Historie slovenského Pierre Baguette Cycling sahá pouze čtyři roky zpátky. Od roku 2023 najdeme v názvu týmu společnost Pierre Baguette a s ní spojený postup z klubové úrovně do kontinentální. Pro nás je tým zajímavý i tím, že v jeho sestavách každý rok fungovalo a funguje několik českých cyklistů.

V loňském roce to bylo 8 kluků z celkového počtu 17 cyklistů na sezónní soupisce. Výsledkově táhli tým - pokud vynecháme dopingového hříšníka Vysočana - především tři závodníci: Martin Voltr, Jakub Říman a Andrej Líška. Výbornou prací pro tým a určené lídry vynikal Tomáš Kalojíros.

482206110_18080204653715678_5529789903130887217_n - kopie.jpg

Martin Voltr a Jakub Říman přestoupili pro letošní rok do ATT Investments, Tomáš Kalojíros bude jezdit opět za AC Sparta Praha. Andrej Líška (24), jehož nejlepším sezónním výsledkem byla vyhraná etap na Okolo jižních Čech (na titulním snímku), v týmu zůstává a bude společně s Pavolem Rovderem (23), který přišel z Dukly Bánská Bystrica, představovat zkušenosti.

Něco už odježděno mají i Tomáš Sivok (21), který juniorská léta strávil v Nizozemsku a Itálii, aby na jihu Evropy pokračoval i prvním rokem mezi muži. Do týmu přišel loni, ale závodit začal až v září. Dalším je Martin Jurík (20), ten také druhým rokem v juniorech volil zahraniční tým, konkrétně Adria Mobil, kde následně působil další dva roky mezi muži. A odtud tedy vedla pro letošek jeho cesta do Pierre Baguette Cycling. Po třech letech v Dukle Bánská Bystrica už nemůžeme považovat za nepříliš zkušeného ani Samuela Tuku.

V týmu celkově nezůstal kámen na kameni, přišlo 11 nových lidí. Ze14členného aktuálního kádru se 12 z nich nachází v rozmezí 18 - 21 let věku.

Jsou mezi nimi i čtyři Češi. Jan Lukeš přišel z Elkov-Kasper, Jan Faltýnek a Kristián Vavro z juniorů Dukly Praha a s nimi ještě 20letý Patrik Toman, reprezentant na horských kolech z Head pro Team Opava. Kromě Čechů rozšířili národnostní pestrost i dva nadějní maďarští cyklisté.

482368457_18080483812715678_8350150283402561444_n - kopie.jpg

O uplynulém víkendu tedy poprvé letos závodili při Visit South Aegean Islands (2.2). Pro nás příležitost dát slovo sportovnímu řediteli Jánu Valachovi a nechat si objasnit, jaká byla z pohledu vedení týmu loňská sezóna a s čím se přichystali na tu novou, letošní.

Ján Valach (51) býval sám na počátku tohoto století výborný cyklista, závodil v Itálii, v českém špičkovém eD´system-ZVVZ a několik let v Rakousku. Je vícenásobným mistrem Slovenska a jedním z jeho největších úspěchů je vítězství na Okolo Slovenska v roce 1996. Mnoho let doprovázel Petera Sagana v roli sportovního ředitele v týmech nejvyšší světové úrovně.

Jak hodnotíte sezónu 2024?

Spokojenost panuje s tím, že jsme s mladým týmem absolvovali kvalitní soustředění, v prosinci Malaga, v lednu a únoru na Kanárských ostrovech. Vysoká, ale z našeho pohledu nutná „investice“. Chtěli jsme dát šanci především mladým cyklistům ze Slovenska a Čech, ale i těm, kteří se jeví jako talentovaní, ale aktuálně nesehnali angažmá. K tomu jsme jim zajistili špičkový závodní program ve srovnání kontinentálních týmů ve střední Evropě. O čemž vypovídá naše účast na Okolo Maďarska, Slovinska, Slovenska, Czech Tour, Okolo jižních Čech atd. Ke spokojenosti přispívá i kvalitní materiální zabezpečení, ať už se to týká bicyklů, mechanických vozů, oblečení apod. Na kontinentální úroveň se podařilo nastavit podmínky hodně vysoko. Výsledkově se nám dařilo, mj. tři prvenství a dvě druhá místa na závodech UCI, držení dresu lídra závodu i lídra bodovací soutěže na závodu druhé nejvyšší kategorie UCI Okolo Maďarska atd. jsou toho dokladem.

482663874_18080377579715678_3608054563264283243_n - kopie.jpg

Speciálně se prosím vyjádřete k hodnocení českých cyklistů?

Jak už jsem uvedl, dali jsme šanci těm, kteří nesehnali jinde smlouvu a díky vytvořeným podmínkám se u nás dokázali posunout natolik, že někteří z nich přestoupili do týmů s kvalitnější sestavou. S jejich přístupem, výkony a výsledky vzato celkově panovala spokojenost. Po skončení sezóny naše spolupráce skončila a pro novou dáváme šanci jiným čtyřem českým cyklistům.

Pro rok 2025 jste výrazně obměnili sestavu. Proč tak "radikální" změny?

Někteří odešli do jiných týmů, někteří dali přednost studiu, s některými jsme se rozloučili, abychom dali šanci novým mladým talentovaným závodníkům. Jedním z našich předsevzetí je dostat kluky minimálně do reprezentace včetně mistrovství Evropy i světa. Máme oporu v našich sponzorech a jsme přesvědčeni, že v budoucnu vytvoříme velmi silný tým. Hlavním cílem je dostat od nás závodníky do týmů a závodů nejvyšší světové úrovně a vychovat reprezentanty.

Visit South Aegean Islands (2.2) byl tedy první letošním startem tohoto týmu. Přijeli sem s třemi Čechy (Lukeš, Toman, Faltýnek), oběma Maďary a Sivokem a Tukou. Nejlépe si vedl Sivok, v úvodní etapě dokončil 9 sekund za vítězem a v druhé v čase vítěze, takže mu v konečném účtování patřilo 19. místo, což mu mezi jezdci do 23 let, tedy v soutěži o bílý trikot, dalo na místo 9.