Fourcross je jedna z novějších cyklistických disciplín. Tratě, kde se na start postaví vždy po čtyřech jezdcích, jsou podobné jako tratě pro klasické BMX, ale jede se z kopce. Závody tak často bývají součástí závodů ve sjezdu. Kořeny v BMX má, jak známo, nás současný nejlepší silničář Zdeněk Štybar.
Tentokrát bylo těžší víc než jiné roky pro nezasvěcené hádat, kdo se stane králem. I samotná královna řekla, že je pro ni titul překvapením a že ona tipovala dráhaře Tomáše Bábka. "V nejlepším je dobré přestat. Další titul už nezískám. Začíná normální práce a běžný život," rozloučila se dvojnásobná mistryně světa.
Zdeněk Štybar v cíli mistrovství světa: 13. místo
Pravověrní silničáři se mohli domnívat, že v roce, kdy česká cyklistika neposbírala tolik mezinárodních úspěchů, jako v letech nedávno minulých, by na titul mohlo stačit vyhrát dvě jarní klasiky kategorie WorldTour (viz titulní foto z Het Nieuwsblad), k tomu přidat vítěznou etapu na 2.HC etapáku a 13. místo na mistrovství světa, jako se to podařilo Zdeňkovi Štybarovi. Stačilo to na vítězství, ovšem „pouze“ v kategorie silnice muži. Ženským protějškem na podiu Zdeňkovu otci, který cenu za syna přebíral, byla osobně v současné době naše bezkonkurenční silničářka Nikola Nosková. Nejlepším juniorem byl vyhlášen velký talent Pavel Bittner (Mapei Merida Kaňkovský), ještě loni kadet: "Dělal jsem hodně sportů, ale nakonec vyhrála cyklistika. Největší vliv měl asi táta, který také závodil."
Nikola Nosková před závěrem Giro dell´Emilia: 3. místo
Na podiu se objevil coby medailista z Evropských her i Jan Bárta, nejlepším trenérem silniční cyklistiky byl vyhlášen trenér Ota Fiala. Ceny oceňovaným předával mj. Pavel Vršecký, který na otázku, co rozhoduje, zda talent či píle, odpověděl: „Dobří cyklisté mají talent, ti, co pracují nejvíc, jsou pak nejlepší.“
Pavel Bittner na mistrovství světa v časovce: 53. místo
V publiku byly vidět i legendy české cyklistky, jako Jan Smolík, Pavel Doležel či Jiří Daler, který vzpomínal na svou zlatou z olympijských her: „Olympiáda v Tokiu v roce 1964 byla možná jednou z nejúspěšnějších v naší historii, protože na ní vedle dalších medailistů sbírala úspěchy Věra Čáslavská. Přeju našim sportovcům, aby příští rok taktéž v Tokiu, kam se olympijské hry po více jak padesáti letech vracejí, rekord z šedesátého čtvrtého roku překonali.“
Tak to by bylo opravdu skvělé. Kdybychom překonali bilanci 5 zlatých, 6 stříbrných a 3 bronzových medailí, což nás zařadilo na 9. místo v pořadí národů. Budeme-li realisté, pak bude úspěch, když to bude lepší než před čtyřmi roky v Riu, kde jsme za 1 zlatou, 2 stříbrné a 7 bronzových brali 43. místo.
Roman Kreuziger v cílovém stoupání v 15. etapě Tour de France do Prat d´Albis: 17. místo
Na olympiádu se chystají i naši čtyři silničáři. Má to být hodně kopcovité, takže obdobně jako vloni v Innsbrucku se nabízí šance pro např. Romana Kreuzigera (vloni 6.) či Jana Hirta (17.). No a v ženách bychom měli mít v ohni pořádné želízko: Nikolu Noskovou.