnu hodit.
Tým DSM je extrémně mladý, mezi 31 jezdci jsou jen tři třicátníci - Nicolas Roche, Romain Bardet a Chad Haga. Naopak nechybí spousta talentovaných jezdců ve věku kolem dvaceti. Nováčky jsou Marco Brenner, teprve osmnáctiletý německý talent a jeden z nejlepších současných juniorů, dále Nor Andreas Leknessund, poslední vítěz Závodu míru U23 a Američan Kevin Vermaerke, vítěz Lutych - Bastogne - Lutych U23. A v development sestavě bude zrát Pavel Bittner, dvojnásobný mistr České republiky mezi juniory. Budoucnost týmu DSM vypadá velice dobře.